A en toekomstige milieukwaliteiten van bodem en grond water en het effect van menselijk handelen daarop. Het doorloopt daarbij de cyclus van economie tot ecologie. Beginnend bij de boer die zijn bedrijf uitoefent (econo mie), via de bemesting van zijn land en de gevolgen daar van op de bodem en uitspoeling in het bodemwater (ecolo gie) worden maatregelen ingevoerd ter verbetering van het milieu. Dit resulteert in een aangepaste bedrijfsvoering. Daarna herhaalt de cyclus zich. Op die wijze worden milieubeleidsplannen voorbereid voor het jaar 2025. Van Egmond etaleerde de manier van gegevensverzamelen, die uiteraard zeer aan de bodem is gebonden en dus alles heeft te maken met geo-informatie. Maar ook hier loopt men vaak vast op de werkelijke betekenis van de verzamelde gegevens. In de systematiek van de gegevens verwerking (het Aida-model) worden dan ook aparte lagen ingevoerd, de meta-lagen, die vertalingen moeten geven over de betekenis, maar vooral ook over de kwaliteit van de verzamelde gegevens. Van Egmond noemde het een uit daging voor het clearinghouse om meer samenwerking tussen instituten te stimuleren en een bijdrage te leveren aan de discussie over hoe je moet omgaan met geo-data, dat wil zeggen standaardisatie van geo-data. Wat heeft de politiek aan vastgoedinformatie? Veel, zei drs. J. F. Jeekel, kamerlid voor D66. Hij wierp een blik op de politieke belangstelling voor het clearing house. Welke gegevens heeft de politiek nodig, was de vraag. We hebben eigenlijk nooit genoeg informatie, vond hij. Om goede beleidsbeslissingen te kunnen nemen - bijvoorbeeld hij de Betuwespoorlijn of de nieuwe Schipholbaan - heb je veel informatie nodig. Ga door met verzamelen, zullen politici vaak antwoorden op die vraag, maar de vraag is dan wel om welke informatie het moet gaan. Er is namelijk een kloof tussen het denken van de digitale denkers en de politici. Die kloof heeft iets te maken met het niet voldoen de onderkennen door digitale denkers van de gekoesterde Belangstelling rituelen die in de wereld van de politiek in gebruik zijn. De voor depilot- eersten leveren naar hun zeggen harde gegevens aan, maar projecten. Er is namelijk een kloof tussen het denken van de digitale denkers en de politici. de politici zijn gewend alle aspecten integraal af te wegen en dat gaat ver voorbij de geleverde cijfertjes. Bij het zoeken naar gewenste politieke informatie kan het clearinghouse een goede wegwijzer zijn, maar het zou ook een rol kunnen spelen in de struc tuur van de gegevenslevering die meer toegesneden is op de politieke vragen die aan de orde zijn. Naast de gegevenstoegankelijkheid is de gegevensbescherming een zaak die de politiek zeer nauw aan het hart ligt. De privacy en de bescherming van de gegevens zijn belangrijke zaken waar voor hij alle aandacht vraagt van het clearinghouse. Openleggen geografische informatie Staatssecretaris Tommei, verantwoor delijk bewindsman, deed de werkelijke aftrap. Het grote aantal aanwezigen daarbij uit zeer uiteenlopende bedrij ven en instellingen (informatieleve ranciers en gebruikers) gaf hem de in druk dat het project een breed draag vlak heeft. Het heeft alles te maken met de vraag: willen we dit echt? Het antwoord luidt: ja, wij willen. Het is belangrijk om de geo-informatie goed te ontsluiten. Het initiatief van de Ra vi heeft hele brede steun gekregen. De staatssecretaris sloot zich daarbij van harte aan. Dat de overheid het grote maatschap pelijke nut inziet, moge blijken uit het NAP en de BIOS 3 nota (Beleids Informatievoorziening Openbare Sec tor) waarmee ook de randvoorwaar den zijn gecreëerd om de Nederlandse samenleving optimaal gebruik te laten maken van de elektronische infor matie. De verzamelde geo-informatiegege- vens zijn vaak van groot nut, ook bui ten de eigen kring, maar het opsporen en de toegankelijkheid van de gege vens laat vaak te wensen over. Het doel van het clearinghouse is de geo- informatie open te leggen voor derden en dat zouden er weieens verrassend veel kunnen zijn. Tommei is blij dat de Ravi die rol zo voortvarend en actief heeft opgepakt en als overlegplatform wil fungeren om samen met bedrijfsleven en weten schap problemen op te lossen. 70 1996-1 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 24