Lemmens: „Een tijd geleden zei ik het al eens, tijdens een sectieoverleg: dit is een potentiële promotiekandidaat. Kun je dat nu al zien?, vroegen zij schamper. Ja, dat kon je toen al zien. Een goede docent haalt talent er al snel uit. Deze prijs bewijst nog eens dat dat toen een terechte inschatting was. He laas gaat hij dat niet doen, promove ren. Misschien ooit nog eens. Pierre heeft zijn belangstelling voor remote sensing nooit onder stoelen of banken gestoken. Al heel vroeg klopte hij bij mij aan: of ik een satellietbeeld van Nederland voor hem had. Het interesseerde hem toen al. Natuurlijk hebben afstudeerders bege leiding nodig. Je moet sturen, richting geven om ervoor te zorgen dat ze het probleem niet te breed aanpakken. Ik moet zeggen, bij Pierre was het soms wel vermoeiend om al z'n ideeën bij te houden. Maar dat is ook wel een van z'n capaciteiten: hij denkt een aantal stappen vooruit. Bij veel studenten moet je die stappen zeg maar aan geven. Bij hem niet. Normaal heb ik met mijn afstudeer ders zo om de drie weken contact, maar met Pierre stond het af en toe op een laag pitje. Het ging meer met pieken en dalen; soms zag ik hem een paar maanden niet. Maar hij was heel zelfstandig. En hij wilde niet volstaan met een praktische oplossing. Hij heeft heel mooi werk geleverd. Kijk, afstuderen blijft onderwijs, meestal tenminste. Je blijit - meestal - op be gaanbaar terrein. Maar twintig pro cent van de afstudeerders helpen het onderzoek echt vooruit. Zij doen theoretisch werk. Daarom is het vol komen terecht dat Pierre die prijs krijgt". (Uit: TUD-blad „Delta", 16 november 1995) r Op 6 oktober 1995 hebben het Mmiste- rie van Verkeer Waterstaat en Logisterion Automati sering gezamenlijk de mantelovereen komst met betrekking tot de ARC/ INFO GIS-software (geografisch in formatiesysteem) en gerelateerde dien sten getekend. Het contract werd ge tekend door dr. ir. F. J. J. Brouwer, hoofd van de hoofdafdeling Geo- advisering van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en drs. D. J. Visser, directeur Logisterion Automa tisering. De mantelovereenkomst biedt alle dienstonderdelen van het Ministerie van Verkeer Waterstaat een aan trekkelijke en eenduidige prijsstelling op de GIS-software en aanverwante diensten. Daarnaast zijn er brede af spraken gemaakt met betrekking tot applicatie-ontwikkeling, onderhoud hard- en software en opleiding. Deze mantelovereenkomst maakt het moge lijk om efficiënter om te gaan met de groeiende behoefte aan GIS-applica- ties binnen het Ministerie van Ver keer Waterstaat. Naast de verste vigde samenwerking verwachten beide partijen veel voordeel te halen uit de kennisuitwisseling op het gebied van GIS. Het laatste gedeelte van de Delta werken bestaat uit twee getijdedeuren in de Nieuwe Waterweg, de toegangs poort naar de Rotterdamse havens. Deze drijvende deuren zijn met de wal verbonden door middel van twee zeer grote stalen bolscharnieren met een diameter van 10 m. Waarschijnlijk heidsberekeningen hebben aange toond dat de deuren in een periode van tien jaar slechts een maal vanwege stormvloed gesloten en afgezonken dienen te worden. Ingenieursbureau Introtech uit Nue- nen heeft gedurende de laatste ander half jaar met behulp van het mobiele KERN ECDS 3D-systeem duizenden punten op de gefragmenteerde opper vlakken van de convexe en concave boldelen gemeten. Hoog intensieve oppervlaktenetwerken zijn driedimen sionaal vastgelegd. Door middel van ,,best-fit"-berekeningen konden daar mee van ieder deel de individuele bol- parameters worden bepaald. In samenwerking met TNO CMC uit Delft zijn daarna middels statische en grafische evaluatietechnieken bolmo- dellen gecreëerd. Ieder bolonderdeel werd binnen geldende tolerantienor men zo optimaal mogelijk in deze mo dellen geplaatst, waarna het mogelijk was om de absolute en relatieve nomi nale positiewaarden van ieder boldeel te berekenen. Deze waarden zijn daar na, met een overall nauwkeurigheid van 0,1 mm, praktisch gerealiseerd. Als erkenning voor zijn onderzoek op het gebied van de geodesie heeft prof. dr. ir. P. J. G. Teunissen de „Humboldt Research Award 1995" ontvangen. Deze prijs wordt jaarlijks door de Duitse Alexander von Hum boldt Stichting aan een aantal interna tionaal erkende onderzoekers toege kend en heeft tot doel het bevorderen van samenwerking tussen Duitse en buitenlandse onderzoekers en hun in stituten. In 1995 is prof. Teunissen de enige Nederlander aan wie deze presti gieuze prijs is toegekend. Het onder zoek van prof. Teunissen richt zich, ten behoeve van regionale en mondia le vormbepaling van de aarde, op ont wikkeling en inschakeling van wiskun dige modellen voor satellietplaatsbe- palingssystemen. Prof. Teunissen is hoogleraar in de Mathematische Geo desie en Puntsbepaling aan de Tech nische Universiteit Delft en voorzitter van de Nederlandse Commissie voor Geodesie van de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen. „Kan een topografische kaart cho querend of zelfs opwindend zijn?" was een maand geleden de vraag, toen de kaart alleen nog in delen bestond. Nu is hij er. Helemaal. En spannend is hij. Op het indrukwekkende oppervlak van vijf bij vijf meter hebben mede werkers van Arcam, het Architectuur Centrum Amsterdam, alle 157 plan- 1996-1 NGT GEODESIA Verkeer Waterstaat en Logisterion sluiten mantelovereenkomst GIS af Logisterion Automatisering i i i i Twee grootste bolscharnieren ter wereld met succes geplaatst Professor Teunissen ontvangt de Humboldt Onderzoeksprijs Papieren toekomst

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 40