Aftrap Nationaal Clearinghouse Geo-informatie VERSLAG Ondertekening van een convenant Het was in een paar minuten gebeurd, de ondertekening van het convenant voor de realisering van het Nationaal Clearinghouse voor Geo-informatie. Staatssecretaris Tommei van VROM en Ravi-voorzitter ir. G. C. van Wijn bergen zetten hun forse handtekening onder de afspraak dat beiden zich zul len inspannen het clearinghouse ge stalte te geven. Tommei door mate riële en morele steun toe te zeggen, de Ravi door zich te verplichten de feitelijke uitvoering van de grond te brengen. Directeur/secretaris mr. ing. B. C. Kok zette er nog zijn handteke ning bij. De korte plechtigheid op maandag 4 december 1995 was teke nend voor de Ravi-aanpak: snel en doeltreffend. Het initiatief tot instelling van het clearinghouse kwam van de Ravi, die daartoe medio 1995 bij de staatssecre taris van VROM aanklopte en een welwillend oor vond. Tommei bleek bereid het plan aan te melden als een voorbeeldproject in het kader van het NAP (Nationaal Actie Programma voor de invoering van de elektronische snelweg). De voortvarende ondertekeningspro cedure werd overigens wel leuk aan gekleed. Vooraf werden interessante visies op taak en behoefte van een clearinghouse geëtaleerd en na afloop konden de aanwezigen delen in de feestvreugde met een hapje en drankje. Het gezelschap was zeer gevarieerd, ambtelijke deelnemers van VROM, Ravi, VNG, de gemeenten Amster dam en Utrecht, Kadaster, Rijkswater staat, Topografische Dienst, Staring centrum en Unie van Waterschappen. Uit het bedrijfsleven waren vooral software-ontwikkelaars als Kramers/ Logisterion, CMG, Cap Volmac en Intergraph vertegenwoordigd. Stoel Voorzitter Van Wijnbergen beet de spits af met de uitleg van het conve nant: kenbaar maken dat we willen samenwerken in het veld van de geo- Theo Scheele, redacteur. Praten met elkaar kunnen we allemaal, maar elkaar verstaan is wat anders. Het is belangrijker onze aandacht te richten op de meta-informatie in plaats van op de informatie technologie. informatie. Velen zijn in dat veld bezig en de bedoeling van het clearinghouse is dat we van elkaar kunnen zien welke gegevens we in huis hebben en hoe we die via de elektronische snelweg kunnen uitwisselen (wie welke geo- informatie onder welke voorwaarden beschikbaar stelt). Van Wijnbergen had er ook al een naam voor bedacht (voorlopig dan): Geo-net vond hij wel aardig klinken. Maar uitwisseling alleen is niet genoeg als je niet weet wat je uitwisselt. Om gegevens van derden beschikbaar te krij gen voor je eigen doelstelling en andersom, moet je kunnen communiceren met elkaar en dat blijkt weieens moeilijk. Praten met elkaar kunnen we allemaal, maar elkaar verstaan is wat anders. Dat kan pas als je weet wat de ander met een bepaalde uitdrukking bedoelt. Een stoel is pas een stoel als je allebei weet wat daaronder wordt verstaan, lichtte hij toe. En dat rook al aardig naar standaardisatie. De Ravi rekent het tot haar taak die communicatie mogelijk te maken, waardoor het clearinghouse meer kan worden dan een kaartenbak. De Ravi hoopt bij dit alles op medewerking van alle betrokkenen en rekent ook op steun van het ministerie. Een royale subsidie is nodig om te kunnen doorgaan, sprak hij duidelijk in de richting van de staatssecretaris, maar die was er op dat moment nog niet. Wegwijzer Prof. dr. ir. W. Keiler, directeur van het CBS, had tot taak de aanwezigen voorlichting te geven over zijn instituut dat immers meer dan wie ook informatie verzamelt, bewerkt en uitwisselt. Informatie verkrijgen is geen probleem volgens Keiler, alleen weet je vaak niet precies wat de informatie werkelijk voorstelt. Het ontbreekt aan informatie over de informatie, en hiermee kwamen we op het begrip meta-informatie te recht. In het licht van de IT-revolutie waarin wij ons thans bevinden, is het belangrijker onze aandacht te richten op de meta-informatie in plaats van op de informatietechnologie, vond hij. De technische mogelijkheden voor uitwisseling van data zijn gigantisch groot, maar je loopt stuk op de ver schillende definities voor dezelfde begrippen. Daarom is er een wegwijzer nodig in het informatiepakhuis en die kan het clearinghouse ons leveren. Meta-denken en kwaliteit Ir. N. D. van Egmond, directeur Milieu van RIVM, had duidelijk te veel te vertellen voor de korte tijd die hem was toegemeten. Door spreekversnelling kwam hij toch een heel eind. Het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne) mag consument op de geo-informatie- markt worden genoemd. Wat het instituut allemaal doet, kan als volgt worden samengevat: het beschrijft de actuele 69 NGT GF.ODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 23