Generaliseren in de praktijk Drie methoden voor het generaliseren van vlak-objecten Generaliseren NGT GEODESIA 1995-11 Gis, generalization, system analysis Gis, generalisatie, systeemanalyse KEYWORDS TREFWOORDEN DLO-Staring Centrum is in Nederland bronhouder voor onder andere bodemkundige gegevens. De meest ge detailleerde landsdekkende bodemkundige schematisering is de bodemkaart van Nederland 1 50 000. Voor het gebruik van deze gegevens voor landelijke en regionale toepassingen bevatten de bestanden vaak te veel details. Dit doet zich vooral voor bij het gebruik van bodem kundige gegevens als invoer voor simulatiemodellen. Generalisatie is nodig omdat het vanuit een praktisch oogpunt onmogelijk is om Nederland voor alle 1 50 000 bodemeenheden door te rekenen. Voor sommige toe passingen is generalisatie van geo-informatie een onmisbare schakel om ruimtelijke informatie op maat te leveren. Een probleem bij veel van de uitgevoer de generalisaties is dat ze nogal subjec tief zijn en daardoor lastig te reproduce ren. Ook bestaat er veelal geen inzicht in het informatieverlies dat optreedt als gevolg van de bewerking. In dit artikel wordt een onderzoek naar geautomati seerde generalisatie van vlak-objecten beschreven, waarbij expliciet aandacht wordt geschonken aan bovengenoemde problemen zoals reproduceerbaarheid, toepassingsgestuurd en het optredende informatieverlies. Aangezien het onder zoek nog in uitvoering is, zullen in dit artikel voornamelijk de theoretische achtergronden worden belicht. Generalisatie van geo-informatie is te definiëren als het proces waarbij ten be hoeve van een bepaalde toepassing een abstractie van ruimtelijke gegevens wordt uitgevoerd. Kernbegrippen in bovenstaande definitie zijn abstractie van ruimtelijke gegevens en toepassings gericht. Abstractie van gegevens houdt in dat de detaillering van de gegevens dr. ir. A. K. Bregt en ir. J. D. Bulens, hoofd, respectievelijk onderzoeker van de afdeling GIS en Informatica, DLO-Staring Centrum te Wageningen. wordt verminderd. Dit kan van toepassing zijn op zowel de geometrie als op de attribuutwaarden van ruimtelijke ob jecten. Bijvoorbeeld bij het generaliseren van vlak-objecten kunnen kleine vlakken worden samengevoegd met grotere of kan het detail van de attribuutwaarde worden verminderd door classificatie. Veelal heeft generalisatie van attributen ook een generalisatie in de geometrie tot gevolg. Een tweede kernbegrip is toepassingsgerichtheid. Generalisa tie dient zoveel mogelijk te worden uitgevoerd met een be paald doel voor ogen. De behoefte van een gebruiker of ge bruikersgroep dient richtinggevend te zijn voor het proces. Een gevolg hiervan is dat het generalisatieproces flexibel dient te zijn om goed te kunnen inspelen op de verschillende vragen van de gebruikers. Het proces van generalisatie wordt al eeuwen toegepast. Tot voor kort ging het daarbij uitsluitend om kartografi- sche generalisatie ten behoeve van visu ele presentatie. Bij kartografische gene ralisatie gaat het erom een karto grafische weergave op een grote schaal om te zetten naar een kleinere schaal. Handelingen die daarbij een rol spelen, zijn het weglaten van objecten en het vereenvoudigen van object-geometrie. Kartografische generalisatie was tot voor kort voornamelijk een ambachte lijke, handmatige activiteit, maar wordt in toenemende mate ondersteund door geautomatiseerde procedures 1 [2] Inleiding gehouden op 25 oktober 1995 tijdens het 18e NGL-congres te Utrecht. Door de opkomst van geografische informatiesystemen staat de laatste tijd een andere vorm van generalisatie in de belang stelling, de database-generalisatie. Dit wordt in de literatuur ook wel „information abstraction" of „model generaliza tion" genoemd [3], [5]. Bij deze vorm van generalisatie is niet de leesbaarheid van het kaartbeeld het doel, maar de generalisatie van gegevens die in de database zijn opgeslagen. In de praktijk zien we regelmatig dat database en karto grafische generalisatie in het verlengde van elkaar worden uitgevoerd. Eerst vindt een database-generalisatie plaats, 539

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 3