zaamheden vindt plaats in werkgroe pen. Gezien de omvang van de proble matiek is het normalisatieprobleem opgesplitst in een aantal aandachtsge bieden (zie kader). Vervolgens zijn de aandachtsgebieden toegewezen aan vier werkgroepen die ieder voor zich verantwoordelijk zijn voor de produk- tie van een aantal normen. De coördi natie en de samenhang van de inhou delijke werkzaamheden zijn door de technische commissie gedelegeerd aan één van de werkgroepen; deze werk groep wordt sinds begin 1995 geleid door Nederland, in casu door prof. ir. H. J. G. L. Aalders. Volgens planning zijn de laatste normen in 1997 gereed. In 1995 en 1996 wordt de grootste inspanning gepleegd in de vervaar diging van de diverse normen. Op dit moment is ongeveer de helft van de normen in concept beschikbaar. Belang van Ravi- participatie De coördinatie van de geo-informatie- voorziening is voor de Ravi een be langrijk en steeds terugkerend „leit motiv". Eén van de aandachtsgebie den daarbinnen is standaardisatie. Door middel van standaardiserende afspraken met betrokken partijen kan de geo-informatievoorziening als to taal, maar ook bij individuele organi saties, effectiever functioneren. Dit is een belangrijke reden geweest waarom een aantal jaren geleden de leden van de Ravi hebben uitgesproken om als Ravi-organisatie actief betrokken te willen zijn bij standaardisatie van geo- informatie. Voor de duidelijkheid wordt hier nog eens aangegeven dat de Ravi onder standaardisatie verstaat het maken van afspraken over het verzamelen, bewer ken, beheren en verstrekken van geo- informatie. Hieronder vallen zowel de officiële normen van het NNI als de standaarden die door een aantal par tijen overeengekomen zijn. In die gevallen waarbij gezamenlijke afspraken moeten leiden tot een Nederlandse norm, werkt de Ravi nauw samen met het NNI. In deze De Ravi verstaat onder standaardisatie het maken van afspraken over het verzamelen, bewerken, beheren en verstrekken van geo-informatie. Hieronder vallen zowel de officiële normen van het NNI als de standaarden die door een aantal partijen over eengekomen zijn. Standaardisatie in Europa. Hoera!! samenwerking zorgt de Ravi voor de inhoudelijke inbreng met betrekking tot geo-informatie, terwijl het NNI de procedures en de juridische context bewaakt. Binnen het NNI is het aandachtsgebied met betrekking tot geo- informatie georganiseerd via de commissie „geo-informa tie", waaraan ook de Ravi, naast andere betrokkenen, deel neemt. Sinds afgelopen jaar is de Ravi, in casu J. H. van Oogen, voorzitter van deze commissie. Met het oog op de Europese ontwikkelingen en het streven naar meer Europese samenhang zal Nederland, samen met alle landen die vallen binnen de Europese Unie, in toe nemende mate te maken krijgen met beleidsafstemming en regelgeving vanuit Europa. Naar aanleiding van deze Europese afspraken ligt er voor de NNI en daarbinnen voor de commissie „geo-informatie" een belangrijke taak om nationale normen af te stemmen op Europese normen. Deze afstemmingstaak wordt door de Ravi, vanwege haar verbondenheid met de standaardisatie-problematiek in NNI-verband, als een belangrijk aandachtsgebied opgevat. De afstemming heeft zowel betrekking op bestaande Nederlandse normen als op de normen en standaarden die momenteel in ontwikkeling zijn. De Ravi neemt gezien de participatie in het NNI actief deel aan de ontwikkeling van de set normen met betrekking tot geo-informatie binnen de CEN/TC 287. Conclusies en aanbevelingen Naar aanleiding van het uitgevoerde onderzoek zijn de onderstaande conclusies en aanbevelingen gedaan: De werkvelden van de Ravi en de CEN/TC 287 zijn aan vullend en aansluitend. Los van de ontwikkeling bij de CEN/TC 287 bestaat er in Nederland behoefte aan standaards met betrekking tot geo-informatie. De Ravi heeft binnen het NNI de zorg voor de inhoud van de te ontwikkelen normen. Hierbij is het NNI gehouden om Europese normen te adopteren. Voor de Ravi is het derhalve van belang om in een vroegtijdig stadium te kunnen afstemmen op de Europese omwikkelingen. NGT GEODESIA 1996-2 Standaardisatie: één van de speerpunten Samenwerking Ravi/NNI Belang van Europese harmonisatie 67

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 21