Functionaliteit De belangrijkste functies van KUST- GIS zijn: weergeven, op scherm of papier, van de aanwezige gegevens, waarbij de gebruiker volledige controle heeft over de keuze van de datasets en de kaartschaal; opvragen van de hoogte op een met de cursor aangewezen locatie; weergeven, op scherm of papier, van hoogteprofielen langs een door de gebruiker in te voeren profiellijn of van een door de gebruiker gekozen JARKUS-raai. Tot maximaal vijf datasets kunnen in één grafiek ge lijktijdig als profiel worden afge beeld (fig. 2); uitvoeren van volumeberekeningen, zogeheten kuberingen, op één of twee hoogtegrids, in een door de ge bruiker aan te geven gebied. Hier mee zijn verschillen ten opzichte van een gekozen referentiehoogte te be rekenen, of verschillen tussen ver schillende perioden (fig. 3); genereren van hoogteverschilkaar- ten; genereren van hoogtelijnenkaarten. Technische aspecten en problemen De inherente flexibiliteit van de appli catie ten opzichte van de gebruikte gegevens en van de door de gebruiker gekozen uitvoer heeft grote conse quenties gehad bij het ontwerpen en schrijven van de programmatuur. In principe kan worden gesteld dat de applicatie data-onafhankelijk functio neert. Als aan een aantal randvoor waarden wordt voldaan, kan de be heerder alle mogelijke datasets aan de gebruikers ter beschikking stellen. Ook de keuze van de uitvoer is volle dig vrij. Als de beheerder de juiste instellingen heeft verzorgd, verloopt voor de gebruiker alles automatisch. Om dit mogelijk te maken, wordt gebruik gemaakt van een gegevens- woordenboek, waarin alle kenmerken van de aanwezige datasets staan be schreven. Dit gegevenswoordenboek fungeert als buffer tussen de program ma's en de data, waardoor vrijwel de gehele programmacode volledig data- onafhankelijk is. Het bijhouden van Fig. 2. het gegevenswoordenboek gebeurt menugestuurd door de Hoogteprofielen, beheerder. Schermafhandeling, plotten en printen tenslotte worden geregeld door één interface, die alle overige pro gramma's afschermt van de gebruikte randapparatuur. Dit garandeert apparatuur-onafhankelijkheid van de program macode. Er is veel tijd besteed aan het oplossen van problemen die door ARC/INFO zelf werden veroorzaakt. Met name een fout in de license-manager en een fout in de verwerking van PostScript-bestanden hebben veel onvoorziene inspanning gekost. Gebruikersparticipatie Bij de ontwikkeling van de KUSTGIS-applicatie is gekozen voor een iteratief ontwikkeltraject met een actieve ge bruikersparticipatie. Tijdens het ontwerp en de bouw van de definitieve versie is regelmatig overleg geweest tussen bouwers en vertegenwoordigers van de Rijkswaterstaat. GIS-deskundigen en toekomstige gebruikers gaven daarbij hun mening over het door GEON voorgestelde (detail ontwerp en over de keuzes die daarin werden gemaakt. Het bouwtraject bestond overigens uit twee duidelijk ge scheiden fasen; versie 1.0 bevatte basisfunctionaliteit en werd in december 1994 opgeleverd om de gebruikers alvast enige ervaring op te laten doen, waarna de analysemodules werden toegevoegd in versie 1.1. Dit ontwikkelproces heeft geleid tot een applicatie die in grote lijnen voldoet aan de wensen van de Dienstkring, zeker waar het gebruiksgemak en onderhoudbaarheid betreft. Echter, op detailniveau is gebleken dat de uiteinde lijke gebruikers nog een aantal functies of mogelijkheden missen. Dit is met name veroorzaakt doordat men zich pas na de definitieve oplevering volledig heeft kunnen in werken in de applicatie. Hieruit blijkt dat de gebruiker noch met een prototype noch met een gedeeltelijk functio nerende applicatie voldoende inzicht kan krijgen in het uit- NGT GEODES1A 1996-2 61

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 15