ELIS '95 NGT GEODESIA 1995-12 oppervlaktemodellen en het toepassen van beeldbewerking om veranderingen in het terrein op te sporen. Generalisatie Een groot aantal presentaties betrof kartografische generalisatie. Zij gingen of over deelproblemen (lijn-generalisa- tie of het hanteren van verplaatsing) of over concepten van multi-representatie databases. Wat betreft lijn-generalisatie werd gesteld dat het Douglas-Peucker algoritme soms de topologische struc tuur geweld aandoet. Een oplossing is om de generaliseerder interactief bij het generaliseerproces te betrekken. Tentoonstellingen Vergeleken met de tentoonstelling op het laatste NGL-congres was de tech nische tentoonstelling van geringe om vang. Opzienbarend was de introductie van LAMPS2 van de Britse firma Laser scan. Dit is een object-georiënteerd kaartproduktiesysteem. Aan de hand van data van de Britse Hydrographic Office werd het pakket gedemon streerd. Vermeldenswaard waren ook de internationale kartografische ten toonstelling, de postzegeltentoonstel ling met als thema kartografie en de Imhof Memorial tentoonstelling met de prachtige voorbeelden van reliëf- schaduwering. Conclusie Het grootste ICA-congres aller tijden was een succes. Door de goed gestruc tureerde indeling van de lezingen kon een goed overzicht worden verkregen van de ontwikkelingen in het vakge bied. Belangrijke ontwikkelingen zijn: de opkomst van remote sensing-beel- den met hoge resolutie, nieuwe media (CD-ROM, Internet) en het feit dat data steeds meer op de consumenten markt verschijnen. Dat kan als een be dreiging van de kartografie worden be naderd, maar ook als uitdaging voor de toekomst. Ook kartografen dienen hun positie te bepalen op de markt van de geo-informatie. De deelnemers aan de conferentie moesten slechts één teleurstelling ver werken. Koning Juan Carlos I zou in eerste instantie de conferentie openen, maar hij kwam uiteindelijk niet. Geïn teresseerden die niet op de conferentie aanwezig konden zijn, moeten ook een teleurstelling verwerken: de procee dings zijn helaas uitverkocht. De vol gende ICA-conferentie vindt in 1997 in Stockholm plaats. Paul van Asperen Van 9 t/m 11 oktober 1995 werd op het Griekse eiland Kos het vierde Semi nar on European Land Information Systems (ELIS '95) gehouden. De coördinatie van dit seminar berustte bij EUROLIS (European Co-operation Network for Education and Research in Land Information Systems), dat als thuisbasis de Faculteit der Geodesie van de TU Delft heeft. In dit netwerk parti ciperen inmiddels 24 universiteiten en onderzoeksinstellingen uit Europa. Het accent ligt daarbij op Centraal en Oost- Europa. Dank zij de gastvrijheid van de gemeente Kos en de financiële onder steuningvan het Nederlandse Kadaster, de Geogroep en Leica was het mogelijk dit seminar te organiseren. Aan het seminar namen 40 vertegenwoordigers deel, afkomstig uit Denemarken, Griekenland, Hongarije, Italië, Polen, Nederland, Rusland, Slovenië, Slowa kije en Tjsechië. Momenteel wordt in Griekenland on der het motto Eindelijk meten wij "een grootschalige campagne voor de invoe ring van het kadaster gevoerd. Vooraf gaand aan het ELIS-seminar kwamen dan ook op zondag 8 oktober 1995 zo'n 60 Griekse burgemeesters bijeen om van gedachten te wisselen over de invoering van het kadaster in geheel Griekenland. De gemeente Kos vervult in deze een voortrekkersrol. Tijdens de eerste dag van het seminar stond het kadaster in Griekenland cen traal. Na de officiële opening bena drukte prof. J. Badekes, voorzitter van de Hellenic Cadastre and Mapping Or ganization, het belang van de invoering van een kadaster in Griekenland. In 1994 is een onderzoek naar de inrich ting van het Griekse kadaster van start gegaan. De uitkomsten van het onder zoek wijzen in de richting van het posi tieve stelsel. Met behulp van fotogram- metrie zal een digitale kaart moeten worden vervaardigd. De kosten worden geraamd op 1 biljoen US dollar. Naar verwachting zal dit bedrag nog oplo pen. Medio 1994 keurden de Griekse staat en de Europese Unie het project goed. In 1995 trad een nieuwe lcadas- terwet in werking. Vervolgens werden de technische specificaties voor het pro ject opgesteld en werd het startsein ge geven voor de voorbereiding van een dertigtal proefprojecten die eind no vember van start zijn gegaan. Doel is de bestaande kadastrale systemen in één nationaal kadaster te integreren. Inmid dels wordt ook verdere wetgeving op dit terrein voorbereid. In de volgende sessie lag het accent op het kadaster als fundamentele gegevens bron voor de vastgoedinformatie. Vanuit Nederland werd een bijdrage geleverd door mr. ir. P. M. Laarakker van het Kadaster Groningen onder de titel „KOS: Kadaster-Öriented System" de ervaringen met het gebruik van het kadastrale perceel als basis voor de pre sentatie van informatie uit de kadastrale registers en als verbindingsmogelijkheid voor vastgoedgegevens uit andere bron nen. Daarna werd ingegaan op de kadastrale ervaringen in .Centraal en Oost-Europa. Prof. dr. J. Gazdzicki van TU Delft, en tevens EUROLIS-coördi- nator, gaf een overzicht van nieuwe trends en ervaringen. Daarbij werd het belang van betrouwbare kadastrale sys temen voor de economische ontwikke ling van de landen in Centraal en Oost- Europa onderstreept. Mr. ir. J. A. Zevenbergen van de TU Delft bracht verslag uit van zijn werkzaamheden in het kader van een Wereldbank Project in Moldavië. In het kader van de sessie over nieuwe LIS/GIS-projecten en de resultaten hier van gaf ir. G. Boekelo van Grontmij Geogroep een introductie over het MO VE3 pakket. Tijdens zijn presenta tie gaf hij aan dat het pakket gratis beschikbaar werd gesteld aan de in EUROLIS participerende onderwijs instellingen. In de laatste sessie werd aandacht be steed aan de onderivijsaspecten van LIS. Prof. E. Stubkjser van de Aalborg Uni versity ging in op de mogelijkheden die Internet biedt voor het onderwijs in LIS/GIS. Tijdens de EUROLIS-jaarvergadering werd afgesproken dat ook de komende drie jaar de coördinatie bij de TU Delft 571

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 35