Meetkundige Dienst NGT GEODESIA 1996-2 De besturing van het Kadaster is aan verandering onderhevig. We gaan al dus Besemer naar een kleinere, maar ook plattere organisatie en IT leidt tot meer gestandaardiseerde werkproces sen. Tegelijkertijd moeten de klant specificaties op standaardprodukten worden aangeboden. De inrichting van onze organisatie vraagt daarom herijking. Het klassieke onderscheid tussen centraal/decen traal, LLZ/BJZV en Binnen/Buiten vervaagt. Gestandaardiseerde werk processen vragen om normatieve stu ring, marktactiviteiten vereisen een sterke financiële sturing. Relatiebeheer daarentegen vraagt om sturing op af stand, terwijl IT-beheer eerder con centratie dan deconcentratie vergt. De primaire vraag bij dit alles blijft hoe het klantgeoriënteerde digitale Kadas ter het best in de praktijk kan worden gebracht. De toekomst zal het leren! De hoofdingenieur-directeur van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat, ir. E. Riedstra, heeft op 2 januari zijn eerste Nieuwjaarstoe spraak gehouden. Terugkijkend op 1995 memoreert hij de herziening van het Strategisch Plan dat nu een loop tijd heeft tot het einde van deze eeuw. De hoofdlijnen van de eerder uitgezet te strategie waren goed en zijn dus niet veranderd. Het primaire doel is een blijvend gezond overheidsbedriji met meerwaarde voor V&W. Prioriteiten zijn daarbij gegeven aan beheersing van de produktie, produktverbetering en marktverbreding. Leidraad daarbij is het zorgen voor tevreden klanten die op tijd en tegen een redelijke prijs de produkten krijgen die zij nodig heb ben. Nieuw is dat een paar basisvoor waarden zijn aangegeven om de ge stelde doelen te bereiken: een effectief strategisch personeelsmanagement en een goede in- en externe samenwer king en communicatie. De kracht van de Meetkundige Dienst is volgens Riedstra dat een breed produktenpakket wordt geboden, dat zowel GEO-produkten, GEO-advise- ring als IT-advisering omvat. Dat kan nóg beter als meer gebruik wordt ge maakt van eikaars kennis en mogelijk heden. Externe samenwerking en communi catie zijn vooral van belang om de behoeften van de klanten beter te leren kennen. In dit verband is het van groot belang de meerwaarde van de dienstverlening aan V&W ten opzichte van het bedrijfsleven helder te maken. Daar aan ontleent de Meetkundige Dienst uiteindelijk zijn bestaansrecht. Wat staat de Meetkundige Dienst volgens Riedstra voor 1996 te wachten? Er zal veel aandacht worden besteed aan de verbetering van de bedrijfsvoering. De huidige regels leiden tot een af zonderlijke sturing via gelden voor personeel, materieel en produktuitgaven. Sturing op middelen dus en niet op produkten. Dat gaat drastisch veranderen via output- en produktsturing. Het ontwerp van het nieuwe gebouw voor de Meetkundige Dienst zal de nodige aandacht vergen. Ook zullen de geschetste veranderingen in het Strategisch Plan leiden tot een cultuurverandering bij de Meetkundige Dienst. Zakelijk, klantgericht en kostenbewust zijn de tref woorden. Bovendien zal de organisatiestructuur worden beïnvloed door het veranderingsproces. De verbetering van de klantcontacten zal moeten plaatsvinden naar aanleiding van de eerder gedane suggesties van de Strategische Marketing Groep. Over de geleidelijke invoering van ISO- certificering zal in het voorjaar worden besloten. Er ligt weer een jaar van hard werken voor ons, aldus Riedstra. De Meetkundige Dienst is op de goede weg en zal proberen de meerwaarde voor de klanten voortdurend opnieuw te bewijzen. Ir. E. J. Riedstra hoofdingenieur directeur van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. 75

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 29