SOKKIA den, waaronder Bjerhammer en Leval- lois, waarmee hij zich nauw verbon den heeft gevoeld en waarmee hij blij kens enkele anekdotes veel heeft mee gemaakt. Prof. Baarda ging in een doorwrocht betoog in op de ontwik kelingen in zijn vakgebied. Binnen kort zal hieraan in NGT Geodesia aandacht worden besteed. Prof. Teunissen memoreerde de ver diensten van prof. Baarda voor de Nederlandse Commissie voor Geode sie, waarvan hij persoonlijk lid, secre taris en voorzitter is geweest. Onder zijn voorzitterschap werd aandacht be steed aan de opkomst van de satelliet- geodesie en werd de band tussen de geodesie en de geofysica aangehaald. Ook vonden toen de omvangrijke werkzaamheden voor de vereffening van het Europese waterpasnet en drie- hoeksnet plaats. De feestelijke bijeenkomst werd afge sloten met een informele receptie. Jan Polman Powerset serie total stations ir. P. van Tienboven. Sokkia introduceert haar nieuwe total stations: de Powerset-serie. De uit gangspunten voor het ontwerp waren bedieningsgemak, snelheid, eenvoud, betrouwbaarheid en nauwkeurigheid. Deze eigenschappen vindt men terug in de drie verschillende Powersets: SET2000, SET3000 en SET4000. Een opvallend kenmerk van de Power set is de integratie van de volledige functionaliteit van het veldgeheugen. Met de Powersets kan men - naast prisma's ook meten met behulp van stickers. De volledig alfanumerieke keyboards aan beide zijden van het instrument maken het coderen van punten eenvoudig. De grote 8-regel displays geven alle informatie onver kort weer. Daarbij is het richten sterk vereenvoudigd dank zij de smallere te lescoop. De data worden veilig opge slagen in het interne geheugen (128 Kb 2000 pnt) of op de contactloze geheugenkaarten die water-, stof- en schokbestendig zijn. Doordat gebruik is gemaakt van het besturingssysteem DOS kunnen applicaties ook in de toekomst op eenvoudige wijze worden geïmplementeerd. Ir. P. van Tienhoven is per 16 november 1995 werkzaam bij de sector Landmeten en Vastgoedinforma tie van de gemeente Amsterdam als infor matiemanager Vast goed, tevens hooïd van het Vastgoed In formatiecentrum Amsterdam (VIA) Voorheen was hij werkzaam als ad viseur bij Computer Management Group (CMG). Ir. J. de Boer, werkzaam als adviseur bij de sector Landmeten en Vastgoed informatie van de gemeente Amster dam, is per 1 oktober 1995 met pen sioen gegaan. De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 25 60 of 278 25 68. S. Veenstra Mogelijkheden voor de gemeente Den Haag om met behulp van haar erfpachtbeleid de woningen te ver beteren (Afstudeerdatum: 15-9-1995) In Den Haag vinden op korte termijn veel heruitgiften van erfpachtsrechten plaats. Dit betreft voor-oorlogse wij ken, waar veel slechte woningen staan. Het onderzoek geeft een antwoord op de volgende vragen: „Kan de gemeente met behulp van erfpacht: erfpachters verplichten achterstallig onderhoud weg te werken; erfpachters verplichten tot het doen van regulier onderhoud; de Verenigingen van Eigenaren bij gesplitste complexen verplichten tot het hebben van een reservefonds, zo dat achterstallig en regulier onder houd kunnen worden uitgevoerd?" De conclusie is dat de gemeente met erfpacht mogelijkheden heeft om de erfpachter te verplichten tot het uit voeren van achterstallig en regulier onderhoud. M. van den Houten (Afstudeerdatum: 15-9-1995) In de Wet Waardering Onroerende Zaken (Wet WOZ) wordt voorge schreven dat van rijksmonumenten de waarde in het economische verkeer moet worden bepaald. Hiervoor is een aantal methoden verplicht gesteld. Het betreft de vergelijkingsmethode gebaseerd op verkooptransacties, de kapitalisatiemethode gebaseerd op huurprijzen en de discounted-cash- flow gebaseerd op een specifieke ex ploitatie van de onroerende zaak. De vierde methode is de reproduktieve methode op basis van de investering die een gegadigde zou moeten doen in een onroerende zaak met dezelfde gebruiksmogelijkheden als het rijks monument. In het onderzoek is gekeken naar de mogelijkheden om de waarde van rijksmonumenten in het economische verkeer te bepalen. Daarbij zijn alleen kerken, molens en kastelen betrokken. De mogelijkheden worden beperkt doordat de gerealiseerde transacties (verkoop en verhuur) niet aan de crite- tia van de Wet WOZ voldoen. Sub jectieve factoren spelen een rol en het aantal transacties is te klein voor de vergelijkings- of huurwaardekapitali- satiemethode. Voor de waardering van rijksmonu menten kan daarom veel beter worden aangesloten bij huurprijzen en kapitali satiefactoren van niet-rijksmonumen- ten. Hieruit kan de waarde worden af geleid door de extra kosten aan het rijksmonument te verdisconteren. De discounted-cash-flow wordt gebruikt bij commerciële exploitatie. De repro duktieve methode is geschikt voor de waardering van religieus gebruik van kerken. Hierbij wordt de investering in nieuwbouw als uitgangspunt geno men, waarbij zowel de extra onder- houds- en exploitatiekosten als de res tauratiekosten worden meegenomen. 42 1996-1 NGT GEODESIA TECHNIEK PERSONALIA SCRIPTIES TU DELFT Erfpacht en onderhoud van woningen Waardering van rijks monumenten in het kader van de Wet WOZ

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 44