NGT GEODESIA 1996-2 Op de beurs werd de voor Barcelona (ICA) samengestelde „UK National Map Exhibition 1995" opnieuw ge toond. Naast fraai kleinschalig mate riaal was er bijvoorbeeld ook een stro- kenkaart 1 2000 (een „customized Superplan" van Ordnance Survey) voor het beheer van de Channel Tun nel Terminal. Bij deze beschaafde pr-cultuur be hoorde ook de prijsuitreiking voor de beste lezing en de verkiezing van de (UK-)GIS-journalist van het jaar. In het Jaarboek en aan de tentoonstel- lingswand prijkt zelfs een „Roll of Honour" met de winnaars sinds 1990. Een idee voor de winnaars van het beste artikel in NGT Geodesia? Adri den Boer Fifth International Symposium On Land Subsidence Het Fifth International Symposium On Land Subsidence (FISOLS 95) werd gehouden van 16-20 oktober 1995 in Kijkduin. Het symposium werd georganiseerd door de Interna tional Association of Hydrological Sciences (IAHS), de United Nations Educational Scientific and Cultural Organization (UNESCO), the Inter national Association of Geodesy (IAG) en de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG). Zoals uit deze lijst al blijkt, had het symposium een multidisciplinair karakter. Het was de eerste keer dat de geodesie vertegen woordigd was. Het hoofddoel van het symposium was: „Het verzamelen van specialisten, wetenschappers, ingenieurs en autori teiten, op alle relevante vakgebieden ten einde het optreden van bodem daling, de oorzaken en gevolgen hier van te bestuderen, inclusief mogelijke tegenmaatregelen". Om dit doel te realiseren, zijn door de organisatie zes thema's geselecteerd, aangevuld met een case-studie. De thema's, die wer den gepresenteerd aan de hand van voordrachten en postersessies, zijn: Bodemdaling ten gevolge van de onttrekking van vaste stoffen In deze sessie werden problemen be handeld, veroorzaakt door de winning van vaste stoffen, zoals zout, minera len en kolen. Onderwerpen die aan de orde kwamen, waren: ontstaan van „sink-holes" en bo demdaling door de winning van zouten; bodemdaling door de onttrekking van mineralen; bewegingen ten gevolge van fluctu aties in het waterniveau in onder grondse lagen (mijnwater); bodemzetting ten gevolge van tun nelbouw. Bodemdaling ten gevolge van de onttrekking van vloeibare stoffen De onttrekking van vloeibare stoffen, zoals grondwater, olie en gas, is één van de belangrijkste oorzaken van bo demdaling. Veelal wordt onderscheid gemaakt tussen bodemdaling door de onttrekking van grondwater en de onttrekking van vloeibare delfstoffen als olie en gas. Veel van deze effecten tonen overeenkomsten. Natuurlijke oorzaken van bodemdaling Bodemdaling door natuurlijke oor zaken kan lokaal en regionaal plaats vinden. Tektonische bewegingen strekken zich uit over grote tijdspan nen, terwijl lokale effecten op korte termijn tot instortingen kunnen lei den. Uit alle presentaties bleek dat een integrale aanpak van de problemen noodzakelijk is. Er is sterke behoefte aan uitgebreide databases, zoals gede tailleerde lange-termij ngegevens over de opgetreden daling, geofysische data, materiaaleigenschappen en seis mische data. Meettechnieken Dit was voor geodeten de interessant ste sessie. Van oudsher is waterpassen de meest gebruikte meettechniek voor het bepalen van bodemdaling. Steeds meer ruimtetechnieken worden tegen woordig toegepast, met GPS als wel bekend voorbeeld. In de presentaties kwamen de volgende vier onderwer pen aan de orde: case-studies om bodemdaling te be palen met herhaalde waterpascam pagnes; case-studies om bodemdaling te be palen met GPS-waarnemingen; testen van nieuwe geodetische (ruimte) technieken; combinatie van meerdere meettech nieken. Theorie en modelvorming Vooral geologische modellen werden besproken. Drijfveer achter de ont wikkeling van deze modellen is om bodemdaling (of zelfs aardbevingen en andere rampzalige gebeurtenissen) te kunnen voorspellen. Een probleem hierbij is het ontbreken van voldoende gegevens om modellen te verifiëren en te verbeteren. Vaak wordt teruggegre pen op een beperkt aantal geregistreer de case-studies of worden aannamen gedaan in de hoop dat deze in de toe komst wel geverifieerd zullen worden. Omgevingseffecten en tegen maatregelen Duidelijk werd hoezeer bodemdaling invloed kan hebben op de omgeving, zowel op de natuurlijke omgeving als op infrastructurele werken. De gevol gen zijn velerlei: schade aan duinen en dijken; problemen bij het reguleren van op pervlaktewater; binnendringen van brak water van uit zee; schade aan gebouwen, wegen, pijp leidingen, enz. Uit de presentaties blijkt dat maat regelen die de oorzaken aanpakken, moeilijk te nemen zijn. Men legt zich vooral toe op het onderkennen van bodemdaling en het oplossen van de optredende problemen. Soms wordt het verband tussen de optredende da ling en grondwateronttrekking wel ge legd. Dan is men in staat door een ge coördineerde grondwateronttrekking de bodemdaling te beperken. Peter Joosten Van pionier tot partner - 50 jaar ingenieursbureau Van Steenis Samengesteld en geschreven door Karei Hubert, uitgegeven door Parados Publis hers BV in opdracht van Ingenieurs bureau Van Steenis BV te Houten, 60 p., ill. In november 1995 bestond Inge nieursbureau Van Steenis 50 jaar. Re cent gebeurde er veel binnen het be drijf. Het werd van een coöperatieve

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 41