A N ieuwe voordeuren Nederland 26,32 are kleiner? NGT GEODESIA 1995-12 enclaves van Baarle-Nassau in de ge meente Baarle-Hertog". Het omvat, naast allerlei juridische en formele aan gelegenheden, een opsomming van de dertig enclaves met hun oppervlakte, omtrek en nummers van alle grenspun- ten, gevolgd door een lange lijst van al die grenspunten met hun coördinaat waarden in RD en in Lambert 1950. Dit is de eerste keer dat een stuk rijks grens met behulp van coördinaten is vastgelegd; vroeger gebruikte men beel dende omschrijvingen in de vorm van topografische elementen en benamin gen. De bijlage bij het Proces-Verbaal is een kloek boekwerk op A3-formaat, drie centimer dik, dat alle - verkleinde plans bevat van Baarle-Nassau en van Baarle-Hertog waarop enclaves staan afgebeeld. In Baarle bepaalt de plaats van de huis deur (of de voornaamste toegangsdeur) in welk land de bewoner zijn domicilie heeft. De juridische rijksgrens verschilt dus van de „beheersgrens" van de beide landen. Rond 1980 was er bij een hermeting aan de Chaamseweg 10 en 11 in Baarle al geconstateerd dat de voordeur van een Belgisch huis eigenlijk in Neder land lag. Dat had geen directe conse quenties: de meting had - door zijn ambtshalve karakter geen rechtsgevol gen. Maar toen duidelijk werd dat de metingen zouden worden gebruikt voor de definitieve grensvaststelling, maakte de hoogbejaarde bewoonster bezwaar: door toepassing van de „voordeur- regel" zou zij ineens in Nederland komen te wonen. En daar voelde ze niets voor. Het bleek echter nog inge wikkelder te zijn (fig. 2). De voordeur was een dubbele toegang: de rechter (nummer 11) tot het benedenhuis van de hoogbejaarde mevrouw, de linker (nummer 10) tot de bovenwoning. Beide deuren dreigden in Nederland te Fig. 3. De grensaan- wijzing van het ,80-roeden-stuk komen staan. Het probleem is op typisch Baarlese wijze op gelost: bij de linker toegang zijn raam en deur omgedraaid (het raam lag nog wel in België), zodat de deur van nummer 10 weer in het juiste land stond. En ten behoeve van de mevrouw op nummer 11 is de toegangsdeur tot haar garage (uiterst links op de foto) gepromoveerd tot hoofdingang (met nummer 9A), onder gelijktijdige verzegeling van de huisdeur voor nummer 11 en verwijdering van dat nummer plaatje. Ze moet nu wel wat omlopen om bij haar huiskamer te komen, maar zo kon de status quo toch worden gehand haafd Op dinsdag 22 augustus 1995 staat Harry Herben, samen met de burgemeesters van de beide Baarles, op een perceel ergens in het westen van de gemeente Baarle-Nassau om een nieuwe grens uit te zetten (fig. 3). Afgezien van een paar koeien hebben waarschijnlijk maar weinigen de grond be treden waar Herben en de burgemeesters nu staan. Toch heeft dit stukje weiland, gelegen in het nagenoeg ongerepte natuurgebied De Withagen en slechts bereikbaar via zand weggetjes en afrasteringen van prikkeldraad, de Nederlandse en Belgische pers gehaald. „Nederland wordt stukje kleiner", „Nederland raakt in Baarle-Nassau kwart hectare grond gebied aan België kwijt", schreeuwden een aantal Neder landse krantekoppen. Wat was er aan de hand? Na ruim 150 jaar heeft een college van wijze mannen, de Koninklijke Grenscommissie, uiteindelijk de knoop door gehakt: geen Gordiaanse, maar een echt Baarlese knoop. Die knoop hadden de heren na lang vorsen gevonden in het proces-verbaal van beschrijving van de grens tussen Neder land in België, dat bij het grensverdrag van 8 augustus 1843 hoort. In artikel 90 van dit vergeelde document staat het probleem omschreven: Door het hestuer der gemeente Baar-le-Hertog wordt beweerd dat in de parceelen no. 302 en 303, 80 roeden plaatselyke maat, behoorende aen de gemeente Baar-le-Hertog, begrepen is en waar van aan hunne zyde de lasten altyd zyn betaald; deze voor- dragt tot nog toe niet volkomen bewezen zynde zoo worden deze parceelen, by het sluiten van dit proces-verbaal, tot nadere justi ficatie, voor onafgedaan gehouden In enkele woorden samengevat: er is hier sprake van betwist gebied. Dat is sedert die tijd altijd wel min of meer bekend geweest; in de volksmond sprak men van een stukje nie mandsland. Maar de vraag wie de eigenaar van die tachtig roeden is, heeft nooit ter discussie gestaan: uit het kadaster blijkt precies wie de rechthebbenden geweest zijn en wie nu eigenaar is. Het „niemandsland" was dus altijd „iemands- land". Wat wel betwist is gebleven, is de soevereiniteit: waren die tachtig roeden nu Nederlands of Belgisch? De grenscom missie heeft in haar wijsheid besloten dat het betwiste gebied onder de Belgische soevereiniteit valt. Om het perceel vervol gens te kunnen uitzetten, heeft Herben nog een grondig onderzoek naar de metrieke maat van de „roede" moeten doen. Uiteindelijk is van de twee mogelijke waarden de ruimste genomen - het verschil zou slechts enkele tientallen vierkante meters zijn geweest en zo ruimhartig wilde men zich van Nederlandse zijde wel opstellen. Door de onder tekening van het Proces-Verbaal op 31 oktober 1995 is de 22ste enclave van Baarle-Hertog een feit geworden. Maar de eigendom blijft zoals die was: van de Nederlandse Staat 551

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 15