Mini-serie „Onderwijs" (I) Geodesie-onderwijs in helicoptervlucht MINISERIE Een gesprek tussen twee docenten over de opleiding Geodesie in Utrecht NGT GEODESIA education onderwijs KEYWORDS TREFWOORDEN Eric Hagemans en Hiddo Velsink, docenten aan de opleiding Geodesie van de Hogeschool van Utrecht, treffen elkaar bij de koffie en raken in gesprek over de veranderingen in het studieprogramma die recentelijk zijn doorgevoerd. Waarom waren die veranderingen ook alweer nodig? Is de klant er tevreden over? En wie is de klant? Zit de opleiding nu op het pad dat is uitgezet in het Nationaal Geodetisch Plan? En wat zijn de gevolgen van nieuwerwetse onderwijsmethoden, zoals Probleem- gestuurd Onderwijs? Moet er wel een aparte opleiding voor geodetisch ingenieur zijn? De koffiepauze duurt langer dan het gebruikelijke kwartiertje. Hiddo: Eric, vind je ook niet dat de nieuwe koffiemachine betere koffie geeft dan de thermoskannen van eerst? Eric: Nou zeker, 't is een modernise ring die geen verslechtering is en wel wat lijkt op de modernisering die onze lessen ondergaan. Hiddo: Hm, een snelle gedachten- sprong. Laten we gaan zitten. Eric: Vroeger kregen we ons kopje koffie persoonlijk door de kantinebaas ingeschonken, maar het aantal docen ten is te groot geworden. Er zijn er in tussen meer dan honderd in dit ge bouw werkzaam. De oplossing was om in de docentenkamer thermoskannen neer te zetten, uit te schenken door de docenten zelf. Een redelijke oplossing, maar koffie uit een thermoskan is niet zo goed als vers gezette. Nu is laatst die machine gekomen, die zelf water uit het leidingnet haalt, heet maakt, en er koffie van zet. Zelfs espresso kan hij leveren. Maar, en dat is essentieel, de machine wordt beheerd door de fa- ir. H. Hagemans, docent Hogeschool van Utrecht en ir. H. Velsink, universitair docent TU Delft, tevens docent Hogeschool van Utrecht. briek die hem heeft gemaakt. Af en toe komt een service monteur om onderhoud te plegen. Als het apparaat het begeeft, is die monteur er ook binnen de kortste keren. Hiddo: Wat is nu de relatie met het onderwijs? Eric: Zoals de kantinebaas persoonlijk de koffie inschonk, zo stond de docent voor de klas, frontaal en rechtstreeks de studenten aansprekend. En zoals er thermoskannen kwamen, zo staat een docent tegenwoordig aanzienlijk minder lang voor de klas. Volgens moderne didactische inzichten wordt van een student verwacht dat hij meer leert door zelfstudie. De docent moet wèl voor goed studiemateriaal zorgen. Dat materiaal behoort, net als de koffie, op „de juiste temperatuur" te zijn. De student moet thuis de stof net zo goed begrijpen als wanneer de docent het hem persoonlijk zou uitleggen. Hiddo: Ik begrijp dat je nu de uren- vermindering van de laatste jaren ver gelijkt met de overgang naar thermos kannen. Ik neem aan dat de vergelij king met de nieuwste koffiemachine op toekomstige ontwikkelingen slaat. Eric: Ik doel inderdaad op het Pro- bleemgestuurde Onderwijs. De stu denten moeten in groepjes aan de hand van vraagstellingen zelf de leer stof bij elkaar zoeken. Dit betekent voor de school dat het studiemateriaal nóg uitgebreider en beter moet worden en dat de bibliotheek aanzienlijk wordt vergroot en zelfs uit groeit tot een „studielandschap" (fig. 1). De docent wordt servicemonteur. Hij kijkt toe hoe groepjes studenten zich over praktijkgeoriënteerde problemen buigen en probeert, letterlijk en figuurlijk naast de studenten zittend, het leer proces enigszins te corrigeren en in het goede spoor te houden. Door hulpmiddelen als tekstverwerkers en audio visuele apparatuur kan de docent, beter en sneller dan 105

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 15