Postersessie Alternatief programma NGT GEODESIA 1995-12 puzzel aan de wand die de vraag opriep wat Tietokeskus betekent. (Dat bleek de FINGIS ontwerper te zijn.) Het raadgevend ingenieursbureau Wit- teveen Bos toonde een duidelijke op bouw van het geodetisch automatise- ringsgebeuren in de volle breedte, vanaf het landmeten, via Map-tools (Auto CAD), en data-tools naar GIS (Are/ Info). Wie daarover uitleg vroeg, kreeg een opvallend korte maar duidelijke toelichting. De Topografische Dienst Nederland, opgebouwd door een half Dutchbat, sloot de straat aan deze zijde af. De ana loge produkten hadden uiteraard veel belangstelling, maar ook de vorderin gen met het digitale TOPlOvector- bestand werden uitgebreid belicht. Aan de overzijde van de straat werden bij Geo-Perfect relaties gelegd tussen GIS, GPS, remote sensing en digitale fotogrammetrie en kon de bezoeker, met een rood-groen brilletje, een fraai bergland doorlopen, waarbij het meet- merk automatisch het bodemverloop volgt. Bij GeoVisie International uit Zutphen was tijdens de opbouw van de beurs de wens waarschijnlijk de vader van de gedachte, toen de naam „Geldvisie" boven de stand werd geplakt. Hoewel Henk met zijn nieuwe bedrijf meer dan gemeentebreed, ja zelfs internationaal aan het werk is gegaan, is de naam geld visie voorlopig toch maar vervangen door de visie op de geo-arbeid. De of ficiële sluiter van het rijtje is Tepede Globe waar zeer fraaie kleurenposters en -kaarten werden geplot op grootfor maat kopieermachines. Onaangekondigd, maar duidelijk aan wezig tenslotte was de Optitheek van de gemeente Rotterdam waar bezoekers Champagne bij Leica. een kijkje konden nemen in de Frank-fototheek; daarin is Rotterdam niet alleen in de hele breedte maar vooral ook in de hoogte vastgelegd. En dan is het nog maar een klein stukje naar ons uitgangs punt, de centrale stand van de Stichting Geodesia, waar het opvalt dat het nieuwe logo ook helemaal in de breedte is getekend en nauwelijks lijkt op dat van de Rabobank buiten. Maar dat was ook niet de bedoeling geloof ik. Theo Scheele De postersessie vond, zoals gebruikelijk, plaats in de hal van het congresgebouw. Dit jaar waren er zeven deelnemers, waardoor het een tamelijk korte wand was geworden, die nogal in het niet viel in de grote hal. De Werkgroep Geschie denis der Geodesie had flink uitgepakt met posters en twee vitrines met oude landmeetkundige instrumenten. Ook de WL en de Hogeschool van Utrecht presenteerden zich op duidelijke wijze. Van de Heidemij hing er een wat myste rieuze oproep om mee te bouwen aan de Akropolis, maar een reisje leek er niet mee te winnen. De nieuwe Bond voor Kadasterpersoneel (BVK) had op zijn poster een onmisken bare vakbondstoon aangeslagen (het woord „actie" ontbrak alleen nog). Daarnaast waren er posters van de Nederlandse- Spoorwegen en van de Hydrographic society. Al met al was het een beperkte sessie en de vraag rijst, gezien de trend van de afgelopen jaren, of een postersessie in deze vorm nog wel in een behoefte voorziet. Aan de prijs kan het niet liggen (deelname is kosteloos) en materiaal zou er toch voldoende moeten zijn. De komende congrescommissie moet zich hier eens goed over beraden. Ad van der Meer Woensdag 25 oktober Na de opening van het congres vertrokken de deelnemers aan het alternatief programma naar twee locaties in Utrecht, te weten „De Nederlandse Munt" en het „Waterleiding museum". Bij de Munt bekeken we een film over het produktieproces van munten, gewone en speciale series. Op 1 juli 1994 is de Munt geprivatiseerd, met de Nederlandse Staat als aandeel houder. Daardoor is er binnen het bedrijf het een en ander veranderd, waardoor meer marktgericht gewerkt kan wor den. Zo slaan ze nu, behalve voor de Nederlandse Antillen, Aruba en Nederland, ook munten voor Sierra Leone en Israël. Per minuut worden zo'n 750 munten geslagen om de muntstukken aan te vullen die uit de roulatie verdwijnen door bijvoorbeeld verlies, spaarpotjes of naar het buitenland. Er worden speciale series uitgegeven zoals het zilveren tientje met Hugo de Groot, waarvan de eerste toevallig op deze dag door Prins Willem Alexander op Slot Loevestijn werd ge slagen. Hiervan zijn voor verzamelaars in kwalitatieve zin twee uitvoeringen: „fleur de coin" en „proofAan het slaan van de laatste wordt de meeste aandacht besteed (180 per minuut). Ook worden ridderorden en onderscheidingen ver vaardigd; dit is voor 3/4 deel handwerk. De goedkoopste kost dan ook al 800,—. Verder maken ze gedenkpenningen, zoals het NGL in het grijze verleden (1979) bij het 10e con gres heeft doen uitgeven. Het moge duidelijk zijn dat alle 561

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 25