BE&rrax >995-12 NGT GEODES1A werknemers hier moeten worden gescreend (muntenverza- melaars worden waarschijnlijk niet aangenomen!). In het museum waren de vele munten uitgestald en mochten we zelf munten slaan. Iedereen kreeg een munt als herinnering. Tussen de middag, tijdens de overigens uitstekende lunch, was de bediening aan de verschillende tafels zeer apart. Dat leidde tot komische taferelen. Voor het samenstellen van een complete maaltijd moest je soms alle tafels afstruinen. Bij voorbeeld voor de thee was op een tafel heet water neergezet, terwijl de theezakjes elders verbleven. Na de lunch bezochten we het Waterleidingmuseum in „hartje" Utrecht. We werden gastvrij onthaald door een aantal oudgedienden. Het museum bestaat sinds 1983, ter herinnering aan het feit dat toen 100 jaar water uit de kraan stroomde in Utrecht. Dit museum is het enige in zijn genre in Nederland. De watertoren is nog steeds in gebruik voor de watervoorziening in de stad Utrecht. Munten. Sedert 1856 zijn in Nederland ruim 260 watertorens ge bouwd. Er bestaan er nog ongeveer 175, waarvan de helft nog daadwerkelijk in functie is. Omdat watertorens erg beeldbepalend waren voor de stad of het dorp, zijn er grote architectonische verschillen. De toekomst van de water torens wordt het best verzekerd door ze in gebruik te houden of ze een functionele herbestemming te geven. De Utrechtse watertoren bestaat uit vier verdiepingen, met uiteraard bovenin het „reservoir", een vat dat anderhalf miljoen liter water kan bevatten. Elke verdieping heeft een eigen historie en inrichting. In het museum zijn zowel afbeeldingen als voorwerpen te zien, die met de (drink)watervoorziening te maken hebben, zoals houten waterleidingbuizen uit de Amersfoortse binnen stad, een oude waterput en illustraties over de geschiedenis van het wassen. Benadrukt werd hoe essentieel water is voor alle leven op aarde en welke technieken momenteel nood zakelijk zijn om ons allemaal van „zuiver" water te voorzien. De boodschap was net zo helder: we moeten zuinig zijn op water! Donderdag 26 oktober Deze dag stond in het teken van architectuur. Op de heenreis was het vooral bijkomen van en napraten over de geslaagde feestavond. „Het glazen paleis van Van Nelle" in Rotterdam was het doel, de weduwe Van Nelle, al meer dan 200 jaar groot in koffie, thee en tabak. Het begon in alle eenvoud in 1782, toen Jan van Nelle en diens vrouw Henrica zich ves tigden in Rotterdam. Jan overleed in 1811 en de beroemde weduwe twee jaar later, waarna zoon Jan het bedrijf voort zette onder de naam „de Erven de weduwe J. van Nelle". In 1837 fuseerde het bedrijf met „de gebrs. van der Leeuw", die het in 1845 volledig overnamen. Gedurende drie genera ties domineerde de familie Van der Leeuw de onderneming en groeide het bedrijf gestaag. Kees van der Leeuw (1890 - 1973) werd belast met de bouw van de nieuwe fabriek. Hij had vooruitstrevende denkbeelden over de menselijke arbeid in de fabriek. Hij wilde daarom een open, licht, luchtig en zonnig gebouw. Aan het menselijk element diende evenveel aandacht te worden geschonken als aan de machinerie. Glas, staal en beton zijn de belangrijkste bouwmaterialen. Aan het interieur werden hoge eisen gesteld, met als basiskleuren blauw, rood, geel en zilver. In 1926 begon men met de bouw en het complex was gereed in 1930. Een groots bouwwerk met enorme glazen wanden: ,,Het Glazen „het Glazen Paleis". Het gebouw werd wereldberoemd, Paleis". 562 maar Van Nelle werd onderdeel van Douwe Egberts en de fabriek staat nu grotendeels leeg. Men zoekt nog naar een passende bestemming. Een oplei ding tot glazenwasser zou geschikt, maar wellicht wat misplaatst zijn. Men denkt aan een culturele bestemming. Het is zaak dat snel een juiste functio nele bestemming wordt gevonden om dit erfgoed voor de toekomst te be houden. Na een lunch op niveau, in de Euro mast, ging de reis naar een heel ander monumentaal pand. Midden tussen een aantal moderne architectonische uitingen in Rotterdam staat het Schie- landshuis, gebouwd in de 17e eeuw. Door de bombardementen op Rotter dam is dit het enige gebouw dat nog rest van vóór die tijd, en dat is ingericht als Rotterdams museum. In 1665 is het in opdracht van het Hoogheemraad schap gebouwd, in 1869 door brand verwoest en herbouwd naar 19e eeuwse maatstaven. Tussen 1975 en 1986 is het „huis" volledig gerestaureerd en in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Dit kon omdat alle tekeningen, zelfs van het interieur, nog aanwezig waren. Het Schielandshuis heeft een brede col lectie: een prentenverzameling, stijl kamers, mode van 1790 tot heden, het KONINGIN DER NEDERLANDEN

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 26