Congres Lezingen NGT GEODESIA Het hele geodetische vakgebied was eind oktober in de Utrechtse Jaarbeurs verzameld om weer even samen te zijn en samen de „Dimensies in de geo desie" te verkennen. Het congres is wederom een succes geworden. En thousiasme alom, het leek of er even geen tijd was voor kritische kantteke ningen, geen tijd voor „Wat is waar" en „Het gaat niet zo goed in de geode tische branche". Kansen, uitdagingen, kortom de nieuwe dimensies stonden drie dagen centraal. Geometristen, geo- informanten en de branche kwamen allemaal aan hun trekken op een con gres dat zonder meer geslaagd kan wor den genoemd. Het tweejaarlijkse congres levert steeds een soort dubbel gevoel op: wat nostal gie door de ontmoeting met de vele (oude) bekenden en de ontdekking van nieuwe ontwikkelingen en technieken bij de lezingen en op de vakbeurs. En dat alles door en in ons in omvang kleine vakgebied, al was er dit congres wel degelijk een verbreding zichtbaar. Bij de lezingen vanwege een recordaan tal niet-geodeten (acht) die een voor dracht hielden, en op de vakbeurs door een behoorlijk aantal nieuwe exposan ten. Voor de organiserende Stichting stond het congres ook in het teken van verandering: een nieuwe naam, een nieuw logo en een nieuwe voorzitter. Verheugend was het grotere aantal deelnemers aan het lezingenprogram ma, dat waardig en professioneel werd Gepeperde Rotterdamse humor op de feestavond. Eric Breij. afgesloten door cabaretier Erik Breij, een bosje rode Kadas ter-tulpen in de hand en voordragend uit de Handleiding voor Tonelistische Werkzaamheden (HTW). De afsluitende borrels op de eerste twee congresdagen en de daverende feestavond gaven dit congres een feestelijk en vooral ook professioneel karakter. De nieuwe dimensie van dit congres was volgens mij vooral professionaliteit, omdat ook aan al deze niet strikt inhoude lijke zaken een goede invulling is gegeven. Het is nu de kunst de professionaliteit van de geodeten te vertalen in toege voegde waarde aan onze (werk)omgeving. Een motto waar aan diverse sprekers hebben gerefereerd. Op een juiste manier laten zien wat we kunnen betekenen voor onze om geving. Laat dit congres hiervoor een extra impuls zijn. Wim van Rijkeren Naast de gezellige vakbeurs was er ook dit jaar weer een zeer gevarieerd lezingenprogramma. De woensdag kenmerkte zich door een sterk geodetisch karakter,Nieuwe dimensies" gaf het dagthema aan. Voldoende ingrediënten dus voor de fijnproever! Na de opening door de voorzitter van de Stichting Geodesia gaf prof. dr. W. Kainz van het ITC een goed overzicht van de stand der techniek op het gebied van generalisatie. Dat vakdisciplines zoals die van de geodesie en kartografie naar elkaar toegroeien, werd ook door hem benadrukt en met name de rol van de geodeten werd aangegeven. Mevr. ing. I. C. L. M. van der Ven van Intergraph Benelux BV bracht duidelijk naar voren dat er een groot verschil is tussen de benadering van de techniek als hulpmiddel en de waarde van geo-informatie zoals die door het systeem CycloMedia wordt gegenereerd. Voor de geodeet wellicht een nieuwe rol als geo- informatiemakelaar? Nog meer techniek werd gepresenteerd door ing. L. B. de Wit van de Rijkswaterstaat. Het instru mentarium en de meettechniek van de ARAN-meetwagen werden op duidelijke wijze toegelicht. De resultaten van de uitgevoerde proef toonde aan dat de ontwikkeling niet stil staat en dat er veel mogelijk is om nauwkeurig, veilig en snel verhardingsoppervlakten te registreren. Generalisatie stond wederom centraal in de lezing van dr. ir. A. Bregt, afkomstig van het DLO-Staring Centrum. Zijn 555

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 19