NZN 2000 j*" /"C— m aan te schaffen. De metingen nemen enkele dagen per opstelplaats in be- slag. De zwaartekracht op de andere pun ten van het netwerk worden bepaald met behulp van relatieve metingen. Relatieve metingen zijn veel eenvoudi ger en sneller uit te voeren dan abso lute metingen en stellen minder zware eisen aan het opstelpunt voor de appa ratuur. Daardoor zijn ze aantrekkelij ker voor metingen van dichte(re) net werken. Uiteraard wordt voor de bere kening van de zwaartekrachtwaarden op die punten gebruik gemaakt van de bekende zwaartekracht op de „abso lute" punten. De metingen zullen worden uitgevoerd met drie gravi- meters, zodat een hoge precisie en be trouwbaarheid van de uiteindelijke zwaartekrachtwaarden op de verschil lende punten kan worden bereikt. Twee gravimeters zijn in eigen bezit (bij Rijkswaterstaat en TU Delft), een derde zal worden gehuurd in het bui tenland. De relatieve metingen zullen in totaal zo'n honderd dagen in beslag nemen. Fig. 11. Ontwerp Nederlands Zwaartekracht Net NZN2000". Slotopmerkingen De meetnetten werden in 1995 in België afgestemd met het Nationaal Geografisch Instituut te Brussel, en in Duitsland met het Landesvermessungsamt in Bonn en het Landesverwaltungsamt in Hannover. Tevens werd een grensoverschrijdende samenwerking afgesproken. Gedu rende de uitvoering van de 5e Nauwkeurigheidswater passing zal nauw worden samengewerkt met de TU Dresden, TU Hannover, het Institut für Angewandte Geodasie in Frankfurt, de TU Delft en het Kadaster. Voor de daadwerkelijke metingen is nu de „morgenstond" aan gebroken, het projectteam hoopt op een succesvolle „avond" en zal geïnteresseerden ook in de toekomst op de hoogte houden. [1] Waalewijn, A., De Tweede Nauwkeurigheidswater passing van Nederland. Delft 1979. [2] Murre, L. M., Hervereffening van de tweede, derde en vierde nauwkeurigheidswaterpassing van Nederland en de vergelijking van de resultaten. Afstudeerscriptie TU Delft. [3] Weele, P. I. van der, De geschiedenis van het NAP. Delft 1971. [4] Waalewijn, A. e.a., Drie eeuwen Normaal Amsterdams Peil. Serie Rijkswaterstaat no. 48. Den Haag 1986. [5] Hofman, M. e.a., Actief GPS Referentie Systeem voor Nederland. NGT Geodesia 1995 no. 5, p. 227 - 230. [6] Lorenz, G. K., W. Groenewoud, F. Schokking, M. W. van den Berg, J. Wiersma, F. J. J. Brouwer en S. Jelgersma, Heden en Verleden, Nederland naar Beneden? Delft/Haarlem/Rijswijk 1991. [7] Lorenz, G. K., H. ten Damme, R. Molendijk, E. de Min, J. te Pas en M. Braun, Test Procedures of Levelling, Gravity and GPS Instruments in The Netherlands. XX FIG-Congress, Commission 5 - Survey Instruments and Methods, 1994. [8] Lorenz, G. K., P. Wijnterp en M. Braun, The First Primary Levelling in The Netherlands. XX FIG- Congress, Commission 5 - Survey Instruments and Methods, 1994. [9] Lorenz, G. K., W. van Beusekom, W. Groenewoud, M. Hofman, Geodetic determination of Land Subsidence in The Netherlands. FISOLS'95. Fifth high-precision levelling campaign: a geodetic challenge Aspects of the aim of height information, reference level and vertical datum in the Netherlands are described. Also an overview of the history of measurements, publication of height information and data-analysis is given. A calibration of the Dutch height system is necessary: the Fifth Primary Levelling of the Netherlands. Finally, the new networks for levelling, GPS height monitoring and gravity are presented. 103 NGT GEODESIA 1996-3 Nederlands Zwaartekracht Net 2000 Overzicht Absoluutstations en punten eerste orde O LEGENDA Abiolute zwaartekracht station, historisch Absolute zwaartekracht station, nieuw geprojecteerd Zwaartekrachtpunt. historisch (voormalig RWS-net] Zwaartekrachtpunt, historisch (voormalig TUD-net] Zwaartekrachtpunt, nieuw geprojecteerd AjtS Literatuur Summary

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 13