NGT GEO DES IA 1995-11 object vijf maal de huurwaarde per jaar bedragen, maar ook dertien maal de huurwaarde per jaar. Welke kapitalisa tiefactor moet worden gebruikt, zal de taxateur ook moeten afleiden uit marktgegevens. Discounted-cash-flow- berekening De huurwaardekapitalisatie-methode gaat ervan uit dat er huurprijzen be schikbaar zijn en dat het object langere tijd achtereen kan worden verhuurd. Er kunnen echter ook omstandigheden zijn dat er sprake is van sterk wisselende inkomsten en uitgaven, bijvoorbeeld wanneer een grootschalige renovatie voor de deur staat. Het kan ook zijn dat er geen huurgegevens beschikbaar zijn, maar bijvoorbeeld wel gegevens over een mogelijke omzet van een object. Ook deze ontzetgegevens kunnen een rol spelen bij de waardebepaling, mits rekening wordt gehouden met kosten voor personeel en overige kosten voor het realiseren van die omzet (inkoop, energie, enz.). Om op basis van der gelijke gegevens een waarde in het economische verkeer te kunnen in schatten, is de discounted-cash-flow- berekening het aangewezen instru ment. Bij een dergelijke berekening kunnen alle in de toekomst verwachte inkomsten en uitgaven worden mee genomen. Al deze inkomsten en uit gaven leiden uiteindelijk tot een con tante waarde op dit moment voor het betreffende object. Gecorrigeerde vervangings waarde Er zijn altijd onroerende zaken die (bij na) nooit bij een verkoop of een ver- huurtransactie betrokken zullen zijn. Er zijn niet veel mensen geïnteresseerd in het kopen van een elektriciteitscentrale, een hoogovencomplex, een ziekenhuis of een universiteitscomplex. Het bepa len van een waarde in het economische verkeer is voor dergelijke objecten niet mogelijk op basis van vergelijking met verkoopcijfers of verhuurcijfers. Dat wil echter niet zeggen dat deze objecten „geen waarde" hebben. De eigenaren van deze complexen investeren enorme bedragen in de bouw en het onderhoud van het onroerend goed. De waarde die het complex voor de eigenaar vertegen woordigt, moet dus kunnen worden afgeleid uit de investeringen die deze eigenaar bereid is te doen. De gecor rigeerde vervangingswaarde probeert juist uit de hoogte van investeringen de actuele waarde van een object te bere kenen. Aanduiding woning: GemeenteWaardepeildatum Woonplaatsnaam Straatnaam Huisnummer Postcode Locatie-omschrijving Kadastrale objecten betrokken in deze taxatie: Kadastrale gemeente: sectie: perceelnummer: letter: app.nummer: oppervlakte: Objectgegevens: Soort woning: m 2 111" Bijzondere kenmerken: Bouwjaar Grootte van de woning(bruto vloeroppervlakte) Vergelijkbare woningen1': Straatnaam: huisnummer: aarde: (transportdatum:) Vastgestelde waarde Alleen indien direct vergelijkbare woningen beschikbaar zijn Voorbeeld Deze methodiek start met het bepalen van de investeringen taxatievers lag die op dit moment nodig zijn om het te taxeren object op- woningen. nieuw te bouwen. Dit is de zogenaamde vervangingswaarde. Het object dat er staat, zal echter meestal al enkele jaren oud zijn. De technische staat van het object zal daarom slechter zijn dan die van een nieuw object. Daarom wordt de bereken de vervangingswaarde gecorrigeerd voor de technische verou dering. Dit gebeurt meestal door het toepassen van een vast afschrijvingspercentage per jaar over de gehele verwachte ge bruiksduur van het object. Het feit dat het object alweer en kele jaren staat, betekent ook dat het niet meer zal voldoen aan de huidige eisen van de gebruiker. Het gebouw zal minder functioneel zijn dan een modern gebouw. Daarom wordt de berekende vervangingswaarde ook gecorrigeerd voor de functionele veroudering. De waarde die is berekend door de vervangingswaarde te corrigeren voor de technische veroudering en de functionele veroudering moet een goede indicatie geven van de waarde van het object voor de eigenaar. In het kader van de Wet WOZ wordt de gecorrigeerde ver vangingswaarde gezien als een duidelijk ander waardebegrip dan de waarde in het economische verkeer. De gecorrigeerde vervangingswaarde geeft de waarde van een object aan voor de huidige eigenaar. De waarde in het economische verkeer is de waarde van het object voor een willekeurige gegadigde. De waarde in het economische verkeer wordt dan ook afge leid uit transacties op de markt (vergelijkingsmethode, huur waardekapitalisatie, discounted-cash-flow). De gecorrigeerde vervangingswaarde wordt afgeleid uit investeringen die eige naren doen in hun onroerend goed. De gecorrigeerde ver vangingswaarde en de waarde in het economische verkeer staan naast elkaar en uiteindelijk wordt de hoogste van de twee formeel als WOZ-waarde vastgesteld. 499

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 7