A DPA... groot in formaten Uitdraaien eindfilms via Barco Graphics Megasetter max. 5080 dpi 250 Ipi formaat 120 x 160 cm Digitale kleurproeven Y" Stork Evidence Inkjet Printer formaat AO Y" HP Designjet 650C Plotter papierbreedte 90 cm Y" Scannen (line-art grayscale) scanbreedte 90 cm DPA DPA Buro voor Kartografie Paletsingel 122 2718 NS Zoetermeer Telefoon: 079 - 61 05 86 566 1995-12 NGT GEODESIA transactiekosten dan systemen op basis van akteregistratie, waardoor een meer efficiënte grondmarkt wordt bevorderd. Landregistratie (titelregistratie) kan hetzij ad hoe worden toegepast bij elke afzonderlijke juridische transactie, hetzij systematisch, gebied voor gebied. De ad hoc-aanpak biedt meer onmiddellijke voordelen voor individuele grondbezit ters, terwijl de systematische aanpak sneller een breder scala aan voordelen ter beschikking kan stellen, vooral wanneer het register deel uitmaakt van een groter en uitgebreider vast goedinformatiesysteem. De basiseenheid die bij het kadaster wordt gebruikt, is het perceel. Een perceel kan een gebied zijn met een specifiek type grondgebruik of een gebied dat uitsluitend door één be paalde persoon of door één bepaalde groep wordt beheerst. Een eigendom kan bestaan uit meerdere percelen. De flexibi liteit van de definitie van een perceel maakt het mogelijk het kadastrale systeem aan verschillende omstandigheden aan te passen, bijvoorbeeld door grote percelen te bestrijken om de belangen van het gebruik van grond in traditionele pacht- systemen te behartigen. Grenzen van percelen kunnen worden aangegeven door een fysieke afbakening in het terrein op de grond of door een mathematische beschrijving die normaliter gebaseerd is op een coördinatensysteem. De nauwkeurigheid en dientenge volge de kosten van kadastrale metingen hangen af van de nauwkeurigheid die vereist is voor het beschrijven van de grenzen. Die nauwkeurigheid dient gebaseerd te zijn op factoren als de waarde van de grond, het risico en de kosten van geschillen betreffende de grond, en de informatiebe hoefte van de gebruikers van het kadaster. Moderne technologieën, zoals moderne meetinstrumenten, positiebepalingen met behulp van satellieten (GPS), lucht fotografie en fotogrammetrie kunnen nieuwe mogelijkheden bieden voor het versnellen van processen voor de vernieu wing van het kadaster en het verlagen van de kosten daarvan. Computertechnologie kan vergeleken met handmatige systemen - normaal gesproken zorgen voor een betere toe gankelijkheid van de informatie, een betere verwerking van kadastrale gegevens, een hogere kwaliteit en een hogere juri dische en fysieke veiligheid. Om moderne technologie opti maal te kunnen gebruiken is het belangrijk om te beschikken over adequaat opgeleide werknemers en over faciliteiten om de apparatuur te onderhouden. Helaas is deze infrastructuur in veel landen niet aanwezig, waardoor de toepassing van moderne technologieën beperkt wordt. Het kadaster is een openbaar vastgoedinformatiesysteem en zou daarom moeten worden beheerd door de overheid. In sommige landen worden nieuwe organisatorische structuren onderzocht voor de implementatie van systemen, zoals „joint ventures" of samenwerkingsverbanden tussen overheid en bedrijfsleven, of het uitbesteden van bepaalde activiteiten aan bedrijven. In andere landen is de kadastrale organisatie meer onafhankelijk geworden van management en financie ring door de overheid. In beide gevallen wordt een meer directe financiering van kadastrale werkzaamheden nage streefd door gemaakte kosten te verhalen op de gebruikers of zelfs door de overheid winst te laten genereren. Dit kan echter geen vervanging zijn voor primaire investeringen door de overheid in een ruimtelijke infrastructuur, zoals een nationaal coördinatensysteem. Een kadaster moet zich laten leiden door de vraag; dat wil zeggen dat het moet voldoen aan de behoeften van haar cliënten en dat het gecoördineerd dient te worden met andere vastgoedin formatiesystemen. Het kadaster ondersteunt de openbare administratie van grond. De in het kadaster opgeslagen informatie kan worden gebruikt voor het formuleren, implementeren en controleren van grondbeleid, zoals beleid betreffende ruilverkaveling, landinrichting, land- verwerving en -toewijzing en grond markten. Kadastrale gegevens dienen toeganke lijk te zijn voor het publiek. Het kadas traal systeem dient echter tevens maat regelen te omvatten ter bescherming van individuele en particuliere belan gen tegen misbruik van de verstrekte informatie. Een succesvol kadaster moet recht zekerheid bieden, simpel, duidelijk en gemakkelijk toegankelijk zijn, en dient bijgewerkte en betrouwbare informatie te verschaffen tegen lage kosten.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 30