WOZ-waarde: een uniforme maatstaf! 1995-" NGT GEODESIA e.d. ook een reële belastingmaatstaf te kunnen vaststellen. Bij de Wet WOZ staat echter de waarde in het economische verkeer centraal. De waarde in het economische verkeer kan worden gedefi nieerd als de prijs die een redelijk handelende verkoper en een redelijk handelende koper na een zorgvuldige voorberei ding zouden overeenkomen bij een veronderstelde verkoop. Deze definitie geeft aan dat de waarde in het economische verkeer afhankelijk is van vraag en aanbod. Deze verhou dingen tussen vraag en aanbod komen bijvoorbeeld tot uit drukking in de ontwikkeling van de gemiddelde verkoop prijzen voor woningen, zoals de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) die regelmatig publiceert. Wanneer er algemene ontwikkelingen zijn, zoals wijzigingen van de rentetarieven of verwachtingen omtrent de economische ontwikkelingen, leidt dit onmiddellijk tot veranderingen van de gemiddelde verkoopprijzen van woningen. Door verla ging van bijvoorbeeld de rentetarieven heeft iedereen de mogelijkheid om bij gelijkblijvende lasten een hoger bedrag te lenen en daarom een hoger bedrag te bieden bij de koop van een woning. Dat betekent dat door het tegen elkaar op bieden van meerdere gegadigde kopers de waarde van de- Nieuwbouw. zelfde woning ineens gaat stijgen. De verkoopprijzen van woningen en daarmee de waarde van woningen reageren direct op deze economische ontwikkelingen. Hiermee wijkt de markt van onroerend goed af van de markt voor andere produkten. Dezelfde daling van de rente zal bijvoorbeeld niet de verkoopprijs van een bepaald type auto laten stijgen. Er zijn ruim zes miljoen woningen in ons land. Per jaar krijgt tussen de tien en vijftien procent van die woningen een nieuwe gebruiker (huurder of eigenaar-gebruiker). Dit bete kent dat ongeveer 700 000 woningen beschikbaar zijn voor bewoners die op zoek zijn naar een nieuwe woning. Dit aan bod wordt door nieuwbouw per jaar met hooguit 100 000 uitgebreid. Wanneer er meer gegadigden zijn voor een nieuwe woning, zullen deze elkaar proberen te verdringen door hogere prijzen te bieden. Het creëren van meer aanbod door nieuwbouw van woningen kan nooit snel genoeg en in voldoende omvang gebeuren om deze extra vraag op te van gen. De automobiel-industrie lukt het daarentegen wel om bij toenemende vraag het aanbod snel genoeg te doen stijgen door vergroting van de produktie. 496 De WOZ-waarde vormt vanaf 1997 de uniforme maatstaf voor belasting heffing. Dezelfde waarde geldt voor meerdere belastingen. Dat maakt het gebruik van de waarde van onroerend goed voor de belastingheffing veel dui delijker (maar niet leuker). Voor de onroerende-zaakbelastingen verrichten de gemeenten al zo'n twintig jaar regel matig, tenminste eenmaal per vijf jaar, taxaties. De waterschappen hanteerden tot 1995 een taxatie uit een grijs ver leden. De zogenaamde BOG-waarde (Belastbare Opbrengst Gebouwd) was namelijk gebaseerd op een inschatting van de waarde van een object aan het eind van de vorige eeuw. Deze „waar de" was voor de belastingplichtige ech ter volkomen onbegrijpelijk. Daarnaast verwacht de Belastingdienst dat ieder een hij het invullen van het belasting formulier voor het huurwaardeforfait zelf een taxatie maakt voor zijn woning. Voor een rechtvaardige belastinghef fing is het belangrijk dat de waarden voor verschillende objecten ook een juiste onderlinge waardeverhouding hebben. Dit is moeilijk omdat er voor onroerend goed verschillende soorten marktontwikkelingen zijn. Wanneer ie mand een woning verkoopt, zal de prijs meestal hoger zijn dan wanneer hij een erfpachtrecht op een woning verkoopt. Voor de Wet WOZ wordt echter een waarde vastgesteld voor het „object" (de woning) en niet voor het recht op dat object (eigendom of erfpacht). Dit betekent dat de taxatie wordt verricht op basis van marktgegevens die afkom stig zijn van verkopen van een volledig eigendomsrecht. Deze verkoopprijzen geven het best de waarde van een object weer. De waarde in het kader van de Wet WOZ kan dus best hoger zijn dan de verkoopprijs van een erfpachtrecht op het betreffende object. Deze uniformiteit in waarde heeft ook invloed op de waarde van huurwonin gen. Voor een belegger die een woning verhuurt, heeft die woning een heel andere waarde dan voor de huurder of een mogelijke koper die de woning wil kopen om er zelf in te wonen. Ook voor deze huurwoningen wordt de waarde in het kader van de Wet WOZ afgeleid uit verkoopprijzen van wonin gen die worden gekocht door iemand die er zelf gaat wonen. Deze WOZ- waarde zal vaak veel hoger zijn dan de waarde die de verhuurder aan die wo-

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 4