elkaar toe te laten groeien door de geodeet meer GIS te bieden en de geo-informaticus meer geodetische inwin- ningstechnieken. Hiddo: Hoe zit het met de avondcursus? Eric: De geodesie-opleiding kent een variant in de avond uren. Een opleiding waar mensen uit de praktijk met een geodetische MBO-opleiding in drie jaar tijd worden klaar gestoomd voor eenzelfde diploma als de dagopleiding. De keuze voor de differentiatie Geo-informatica is niet moge lijk. Het programma volgt de ontwikkelingen in de dag opleiding en wordt grotendeels verzorgd door docenten uit de dagopleiding, waardoor het lesmateriaal in grote lijnen hetzelfde is. Inclusief de avondcursisten zullen in juni 1996 zo'n 70 a 80 studenten het HBO-diploma Geodesie/ Geo-informatica ontvangen. Hiddo: Ik weet niet of het geodetische bedrijfsleven zó veel ingenieurs wil, boewei het steeds uitgebreid campagne voert voor meer instroom in de geodetische opleidingen. Een helicopter boven ivoren torens Eric: Hoe is het gesteld met de verbanden tussen de vakken? Door de stof op een andere wijze te groeperen, zijn er weer nieuwe grenzen tussen de vakken gecreëerd. Hiddo: Daar zijn de twee stages in het derde jaar en het vierdejaars practicum geodesie voor. Het vierdejaars practi cum is een project geworden, waarin de studenten zelf voor een groot gedeelte bepalen hoe ze de opdracht uitvoeren. Ik heb het leerzaam gevonden dat we dit jaar door het grote aantal vierdejaars studenten twee groepen van respectieve lijk 12 en 16 studenten konden vormen. De ene groep bleek door een betere samenwerking en een betere motiva tie de opdracht wel te kunnen afronden, waar de andere groep met een onvolledig produkt kwam. Eric: Kunnen we volgend jaar dezelfde opdracht ver strekken? Hiddo: De opdracht is om in een gebied rond de school een detailgrondslag te leggen ten behoeve van de fictieve pro- duktie van een Digitaal Terrein Model. De eis dat ze de grondslag met zowel GPS, tachymetrie en waterpassing moeten opmeten, is niet erg realistisch, maar wel leerzaam. Het als groep moeten plannen van de metingen en het samen uitwerken met computerprogrammatuur ervaren de studenten als leuk en nuttig. Laten we de opdracht zo hou den. Het project is duidelijk anders dan traditioneel klassi kaal onderwijs. In het derde jaar tijdens de stage en in het vierdejaarsproject zien de studenten waar het allemaal goed voor is en gaan ze ook de verbanden tussen de vakken zien: ze krijgen een een Eric:een helicoptervisie. Hiddo: Je ziet een landschap zonder ivoren torens en met nieuwe vakken die uitgaan van de geodetische produkten (fig. 4). In het nieuwe landschap is niet alleen de onderwijsinhoud gemo derniseerd, maar ook de onderwijs methodiek. Bovendien wordt reke ning gehouden met de wensen van de klanten - de studenten en de werk gevers - zonder dat het aanleren van vakmanschap wordt vergeten. Nieuwe ivoren torens kunnen niet ontstaan door het overzicht vanuit de helicop ter van het projectonderwijs. Fig. 4. Wat een rommel daar beneden!" Summary A helicopter view of education in geodesy Education in geodesy at a higher profes sional level is offered in the Netherlands only in the city of Utrecht. Developments in education contents and methods at the Department of Geodesy are discussed against the background of general developments in geodesy and in edu cation. Resumo en Esperanto Geodezia edukado la helikoptera vidpunkto Geodezian edukadon je pli alta profesia nivelo eblas ricevi en Nederlando nur en la urbo Utrecht. Evoluoj en la enhavo kaj la metodoj de edukado en la sekcio pri Geodezio estas diskutataj kontra la fono de generalaj evoluoj en geodezio kaj en edukado. 110 1996-3 NGT GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 20