■995-n NGT GEODESIA aandacht ging met name uit naar een praktische toepassing van generalisatie en het effect van verschillende methoden. Een zeer boeiende lezing die menige toehoorder het gevoel moet hebben gegeven van „dat ga ik ook eens proberen". De lezing van ir. C. S. Han van Geodan Geodesie BV con centreerde zich op hoge nauwkeurigheid en snel meten met behulp van lasertechnologie. Een veelbelovende techniek met praktische toepassingsmogelijkheden, tegen relatief lage kosten. De eerste dag werd afgesloten met een lezing over GPS. Dr. ir. H. van der Marei van de Technische Uni versiteit Delft gaf een toelichting op de (inter)nationale ontwikkelingen rondom GPS-referentiestations. Veel tech niek, veel rekenwerk en een boeiende infrastructuur om uit eindelijk het werk van de geodeet en zijn collega's te onder steunen. Samenvattend: veel aandacht voor techniek, speciaal voor wat betreft de toepassingen, waarbij de klant zeker niet is vergeten! Plet thema van de tweede dag, „Kracht door innovatie", suggereerde nogal wat! Of de nuchtere geodeet hiervan onder de indruk was, moet in de praktijk nog blijken. Wel was er in de lezingen duidelijk sprake van vernieuwing, verbetering of zelfs verandering. De dag werd geopend met een lezing door dr. ir. A. Graafland van de TU Delft. Zijn betoog gaf de toehoorder een duidelijk inzicht in de stand van zaken rond om de organisatie van geo-informatisering en de ontwikke lingen die zich hier voordoen. Veel bedrijven en instellingen doorlopen nog steeds de bekende Nolan-curve, een kenmerk voor traditionele veranderingsprocessen. Mevr. dr. A. N. Wilschut van de TU Twente gaf in haar lezing een duidelijke ontwikkeling aan op het gebied van gegevensbanken. De komende jaren zullen verschillende nieuwe produkten en ge automatiseerde systemen de geo-informatiemarkt veroveren. Nieuwe technologie biedt nieuwe mogelijkheden en kansen. Hoe belangrijk is een ervaring van het eerste uur? Marketing en informatietechnologie zijn twee begrippen die ogen schijnlijk weinig met elkaar van doen hebben. Echter, het tegendeel is waar. Volgens ir. P. van der Molen van het Kadaster biedt juist deze combinatie een mogelijkheid tot echte innovatie, „de technologie geeft ons mogelijkheden om de wereld te veranderen". Een prima betoog dat bij velen is blijven hangen. Nu nog de praktijk! De lezing van ir. F. Rip van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen bracht ons naar de wereld van de planvormer, de landschapsarchitect of de stedebouwkundig planoloog. Hij probeerde een inzicht te geven in het complexe denk- en Lezingenbundel De lezingen van het 18e NGL-congres worden dit jaar niet in NGT Geodesia, maar in een aparte bundel gepu bliceerd. Dit fraaie boekwerk bevat uitgewerkte artikelen van de lezingen en is rijkelijk geïllustreerd. Kortom, ac tueel nieuws, compact en alles in één enkele uitgave! Deelnemers aan het lezingenprogramma krijgen deze lezingenbundel gratis toegezonden. Overige belangstel lenden kunnen de bundel bestellen door 50,- over te maken op gironummer 223150 van de penningmeester van de Stichting Geodesia te Best, onder vermelding van „Congresboek". Het boek wordt dan zo spoedig mogelijk toegestuurd. Inlichtingen: M. P. J. van de Ven, telefoon tijdens kan tooruren: (026) 359 83 63. Een aandachtig gehoor. werkproces van de ontwerper/planvor- mer. Lastig, maar wat wel duidelijk werd, is dat in deze discipline een enor me hoeveelheid geo-informatie nodig is, complex en veelsoortig van aard. Hij legde de vraag neer bij de geodeet om na te denken over een digitale balie, een soort VW voor geo-informatie. Mis schien een nieuw initiatief voor onze Stichting! Wat mij betreft is dit inno vatie van de eerste orde! Standaardisatie van geo-informatie blijft lastig, tenzij wij allen meewerken! In de lezing van J. H. van Oogen van de Ravi werd veel aandacht geschonken aan dit onderwerp. Niet voor iedereen nieuw wellicht, maar er zijn nog steeds weinig instellingen die daadwerkelijk standaarden overnemen, ondersteunen en toepassen. De Ravi steekt duidelijk zijn nek uit en trekt hard aan de ont wikkeling van het werkterrein van de geo-informatie. De inbreng van de klant staat in de benadering voorop. De Ravi maakt als het ware de weg vrij voor verbetering en verandering. De zet is nu aan ons... Ir. R. Kathmann van de Waarderingskamer sloot de tweede dag af met een lezing over de Wet WOZ. Deze wet zal velen van ons de komende jaren bezighouden. Veranderende re gelgeving leidt tot nieuwe processen en nieuwe vormen van informatievoorzie ning. De rol van de geodeet hierin is niet gering. Samenvattend: we mogen stellen dat het begrip innovatie nog niet bij iedereen leeft. Wel hebben de inleiders aangetoond dat er momenteel veel beweging zit in de markt en dat we die zelf op actieve wijze kunnen beïnvloeden. Hoe we die bewe ging noemen, is niet zo belangrijk, laten we de eerste stappen maar zetten en leren van collega 's die ons zijn voorgegaan. 556

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 20