Effecten van generalisatie Methode Generalisatie Toepassings T oepassingsgerichte Expert op basis van gericht sturing kennis Oppervlaktemethode geometrie nee nee nee Attribuut-klasmethode attributen ja belangrijkheidsfactor ja Gelijkheidsmethode geometrie attributen ja gelijkheidsfactor ja NGT GEODESIA 1995-12 bodemsuperklasseniveau zand kleiklasseniveau grof fijn licht zwaarsubklasseniveau thode is dat hij toepassingsgevoelig is Fig. 2. en recht doet aan de natuurlijke classifi- Voorbeeld catiehiërarchie die in attribuutbeschrij- classificatie- vingen aanwezig is. Een nadeel van de hiërarchie. methode is dat aan de attributen be langrijkheidsfactoren dienen te worden toegekend waarvoor expert-kennis no dig is. Dit dient per toepassing of per groep van toepassingen te worden uit gevoerd, wat in de praktijk een lastig en tijdrovend karwei kan zijn. De attri buut-klasmethode kan uiteraard alleen worden toegepast indien de attributen volgens een bepaalde classificatiehiërar chie zijn opgebouwd. Bij de meeste ob jectbeschrijvingen is dit het geval, maar er komen ook situaties voor waarbij geen hiërarchie aanwezig is. Gelijkheidsmethode Bij de gelijkheidsmethode wordt gene ralisatie uitgevoerd op basis van zowel de attributen als de geometrie van vlak- objecten. Generalisatie vindt plaats door evaluatie van de generalisatiefout die optreedt bij de samenvoeging van objecten. Vlakken waarbij de kleinste generalisatiefout optreedt, zullen als eerste worden samengevoegd. De gene ralisatiefout tussen vlak-objecten wordt berekend als: generalisatiefout, (1-gelijkheidsfactor,,;,) X oppervlakte,, waarin de gelijkheidsfactor een factor tussen 0 en 1 is, die de mate van over eenkomst tussen de attribuutwaarden van vlak a en b aangeeft. Indien de fac tor 1 is, zijn de objecten voor een be paalde toepassing als niet verschillend te beschouwen. Bij een waarde van 0 Tabel 1. zijn de vlak-objecten in hoge mate ver- Kenmerken van schillend. Toekenning van de gelijk- degeneralisatie- heidsfactor dient te gebeuren met een methoden. bepaalde toepassing voor ogen en wordt in de praktijk uitge voerd door het invullen van een gelijkheidsmatrix waarin de verschillende combinaties van de attribuutwaarden staan weergegeven. Bij het bepalen van de generalisatiefout vindt ook een weging met de oppervlakte van het vlak plaats, waar door kleine vlakken een grotere kans hebben om met andere vlakken te worden samengevoegd dan grotere. Een voordeel van de gelijkheidsmethode is dat hij toepassingsgevoelig is en direct inzicht geeft in de optredende generalisatiefout. Een nadeel is dat voor toepassing van de methode expert-kennis nodig is voor het invullen van de gelijkheidsmatrix. Bij het uitvoeren van een generalisatie is het belangrijk om inzicht te hebben in de effecten die als gevolg van het generalisatieproces optreden. De gebruiker is dan in staat om voor zijn toepassing een gefundeerde keus te maken ten aan zien van methode en reductie van vlak-objecten. Voor het evalueren van het effect van een generalisatie kunnen de zo genaamde effectmaten worden gebruikt. Deze maten geven informatie over het effect van de uitgevoerde generalisatie en kunnen worden gebruikt om alternatieve procedures met elkaar te vergelijken. Meerdere maten zijn te definiëren. In het kader van dit onderzoek zijn de volgende gebruikt. Vlakreductie-index De vlakreductie-index is een maat voor de afname van de vlak-objecten door het generalisatieproces en is gedefinieerd als: aantal vlak-objecten na generalisatie vlakreductie-index aantal vlak-objecten voor generalisatie De vlakreductie-index is een eenvoudige maat en is bij alle drie methoden te bepalen. Oppervlakteveranderingsindex De oppervlakteveranderingsindex is een maat voor de ver schuiving die optreedt in de geometrie van de vlak-objecten door het generalisatieproces en is gedefinieerd als: som van oppervlakte ver dwenen vlak-objecten Oppervlakteveranderingsindex totale oppervlakte De oppervlakteveranderingsindex is bij alle drie methoden te bepalen. Het is één maat voor het gehele bestand. Het is ook mogelijk om de veranderingen op attribuutniveau te be palen. Dit kan onder andere door de attribuutveranderings- tabel. Attribuutveranderingstabel De attribuutveranderingstabel geeft per attribuut aan wat de verschuivingen zijn in de oppervlakteverdeling voor en na 541

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 5