0 Bij object-oriëntatie gaat men uit van software-compo- nenten (objecten) of groepen daarvan (objectklassen). Daarbij worden de eigenschappen in beschrijving (attri buten) en functionaliteit (methoden) binnen het object zelf vastgelegd. Een aktie (bijvoorbeeld muteren) wordt daardoor in feite door het object zelf uitgevoerd op verzoek (message) van buitenaf (bijvoorbeeld een ander object). Omdat hiermee eigenlijk het „gedrag" van een object is vastgelegd, kan men op deze wijze software- componenten (her)gebruiken binnen applicaties, zonder op de hoogte te hoeven zijn van alle interne details binnen de gebruikte objecten (encapsulation en infor mation-hiding). voor administratieve bedrijfsautomati sering hebben vaak geheel afwijkende kenmerken van die voor technische applicaties. Denk daarbij aan de hard ware, besturingssystemen, databases, applicatie- en ontwikltelsoftware en data-structuren. Er moet dus een brug worden geslagen tussen GIS, een vorm van technische eiland-automatisering en de overige organisatie-brede be- drij fsadministratieve automatisering, rekening houdend met de eisen die zo wel door de individuele gebruiker als door de organisatie als geheel worden gesteld. GIS-technologie zal een inte graal onderdeel moeten worden van heterogene applicaties, waar geografi sche of ruimtelijk-gerelateerde infor matie slechts een onderdeel is van de algehele informatiestromen binnen een organisatie (fig. 1). De mogelijkheid van data-uitwisseling tussen systemen in een organisatie, al dan niet via standaard-uitwisselings formaten, biedt maar ten dele een op lossing van het probleem. Data-uit wisseling is een statisch en moeilijk be heersbaar proces. Denk daarbij maar aan de zcWzwuz/r-problematiek. Om tot een werkelijke en beheersbare dy namische integratie te komen, is inter operabiliteit nodig. Daarbij is er ook op functioneel (of proces) niveau sprake van integratie tussen systemen. Deze situatie is vergelijkbaar met een HiFi-installatie, die bestaat uit losse componenten die via gestandaardi seerde aansluitingen met elkaar zijn verbonden. Interoperabiliteit tussen de stereo-componenten zorgt ervoor dat het signaal van de radio kan wor den opgenomen op de cassetterecor der of weergegeven via de versterker en Kader 1. Object-oriëntatie. de boxen (fig. 2a). Op dezelfde wijze dient GIS-technologie te kunnen worden aangesloten op andere bedrijfsadmini- stratieve of kantoor-automatiseringscomponenten (fig. 2b). Open en gesloten GIS Tot op heden is van deze interoperabiliteit met GIS weinig terechtgekomen. De ontwikkeling van geïntegreerde oplos singen is een tijd- en geldrovende bezigheid en heeft veelal geleid tot kunstmatige, monolitische oplossingen die moei lijk te onderhouden zijn. En dit heeft niet in de laatste plaats te maken met de (on)mogelijkheden van de heden daagse GIS-technologie zelf. Vrijwel alle GIS-technologie is zo opgezet, dat er wel specifieke GIS-applicaties kunnen worden ontwikkeld, maar geen heterogene applicaties waar van ruimtelijke informatie slechts een onderdeel uitmaakt. Veel GIS-produkten vertonen daarbij bovendien gesloten of proprietary eigenschappen. Bij de meeste produkten uit zich dat in de aanwezigheid van een speciale, bij het GIS behorende ontwikkeltaal, die niet geschikt is voor de ont wikkeling van andere (niet-geo)applicaties. Sommige leve ranciers gaan zelfs zo ver, dat de gebruikte dataformaten juridisch worden afgeschermd. In zo'n geval kan alleen uit wisseling van gegevens via uitwisselingsformaten plaats vinden. Van echte integratie is pas sprake als integratie zo wel op data- als op procesniveau plaatsvindt. Interoperabi liteit brengt de noodzaak met zich mee om bestaande tech nische en administratieve omgevingen werkelijk open te breken. En dit geldt dus ook voor GIS-technologie. Trends en ontwikkelingen Al met al lijken we steeds verder af te dwalen van het doel: het daadwerkelijk inzetbaar maken van ruimtelijke infor matie op de juiste plaats en op de juiste manier, zodat zowel de individuele eindgebruiker als de organisatie als geheel er baat bij heeft. De oplossing voor de genoemde problemen zal worden geboden door een aantal ontwikkelingen op het gebied van technologie en de standaardisatie daarvan. Object-oriëntatie bij software-ontwikkeling bestaat al enige decennia en is dus niet nieuw (kader 1). Voordelen die aan Fig. 2. Interoperabiliteit. Textprocessor CAD/ GIS 11 NGT GEODESIA 1996-1 Ontwikkelingen in object-technologie

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 13