De redactie van NGT Ge odes ia wenst u prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1996 NGT GEODESIA 1995-12 Na de lunch ging het voor een kort bezoek richting IJssel- stein, dat reeds in 1331 stadsrechten verkreeg. Gijsbrecht van Amstel heeft hier nog de scepter gezwaaid, evenals de heren Van Egmond en de familie Van Oranje Nassau. Koningin Beatrix is nog altijd baronesse van IJsselstein. We bezochten de St. Nicolaaskerk die in 1307 is gesticht door Gijsbrecht van Amstel. De toren, met bovenop een kroon, dateert uit 1532 en is in Renaissance-stijl door Alex Pasqualini neer gezet. In 1911 zorgde een brand voor veel verwoestingen, waarna in 1924 en 1984 restauraties plaatsvonden. Hierna ging het naar de 13e eeuwse traptoren van het, in 1988 gesloopte, kasteel. Op tekeningen is te zien hoe dit enorme kasteel er in de loop der tijd moet hebben uitgezien. dagelijks leven en de stadsgeschiedenis, waar vooral de ingrijpende gevolgen van de Tweede Wereldoorlog zijn uit gelicht. Kortom, het Schielandshuis is een indrukwekkend Rotterdams monu ment. Vrijdag 27 oktober Met een klein gezelschap bezochten we op deze derde congresdag het in Ede gevestigde bedrijf RICAS. Dit bedrijf verzorgt cursussen en trainingen om levensreddend te kunnen handelen in geval van noodsituaties. Zij doen dit voor professionals zoals brandweerlie den, vrijwilligers of mensen die in het kader van de nieuwe Arbo-wet deze cursussen verplicht moeten volgen, en voor particulieren (auto te water of in brand). Na een inleiding volgde een rondlei ding in het bedrijf waar verschillende situaties werden nagebootst. In een woonhuis ondervonden we aan den lij ve hoe heet het bij een brand wordt (na 6 minuten is het al 750 graden Celsius). Met gebruikelijke NGL-precisie heeft het organisatiecomité (ook bij de partners van geodeten staat kwaliteit hoog in het vaandel) alles weer prima voorbereid. Daardoor zijn ons weer drie interessante „alternatieve" dagen voorgeschoteld, waar in we verschillende leuke en leerzame locaties hebben be zocht. José van Osch Gerda van Pij keren Brand! We kregen tips hoe je het beste zo'n ruimte kon verlaten. Je moet in ieder geval zo laag mogelijk bij de grond blijven. Vervolgens probeerden enkele van ons om een brandje te blussen op de poederbaan en de C02-baan. Afhankelijk van de opdrachtgever worden bepaalde situaties opgebouwd, die worden getraind. Zo zijn op het complex ruimten en gangen met kamers van een ziekenhuis, kantoorgebouw of gevange niscellen nagebouwd. Geleerd wordt hoe te handelen bij veel rook en in het donker. Verder zijn er trainingen voor EHBO en reanimatie, en is er een bassin voor duiktraining als voor bereiding voor Safety of Life at Sea (SOLAS). Ook kan op locatie worden geoefend. Bij dit alles wordt aan de veiligheid en het milieuaspect veel aandacht besteed. De St. Nicolaas kerk in IJsselstein. 563

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 27