A Lang niet klaar 1995-n NGT GEODESIA schakel is de vermelding van wijk en huisnummer die in de geboorteregisters was voorgeschreven, maar ook in latere notariële akten, naast de kadastrale aanduiding, werd ge bruikt. Door nalezing van alle overgeschreven akten in het kadastraal archief vervaardigde Teeling alzo huisnummer- kaarten van de voor-Napoleontische tijd waarmee genealo gen feilloos hun geboortehuis kunnen terugvinden. Dat werk vond grotendeels plaats na zijn pensionering in 1972. Aan die belangrijke gebeurtenis besteedde hij nauwelijks aan dacht en dat is te begrijpen, want zijn actieve leven liep daar na gewoon door. Het landmeten ging verder onder de naam Landmeetkundig Bureau West Friesland en het oudheid kundig onderzoek is nog lang niet voltooid. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Kadaster verscheen het Repertorium van Oud-Nederlandse Land meters, 14e tot 18e eeuw", een door Teeling samengesteld boekwerk in twee delen waarin alle landmeters die zich sinds de veertiende eeuw in Nederland met kaartvervaardiging en opmeting hebben beziggehouden, zijn vermeld. Dit werk bevat bijna vierduizend namen, waaronder zowel de groten zoals Jacob van Deventer en Metius als de jongste generatie. Een tweede boekwerk handelt over de landmeters die zich tussen 1811 en 1832 hebben beziggehouden met de op metingen ten behoeve van de kadastrering van Nederland, waarvoor hij ruim 1 5 000 minuutplans heeft bekeken. Hier voor reisde hij heel Nederland af en onderzocht alle kaarten in de Kadastrale en Rijksarchieven. Eén van de landmeters uit dat verre verleden ging met zijn arbeid door tot zijn achtenzeventigste jaar. Een uitdaging voor Teeling om die man te overtreffen. Hij ging door tot hij tachtig was. Toen was het mooi geweest. „Nu ben ik de oudste sprak hij voldaan. Dat gold echter alleen het landmeten. Het geschiedkundig werk gaat onverminderd voort. De voorbereiding van een boek over de geschiedenis van de Wieringermeer is in volle gang. Vol trots haalt Teeling een analoge kaartenbak tevoor schijn, waarin al meer dan 20 000 kaartjes zijn opgeborgen. Elk kaartje bevat de aanduiding van een artikel of berichtje. Daaruit moet tenslotte het grote werk over de geschiedenis van de Wieringermeer ontstaan, maar dat duurt nog jaren. Dit grote werk doet Teeling niet alleen, maar samen met zijn Tonny, waarmee hij vijf jaar geleden op Geersheim in Middenmeer is neergestreken. Zeker niet om daar een rus- Teeling met zijn echtgenote voor Geersheim. tige levensavond te slijten, want rust is nou net iets wat hij niet kent. Zijn landmetersarbeid is na zijn tachtigste jaar gestopt, maar bij het puzzel-, na- vors- en schrijverswerk zijn de draden van de landmeter en zeker die van het Kadaster nog steeds duidelijk zichtbaar. Daarom zal ook nooit duidelijk worden of bij Teeling de sociograaf het van de landmeter wint of andersom. 20 000 kaartjes van de Wieringermeer. Summary Seventy five years more than land- surveying Retired land surveyor Teeling reached the age of 88 years. He was co-founder of NGL, the Dutch Foundation of Geodesy, and from his 13th birthday until his retirement he was an employee of the Cadastre. Furthermore, he has published many papers about local history. Cur rently, he is working on a book on the history of the Wieringermeer. An inter view with this remarkable land surveyor who is still going strong. 548

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 12