Verklaring inzake het kadaster Samenvatting van de visie van de FIG op de betekenis van een kadaster 565 NGT GEODESIA 1995-12 De Verklaring inzake bet kadaster" van de FIG (Fédération Internationale des Géomètres) belicht het belang van het kadaster als een vastgoedinformatie- systeem voor sociale en economische ontwikkeling vanuit een internationaal perspectief en benadrukt de centrale rol die landmeters spelen bij het opzetten en in stand houden van kadasters. Deze Verklaring beveelt geen uniform kadas ter aan voor elk land of elk rechtsge bied, maar reikt een breed scala van op ties aan voor het opzetten en beheren van een kadaster. Een kadaster is normaliter een op per celen gebaseerd, actueel vastgoedinfor matiesysteem en bevat een overzicht van zakelijke belangen in grond (bij voorbeeld rechten, beperkingen en ver antwoordelijkheden). Gewoonlijk om vat het een geometrische beschrijving van percelen grond, die gekoppeld is aan andere bestanden die een beschrij ving bevatten van de aard van de belan gen, de eigendom daarvan of het beheer daarover en vaak ook de waarde van de percelen en de bouwwerken. Een ka daster kan worden opgericht voor fis cale doeleinden (bijvoorbeeld waarde bepaling en billijke belastingheffing), voor wettelijke doelen (overdracht van onroerend goed), als ondersteuning bij het beheren van grond en het gebruik van grond (bijvoorbeeld voor planning of andere bestuurlijke doeleinden) en opent tevens mogelijkheden voor duur zame ontwikkeling en bescherming van het milieu. Kadastrale Vernieuwing heeft betrekking op het verbeteren van kadastrale systemen. Grondbeleid is het proces van het op duurzame wijze beheren van het ge bruik en de ontwikkeling van grond. Effectief grondbeleid is onmogelijk zonder vastgoedinformatie, zoals ge gevens over het opbrengend vermogen van de grond, alsmede pacht, eigendom en gebruik van de grond. Het kadaster is het belangrijkste middel om infor matie over grond te verkrijgen. Het ka daster verstrekt: informatie over degenen die belangen hebben in percelen grond; informatie over die belangen, bijvoor beeld de aard en de duur van rechten, beperkingen en verantwoordelijkheden; vertaald door ir. P. van der Molen. informatie over het perceel, bijvoorbeeld ligging, afmetin gen, bouwwerken, waarde. Het kadaster is een vastgoedinformatiesysteem dat gewoon lijk wordt beheerd door één of meer overheidsinstanties. Omdat vaak veel verschillende gebruikers behoefte hebben aan informatie over percelen grond, voorkomt een uniform kadaster het ontstaan van dubbele registraties en bevordert het de effectieve uitwisseling van informatie. Beschikkingsrecht inzake grond omvat de rechten, beper kingen en verantwoordelijkheden die mensen hebben met betrekking tot de grond. Het kadaster kan verschillende vormen van beschikkingsrecht inzake grond registreren, zo als eigendom, pacht, servituten, hypotheken en verschillende vormen van gezamenlijk, publiek of gewoonterechtelijk be schikkingsrecht. De rol van de landmeter bij het tot stand brengen en het in stand houden van het kadaster verschilt van land tot land. De landmeter kan verantwoordelijk zijn voor: kadastrale metingen en kaartvervaardiging; vastleggen van kadastrale informatie; waardebepaling van grond; planning van het gebruik van grond; beheer van zowel de grafische als de administratieve kadas trale databases; beslechten van geschillen over grond; bewaren en verstrekken van kadastrale informatie. Er zijn enkele wettelijke, technische en operationele kwesties met betrekking tot het kadaster die al naar gelang de be hoeften en beperkingen van een bepaald land of rechtsgebied moeten worden opgelost. Enkele daarvan worden hier be sproken. Documentatie van informele of gewoonterechten wordt soms verbonden aan het opzetten van grondmarkten. In andere gevallen kan het doel gelegen zijn in het documente ren van op gewoonte gebaseerde beschikkingssystemen voor grondbeheer zonder de aard van het systeem of beschikkings relaties te wijzigen. In beide gevallen is het van het grootste belang dat dergelijke hervormingen uitsluitend worden op gestart na uitvoerig onderzoek te hebben verricht naar de behoefte aan en de gevolgen van de hervormingen. Landregistratie is het officieel vastleggen van wettelijk erkende belangen in grond en maakt gewoonlijk deel uit van een kadastraal systeem. Vanuit wettelijk perspectief kan een onderscheid worden gemaakt tussen de registratie van akten, waarbij de in het register opgenomen documenten het bewijs vormen voor de eigendomstitel en registratie van de titel, waarbij het register zelf als het primaire bewijs dient. Titelregi- stratie wordt doorgaans beschouwd als een meer geavanceerd systeem dat weliswaar meer investering vergt om te kunnen worden ingevoerd, maar in principe een grotere zekerheid biedt omtrent beschikkingsrechten en tevens meer betrouw bare informatie. Titelregistratie resulteert gewoonlijk in lagere

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 29