A vroeger, voor goed lesmateriaal zorgen. Daardoor is het frontaal voor de klas een monoloog houden niet meer nodig. Stilstand is achteruitgang Hiddo: Voordat we het onderwijs op die manier aanpassen, moeten we eerst kijken of de recente veranderingen iets hebben opgeleverd. Eric: Je bedoelt de herverkaveling van vakken en onder werpen? Het doel was de lesstof logischer te rangschikken en de integratie van bepaalde onderwerpen te bevorderen. De recente wijzigingen in het programma werpen al vruch ten af, omdat moderne geodetische technieken meer aan dacht krijgen. Hiddo: Is dat het enige resultaat? Eric: We hebben een fundamentele ommezwaai gemaakt. Het onderwijs richt zich niet meer op het aanleren van technieken, met vakken als landmeetkunde, fotogramme- trie of computerkartografie. De geodetische produkten zijn nu het uitgangspunt om inzicht in technieken te krijgen. Dat sluit ook goed aan op het nieuwe Probleemgestuurde Onderwijs. De winst zullen we boeken doordat we inge nieurs afleveren met meer inzicht in het oplossen van problemen, maar met wat minder handvaardigheid. Hiddo: Dus met het huidige lesprogramma kunnen we een tijd vooruit? Eric: Toch niet, er liggen nog verschillende wensen en bovendien weet ik niet of de ingeslagen weg goed is. Er zijn zo veel geluiden over de richting die we moeten opgaan: de missie van het Nationaal Geodetisch Plan, de roep om meer multi-disciplinair en marktgericht opleiden, meer be drijfskundige aspecten, GIS als de basisdiscipline, remote sensing als techniek van de toekomst, weg met het water pasinstrument: GPS zal alles vervangen. Hiddo: Zeg, heb jij last van die ziekte die vorig jaar in NGT Geodesia werd beschreven? Eric: O, je bedoelt het syndroom van Jos-Robert-Paul, waarbij een geodeet zijn zelfvertrouwen verliest en zich afvraagt wat het nut van de geodesie is! Nee, daar heb ik geen last van; eigen lijk nooit gehad. Ik denk dat de HBO-ingenieurs Geodesie door vrij wel zonder uitzondering werk te vin den, aantonen dat er voldoende vraag is naar ingenieurs met de kennis en vaardigheden die wij hier op school onderwijzen. Fig. 1. Hiddo: Dus HBO-ingenieurs zijn „...Studie- beter dan ingenieurs van de TU Delft landschap... en ook beter dan MTS-geodeten? Eric: Er is geen sprake van beter of slechter. De TU Delft leidt ingenieurs op voor een ander soort functies, voor theoretisch en praktisch onderzoek met een meer abstract karakter en voor leidinggevende functies op een alge meen niveau. We hebben regelmatig overleg met de TU over de doorstro ming van onze afstudeerders naar de Delftse faculteit. De minister belem mert die doorstroming aanzienlijk en de laatste jaren heeft die nauwelijks meer plaatsgevonden. Met de MTS-en hebben we ook geregeld overleg. Een goede instroom bij de MTS-en is ook voor ons van levensbelang. Hogeschool van Utrecht: grootste HBO-instituut van Nederland, bevat 6 facul teiten, 22 000 studenten, 2400 docenten, bestuursvoor zitter: drs. H. de Greef. Faculteit Natuur en Techniek: 6 afdelingen met technisch en laboratoriumonderwijs, 6000 studenten, 600 personeelsleden, directievoorzitter: dr. S. I. van Andel. Afdeling Bouwnijverheid: oudste HTS van Nederland, gehuisvest in historisch pand (anno 1910) aan de Vondellaan, opleidingen: Bouwkunde, Civiele techniek, R.O. Planologie, Milieu en Geodesie/Geo-informatica, 1300 studenten, 100 docenten, directeur: R. Nieuwenhuis. Opleiding Geodesie/Geo-informatica: enige HBO-opleiding Geodesie in Nederland, bestaand sinds 1954, differentiatie Geo-informatica sinds 1980, meer dan 800 afgestudeerde ingenieurs, momenteel 200 studenten, opleidingscoördinator: ir. J. W. Ormel. 106 1996-3 NGT GEODESIA Organisatie rondom HBO-opleiding Geodesie

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 16