tablin SCRIPTIES TU DELFT A. M. Rijksen 573 NGT GEODESIA De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Telefoon (015) 782560 of 782568. E. J. A. Bettonvil Covariantiematrix voor GPS-satellietbanen (Afstudeerdatum: 24-2-1995) Bij plaatsbepaling met GPS worden ge woonlijk satellietposities gebruikt, die berekend worden uit de banen die door de satellieten zelf worden uitgezonden. In dit afstudeeronderzoek is van deze uitgezonden satellietbanen een precisie- beschrijving geschat. Dit is gedaan aan de hand van GPS-satellietbanen van de International GPS Service for Geo- dynamics (IGS). Deze IGS-banen zijn een factor 5 a 10 nauwkeuriger dan de uitgezonden satellietbanen. De IGS- banen zijn eerst, net zoals de uitgezon den banen, uitgedrukt in ephemerides parameters (Keplerse baanelementen en correctietermen). Vervolgens zijn de verschillen berekend van enerzijds de ephemerides parameters van de IGS- baan en anderzijds van de ephemerides parameters van de uitgezonden baan. Dit is voor 250 sets van ephemerides gedaan, zodat als het ware een verzame ling herhalingsmetingen werd verkre gen. Volgens de theorie van kansmo delschatting is met deze herhalingsme tingen een precisiebeschrijving geschat, in de vorm van een covariantiematrix, voor de ephemerides parameters die door de satellieten worden uitgezon den. De precisie die met de uitgewerkte methode is geschat, lijkt een realistische beschrijving te zijn. Er zijn echter enke le aannamen gedaan en de vraag of de geschatte precisie een goede precisiebe schrijving is, kan pas met zekerheid worden beantwoord als de geldigheid van deze aannamen is onderzocht. Bekostigingsstrategieën voor indicatieve plannen Een toepassing op het Spaarneplan (Afstudeerdatum: 15-9-1995) Om de rivier het Spaarne weer als cen traal element in het stadsbeeld te laten 1995-iz terugkeren, hebben de gemeenten Haarlem en Heemstede het Spaarne plan opgesteld. Dit plan was de aanlei ding tot het onderzoek. Het Spaarne plan is een indicatief plan en het onder zoek betrof de uitvoerbaarheid van indi catieve plannen. Voor de goedkeuring van een indicatief plan door de gemeen teraad hoeft nog geen inzicht te zijn in de financiële consequenties. Veel plan nen blijken achteraf moeilijk uitvoer baar door gebrek aan kostendragers. De uitvoerbaarheid van een plan kan worden verbeterd door bijvoorbeeld al in een vroeger stadium potentiële kos tendragers te betrekken bij de uitwer king van het plan. Om te onderhande len met de kostendragers is het van be lang dat de gemeentelijke organisatie hierop is ingesteld. Een projectgroep zou bijvoorbeeld een eigen budget kun nen krijgen en de bevoegdheid om het plan gedeeltelijk aan te passen. In dit onderzoek zijn vier strategieën uitgewerkt, waarmee de uitvoerbaar heid van een indicatief plan kan wor den vergroot. Door in het raadsbesluit een politiek bestuurlijk standpunt in te nemen aangaande de bekostiging van het indicatieve plan, zal de uitvoerbaar heid worden vergroot. Tablin is ruim 20 jaar actief op het gebied van leidingregistratie en is daarmee uit gegroeid tot een organisatie van ruim 70 enthousiaste medewerkers. Tablin werkt voor (semi-)overheids- bedrijven en het particuliere bedrijfsleven waar het gaat om opdrachten rond het leidingbeheer en voorbereiding, begeleiding en advisering van projekten. CO Analoge vastgoed- en leidingregistratie Digitale vastgoed- en leidingregistratie Hoogtemetingen "o Situatiemetingen 5 Industriële metingen Gaslekdetektie Leidingdetectie Electrotechnisch advies en ontwerp -g Energietechnisch advies 5 Mogen wij U meer vertellen over onze dienstverlening? Neemt U dan contact met ons op. Tablin technisch adviesburo b.v. Postbus 121, Postbus 40174, 7570 AC Oldenzaal, 8004 DD Zwolle, Tel. 05410-19955. Tel. 038-600092.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 37