A Waarde: wat de gek ervoor geeft? A Taxatiemethoden NGT GEODES1A 1995-11 ning toekent en, zeker bij gesubsidieer de huurwoningen, ook veel hoger dan de huurder zou willen of kunnen beta len voor die woning. De waarde in het kader van de Wet WOZ wordt door taxateurs afge leid uit verkoopprijzen die in de prak tijk worden betaald. Wanneer er in een buurt sprake is van een groter aantal vergelijkbare woningen, zijn er altijd wel enkele verkopen rondom de waar- depeildatum beschikbaar. De prijzen die worden betaald voor deze wonin gen, zullen ook meestal niet veel van el kaar afwijken. De buurt houdt de ver koopprijzen meestal behoorlijk in de gaten en zowel de koper als de verkoper zullen zich laten leiden door de prijzen die eerder zijn betaald voor dergelijke objecten. Wanneer sprake is van minder goed Woningen en ruimte om een kippenhok te bouwen). Op dezelfde manier winkels, kunnen ook uitzonderlijk lage verkoopprijzen voorkomen, bijvoorbeeld als de verkoper een object heel snel moet verko pen omdat hij naar het buitenland vertrekt. Een dergelijke uitzonderlijke verkoopprijs, zowel de uitzonderlijk hoge als de uitzonderlijk lage, zullen niet het uitgangspunt vormen voor de WOZ-waarde. De WOZ-waarde zal aansluiten op de markt waarbij redelijk handelende kopers en redelijk handelende verkopers tot een prijs komen. vergelijkbare panden, hebben de koper en de verkoper het moeilijker om een goede prijs overeen te komen. De mar ges waarbinnen wordt onderhandeld, zullen groter zijn. Op het moment dat een geïnteresseerde koper een grotere voorkeur heeft voor een woning, zal de verkoper de prijs kunnen opdrijven. Dit kan ertoe leiden dat uiteindelijk een prijs wordt betaald, waarvan men zegt dat die veel te hoog is (wat de gek ervoor geeft). Die „gekke" koper kan best hele goede redenen hebben waar om hij die prijs redelijk vindt (bij voorbeeld het huis naast zijn eigen be drijf of het enige huis met voldoende Wie taxeren de WOZ-waarde? De waardebepaling in het kader van de Wet WOZ wordt uitgevoerd door vakbekwame taxateurs. De uitvoering kan geschieden door taxateurs in dienst van de gemeenten zelf. Deze situatie doet zich met name voor in de grotere ge meenten. Veel gemeenten zullen de waardebepaling echter uitbesteden. Hiervoor biedt een aantal gespecialiseerde taxatiebureaus hun diensten aan. Daarnaast zijn ook veel particuliere makelaars en beëdigd taxateurs betrokken bij de waardebepaling. Zij worden direct ingehuurd door een gemeente, maar ook taxatie-adviesbureaus maken vaak gebruik van de diensten van deze taxatiedeskundigen. Voor taxateurs zijn in de Uitvoeringsregeling Vakbe kwaamheidseisen Wet WOZ eisen geformuleerd. Hierbij is zoveel mogelijk aangesloten op de eisen die worden gesteld aan de andere beroepsgroepen die zich bezighouden met de taxatie van onroerend goed. In de vakbekwaamheidseisen voor de taxateur in het kader van de Wet WOZ kunnen drie elementen worden onder scheiden. Het eerste element is de theoretische kennis, bij- De taxatie van een eigen woning is relatief het eenvoudigst. Er zijn bijna altijd wel recente verkoopprijzen bekend, waar mee kan worden vergeleken. Dat deze taxatie relatief een voudig is, maakte het mogelijk dat de Belastingdienst ook van iedere huizenbezitter verwachtte dat deze zelf een taxatie kon maken van de waarde van de eigen woning. Op het aan giftebiljet moet men zelf een waarde invullen, waarbij de taxatie wordt uitgevoerd op basis van een toelichting bij het aangiftebiljet die slechts één alinea groot is. De ervaring bij de Belastingdienst leert echter dat het taxeren toch moeilijker is dan men veronderstelt (of dat eerlijk zijn, moeilijker is dan men wenst). Een groot aantal belastingbetalers schat de waarde van de eigen woning namelijk (veel) lager dan de voorbeeld getoetst met het examen van de Stichting Vak examen Makelaardij (SVM). Het tweede element vormt de praktijkproef afgenomen door de Kamer van Koophandel. Deze beide elementen zijn volledig vergelijkbaar met de vakbekwaamheidseisen van de makelaars en de beëdigd taxateurs. Het derde element zijn de specifieke onder werpen in het kader van de Wet WOZ. Hierbij kunnen met name drie onderwerpen worden genoemd: heffmgswetten en objectafbakening; referentiesystemen en kwaliteitsbewaking in het kader van massale waarderingsprojecten; juridische procedures en onderbouwing van taxaties. De gemeenten zijn verantwoordelijk voor het inzetten van taxateurs voor de uitvoering van een waarderingsproject. Dit kan door het in dienst hebben van taxateurs, het in huren van taxateurs of het uitbesteden aan een taxatie bureau waar deze taxateurs werkzaam zijn. De eisen die zijn vastgelegd in de genoemde regeling, gelden daarmee als een richtlijn voor de gemeenten. 497

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 5