A primaire metingen dienen in een kort tijdsbestek te worden uitgevoerd; secundaire waterpassingen kunnen, gezien de duur van de meetprojecten, de primaire metingen voor de be waking van de kwaliteit van de hoogtereferentie van Nederland niet vervangen; het is noodzakelijk om de Ondergrondse Merken, de primaire referentiepunten voor de hoogtevoorziening, zowel door waterpassing als door GPS- en zwaartekracht meting, te herijken. Na vooronderzoek in 1993 werd het initiatief genomen tot het project 3e Nauwkeurigheidswaterpassing van Neder land met als doel: „Creëren van een toekomstgerichte en betrouwbare nationale hoogtereferentie voor prognostische doelstellingen en dagelijks gebruik". Bij het symbolische startsein in juni 1995 werden de Minister van Verkeer en Waterstaat, de directeur-generaal Rijkswaterstaat, de hoofdingenieur-directeur en andere leidinggevende mede werkers van de MD op de hoogte gebracht van de project- inhoud en werden de verschillende meetmethoden gede monstreerd (fig. 6). Het gehele project is een echte geodetische uitdaging, mede omdat de metingen in de korte tijd van 2,5 jaar moeten plaatsvinden. Naast de beslissing over het toekomstige hoogtesysteem met mogelijke juridische gevolgen zijn er drie deelprojecten te onderscheiden: primaire waterpassingen (hydrostatisch en optisch); primaire GPS-hoogtemetingen; primaire zwaartekrachtmetingen (absoluut en relatief). De projectstructuur is weergegeven in fig. 7. Het project wordt geleid door een projectteam, bestaande uit de deel projectleiders onder voorzitterschap van de hoofdproject leider (fig. 8). In 1998 en 1999 worden in een afsluitend deelproject alle meet- en verwerkingsresultaten geanaly seerd en gepubliceerd. Fig. 6. Symbolisch start sein voor de 5e Nau wkeu righeids- waterpassing door Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Fig. 7. Structuur van het project „5e Nauw keurigheidswater passing". Het Nederlands Hoogte Net WAT 2000 (NHN WAT 2000) zal bestaan uit de Ondergrondse Merken, het op tische waterpasnet en het hydrosta tische waterpasnet (fig. 9). Het aantal Ondergrondse Merken in Nederland bedraagt ongeveer 380, waarvan er 210 worden gewaterpast in de 5e Nauwkeurigheidwaterpassing. Dit is inclusief de nieuw geplaatste Onder grondse Merken voor deze meet- campagne: Egmond aan Zee, Noord- wijk, Tilburg, Siebengewald (Bergen), Haelen, St. Kruis, Harskamp (Ede), Biddinghuizen (Dronten), Meppel, Gramsbergen en Varsseveld. Het optische net (groot 4582 km) bevat 4490 km primair optische waterpas sing, 79 km hydrostatische en 13 km overgangswaterpassing. Het net zal in Groningen worden gecompleteerd met de periodieke waterpassing ter controle op de gaswinning. De buiten trajecten zullen worden geverifieerd met behulp van gegevens uit de buur landen. Het hydrostatische net is 1609 km groot, waarvan 273 km optische waterpassing, en bevat drie grote hy drostatische kringen en twee gecombi neerde optisch/hydrostatische krin gen. De gemiddelde sectielengte is gepland op zo'n 8 km. >996-3 NGT GEODESIA Projectstructuur Nederlands Hoogte Net WAT 2000 Deelproject 5 A - Deelproject 1 J DEFINITIE EN ONTWERPj 100

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 10