bestanden op een standaardwijze op te bouwen en uit te wisselen. Verwacht wordt dat door deze set nor men het begrip en daarmee samenhan gend het gemeenschappelijk gebruik van digitale geo-informatie door ver schillende gebruikers, in verschillende toepassingsgebieden, met verschillen de systemen en op diverse locaties mogelijk wordt gemaakt. Hierbij zul len systeem leveranciers zich in toe nemende mate conformeren aan ont wikkelde standaards. Andere effecten zijn naar verwachting te vinden in een verdere groei van beschikbare data, alsmede in een daling van de kosten voor gegevens en systemen vanwege gemeenschappelijk gegevensgebruik (data-sharing) en eenduidige gege vensoverdracht/distributie. Projectorganisatie en planning De CEN-organisatie bestaat uit een aantal technische commissies. Eén van die commissies is de TC 287, die ver antwoordelijk is voor de normalisatie- problematiek rond geo-informatie. Deze commissie geeft sturing aan het proces en neemt de formele beslissin gen. De werkzaamheden hebben een projectmatig karakter. De uitvoering van de technische normalisatiewerk- de CEN/TC 287 te laten ontwikkelen, wordt onder schreven door de Europese Commissie, die financiële middelen ter beschikking stelt om dit normalisatieproces te versnellen. Het werk van de CEN/TC 287 De basisdoelstelling van de TC 287 is het bevorderen van het gebruik van digitale, aan het aardoppervlak gerelateerde informatie, door middel van informatietechnologie als geheel. Om dit doel te bereiken, worden normen gedefi nieerd die betrekking hebben op digitale geo-informatie. De totale set normen valt uiteen in: een methodisch deel waarmee voorstellingen uit de wer kelijkheid kunnen worden gedefinieerd, beschreven en uitgewisseld. Deze set kan worden gezien als een hulp middel waarmee andere, veelal toepassingsafhankelijke standaarden met betrekking tot geo-informatie op een gelijkvormige manier kunnen worden gemaakt; een inhoudelijk deel voor zover daarover algemene af spraken kunnen worden gemaakt. Het betreft met name de normen die gericht zijn op de standaardbeschrijving van het geometrisch deel van de geo-informatie, de kwaliteit en de meta-informatie. Met deze set normen is het mogelijk om een deel van de gegevens binnen de 66 MEGRIN TC 278 TC 287 DG VII DG XIII EUROGI Europese Commissie verlening. Hierbij is sprake van een aanbodgerichte bena dering. De Europese Commissie, en in casu de onder liggende sectorale directoraten, beschikken echter niet over een uniform functioneel/inhoudelijk kader, waarop beoor deling van te subsidiëren projecten vooraf (hoe past het project in dit kader; wat voegt het toe) en achteraf (sluiten de resultaten aan bij het grotere geheel) plaatsvindt. Dit heeft tot gevolg dat er diverse projecten worden gesti muleerd, waarvan de resultaten vanwege de verschillen in toepassingen en/of invalshoek veelal niet op elkaar zijn afgestemd en tegenstrijdigheden kunnen vertonen. Fig. 1. Relaties tussen CEN/TC 287 en andere organisaties. De initiatieven van de CEN/TC 287 zijn erop gericht om bestaande standaarden, dan wel in ontwikkeling zijnde standaarden, te harmoniseren en richting te geven aan beleidsvorming. Het belang om een set normen binnen Aandachtsgebieden normalisatie A: normen m.b.t. het overzicht Aloverzicht samenhang normen A2: referentiemodel A3: gemeenschappelijke begrippen en definities B: normen m.b.t. gegevensbeschrijving BI: technieken B2: richtlijnen bij het gebruik van toepassings modellen B3: geometrie B4: kwaliteit B5: meta-informatie B6: gegevensuitwisseling C: normen m.b.t. referentiestelsels Cl: metrische positie C2: beschrijvende (niet-metrische) positie C3: tijd D: normen m.b.t. processing D1vraagtaal en mutatieverwerking 1996-2 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 20