A Van de redactie Punten en Objecten Al geruime tijd staat het begrip geo-informatie in het brandpunt van de belangstelling in de geodesie en aanver wante disciplines. Naar zijn aard splitst men geo-informatie op in twee soorten: (1) thematiek (wat staat er?) en (2) geometrie (waar staat het?). Vanouds benadert de geo desie geo-informatie vanuit de geometrische invalshoek. Kenmerkend voor deze benadering is dat de wereld, en afbeeldingen daarvan, worden teruggebracht tot punten- velden. Niet voor niets spreken we over puntsbepaling. Deze drastische reductie maakt dat de strenge regels van de meetkunde en statistiek er gemakkelijk op kunnen worden toegepast, maar houdt tevens het gevaar in dat we door de punten de objecten niet meer zien. Het ruimtelijk vastleggen van objecten vereist de aanwezig heid van referentiestelsels, die als kapstok fungeren waaraan de feitelijke gegevens, de objecten, worden opgehangen. Het bepalen van referentiestelsels is een terrein waarop de geodeten weliswaar decennia lang grote triomfen hebben gevierd, maar het bestaan ervan neemt de doorsnee ge bruiker van geo-informatie voor kennisgeving aan. De grote nauwkeurigheid ervan is niet meer dan een van zelfsprekendheid voor hem, zoals we ook van een auto verwachten dat hij start en wegrijdt. Bovendien valt op dit terrein geen grote expansie van het geodetisch vakgebied te verwachten, zoals het Nationaal Geodetisch Plan duidelijk maakt. Grote mogelijkheden liggen er daarentegen bij geo- informatie op het meer alledaagse objectniveau. Toen kaarten nog heel gewoon waren, bouwden we objec ten op uit punten die we verbonden met lijnen. De geo- informatiegebruiker kreeg daarmee als vanzelf het produkt dat hij wenste. Nu we punten en lijnen opslaan in de com puter, en dat chic geo-informatie zijn gaan noemen, blijkt dat punten en lijnen niet meer als vanzelf samenvloeien tot objecten. Hoewel de gebruiker additionele informatie wil hechten aan objecten, blijkt vaak dat hij met een verzame ling punten is opgezadeld, waaraan hij nog veel werk heeft om ze te vormen tot de gewenste informatievorm: objec ten. Hij wil immers via de computer vragen stellen als: wat is de afstand van het ene object tot het andere object en hoeveel geld ben ik ongeveer kwijt als ik die en die objecten koop. Daar de geo-in formatiegebruiker klant is, en de klant koning, is het objectdenken bij het inwinnen, verwerken en verkopen van geo-informatie uiterst belangrijk, zo niet van levensbelang. Niet alleen moeten opleidingen hieraan ge stalte geven, maar ook geodeten in de praktijk dienen tot een afbouw van het puntdenken te komen om strijdvaardig de uitdagingen van een nieuwe eeuw tegemoet te kunnen treden. Dat zal ongetwijfeld grote moeite kosten, want het puntdenken vormt het brandpunt van de geodetische wereld(geo)beschouwing. Tjeu Lemmens redacteur 1996-2 NGT GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 528 58 26 fax (055) 522 53 62 Redactie NGT Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. J. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Inlichtingen/abonnementenadministratie mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 kw Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1996. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 68,-; bedrijfs- abonnees binnenland 115,-; persoonlijke abonnees Europa 110,-; bedrijfsabonnees Europa 155,—, persoonlijke abonnees luchtpost 155,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 fax (0499) 37 44 97 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abnAmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. ngt Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia. 50

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 4