nen gemarkeerd die voor de regio in de maak zijn en als serieus beschouwd kunnen worden. Worden deze plan nen verwezenlijkt, dan is de topogra fische kaart in 2015 werkelijkheid ge worden. Arcam-directeur M. Kloos heeft het werkstuk vandaag aan de openbaar heid prijsgegeven. Met acht medewer kers heeft hij er de voorbije maanden aan gewerkt. Kloos hoopt dat de kaart een discussie zal losmaken over de mogelijkheden en onmogelijkheden van de plannen. De Arcam-kaart maakt voor het eerst zichtbaar hoe de regio er in het jaar 2015 waarschijnlijk zal uitzien. Niet eerder kon de onderlinge samenhang tussen alle plannen en plannetjes van gemeenten en provincies worden be keken. De kaart bestrijkt het noordelijke deel van de Randstad: van Alkmaar in het noorden en Amsterdam en het Vecht- gebied in het oosten, tot Utrecht en Leiden in het zuiden en de IJmond en het duingebied in het westen. (Uit: Het Parool, 13 december 1995) Het Engelse Hydrographic Office of the Navy (in de wandeling de Ad miralty genaamd) zorgt van oudsher voor het vervaardigen van zeekaarten en het up-to-date houden daarvan; het instituut staat bekend om de hoge kwaliteit van zijn produkten. De Ad miralty is thans bijna gereed met het digitaal maken van alle zeekaarten, die onder de naam Admiralty Raster Chart Service (ARCS) op CD-ROM beschikbaar worden gesteld. In maart 1996 zullen alle 3500 zeekaarten gedi gitaliseerd zijn. Het zijn, zoals de naam al aangeeft, gerasterde versies van de huidige papieren zeekaarten en ze zien er op een beeldscherm precies hetzelfde uit. Een belangrijke verbete ring is dat de zogeheten Notices to Mariners (de wekelijkse mutatie-mel dingen op de zeekaarten) ook in digi tale vorm verspreid gaan worden. Door het gekozen opslagformaat kun nen de mutaties zonder extra werk in de originele bestanden worden ver werkt. De handmatige verwerking van dat soort mutaties op de papieren kaarten is voor de kaartenkamer van elk schip zeer tijdrovend werk. De CD-ROM's bevatten uitsluitend ge gevens; voor het raadplegen is aparte software nodig. De Admiralty heeft het formaat van de ARCS-data gepu bliceerd, zodat leveranciers hun soft ware daaraan kunnen aanpassen. Kop pelingen met bijvoorbeeld een GPS- ontvanger (op veel schepen al aan wezig) moeten ook door die software worden geregeld. De digitale zeekaar ten kunnen bij abonnement worden verkregen. Saillant detail is dat de digi tale zeekaart de papieren zeekaart voorlopig niet kan vervangen; de com puterapparatuur kan immers uitvallen en een schip is volgens internationale conventies verplicht om zeekaarten bij zich te hebben. Op langere termijn wil de Admiralty de zeekaarten ook in vectorvorm beschikbaar gaan stellen; gezien de grote hoeveelheid werk zul len vectordata pas over enkele jaren beschikbaar komen. Inlichtingen: Harri Trading, Eekhout straat 12, 3087 AB Rotterdam, tele foon (010) 429 03 33. De International Society of Geodesy (IAG) heeft besloten een nieuw tijd schrift uit te brengen onder de naam „Journal of Geodesy". Dit tijdschrift zal in de plaats komen van „Bulletin Géodésique" en „Manuscripta Geo- daetica". Als hoofdredacteur van dit nieuwe tijdschrift is gekozen prof. dr. ir. P. J. G. Teunissen. De „Journal of Geodesy" is een inter nationaal tijdschrift en richt zich op de studie van wetenschappelijke pro blemen in de geodesie en aanverwante interdisciplinaire wetenschappen. Er worden artikelen gepubliceerd over theoretische studies en over modelle ring, terwijl tevens aandacht zal wor den besteed aan de resultaten van experimenten en de interpretatie daar van. Het tijdschrift bestrijkt het gehele ge bied van de wetenschap der geodesie en zal rapporteren over theoretisch en toegepast onderzoek op gebieden als referentiesystemen voor plaatsbepa ling, geodetische netwerken, modelle ring en kwaliteitscontrole, ruimtegeo- desie, remote sensing, zwaartekrachts- veld en geodynamica. In 1993 is de gemeente Alphen aan den Rijn een rechtsgeding gestart tegen Uitgeverij Holland te Leider dorp. Deze uitgeverij had een eigen plattegrond van de gemeente Alphen aan den Rijn uitgegeven, gebaseerd op gegevens afkomstig van een door de gemeente toen recent uitgegeven Stadsplattegrond. Deze gemeentelijke Stadsplattegrond was tot stand geko men op basis van een digitaal bestand. Dit had de gemeente in eerste opzet een behoorlijke investering gekost. Op de Stadsplattegrond was dan ook aan gegeven dat de auteursrechten bij de gemeente berustten. Gezien het feit dat meerdere gemeen ten met dit probleem worden gecon fronteerd, heeft de gemeente Alphen aan den Rijn de VNG bereid gevon den in de gerechtelijke procedure te participeren. In december 1995 is in deze zaak vonnis gewezen. Zowel op de auteurs rechtelijke als de financiële aspecten is de gemeente Alphen aan den Rijn door de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage in het gelijk gesteld. Deze voor de gemeente Alphen aan NGT GEODES1A 1996-1 Zeekaarten van de wereld op CD-ROM ISh >9t •77 Sh \25, -20- Journal of Geodesy Gemeente Alphen aan den Rijn door de rechter in auteurs kwestie in het gelijk gesteld

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 41