re opdracht was de kaartconversie voor de gehele gemeente Rijswijk, gedeelte lijk door herkartering en gedeeltelijk door digitalisering. Rijswijk beschikt nu over een digitale „kaart" van de hele gemeente (Rijswijk beschikte ook over goede veldwerken). Aan andere tafels wordt gewerkt aan de vervaardiging van appartements tekeningen, een situatietekening voor de bouw van een fabriekscomplex, een matenplanberekening voor het uitzet ten van een aantal bouwkavels en een Meetpunt- stapel gemeten akteposten voor het heuveltjes. Kadaster. Groot of klein, landmeet kundig of andersoortig werk, alles is welkom. We richten ons vooral op dienstverlening, voegt Dick toe. Een industrieel bedrijf of een particulier die wil bouwen, moet daarvoor veel werk verrichten: bouwaanvraag indie nen, grenzen uitzoeken, grond aanko pen, „schone grond-verklaringen" af geven, kortom een hoop regel-, meet- en tekenwerk waarin men zelf niet thuis is. Wij nemen dat voor die men sen in behandeling, of het nu een een malig klein bouwwerkje betreft voor een particulier, een omvangrijke aan leg van een recreatiepark of een groot kaveluitzetproject in een uitbreidings plan. Kaveluitzetting in een ruilverka veling hebben ze nog niet mogen doen, maar dat zou een leuke klus zijn. Bijna vergat Jan nog te vermelden dat ze ook mensen uitlenen (ze noemen het inlenen) aan andere diensten. Daarom zit Dick bijvoorbeeld tegen woordig drie dagen in de week bij het Kadaster in Apeldoorn om ondersteu ning te geven bij het beheer van auto- Grote en kleine matiseringsapplicaties. metingen. De markt onder druk? De wonderbaarlijk snelle groei van het bedrijf (van één man tot twaalf binnen vijf jaar) lijkt wat in strijd met de overspannen marktgedachte die tegenwoordig alom klinkt. Voor Dick en Jan ook een onbegrijpelijke kreet. Zelfs als je zeer eng kijkt naar het zuiver landmeetkundig werk, dan is er op dit moment voor iedereen genoeg. Je zou er allemaal een goede boterham aan kunnen verdienen, als de prijzen fatsoenlijk waren... En dat zijn ze nu beslist niet. Men werkt vaak met prijzen waarmee geen droog brood is te verdienen. Dat is voor alle landmeetkundige bedrijven een nadeel, alleen de opdrachtgever vaart er wel bij. Ligt daar geen schone taak voor de VNBG? Dat kunnen Dick en Jan wel beamen, maar tot nu toe blijkt nergens uit dat die er wat aan doet en zolang dat niet gebeurt, heeft van Roekei van der Schee dan ook nog niet veel belang stelling om lid te worden van dat instituut. Dat de landmeetkundige markt na het jaar 2000 wat minder vet zal worden, wordt niet ontkend; de GBKN is dan klaar, dus heb je alleen nog de bijhouding. Daarin blijft natuurlijk altijd werk zitten, ook al is die taak soms toegekend aan het Kadaster, want die zullen dat werk ook vast blijven uitbesteden. Maar je moet nu al wel gaan pro beren andere markten te veroveren, vooral ook buiten het specifieke landmeetkundige werk. De automatisering zal een grote ontwikkeling meebrengen. Aan de ene kant kan het werk sneller, aan de andere kant brengt het nieuw werk mee. Ook daarin heeft van Roekei van der Schee zijn eerste ankers reeds uitgegooid. Kadastraal GIS op de balie Het computerwerk is duidelijk de specialisatie van Dick en hij laat graag zien welk nieuw produkt hij binnenkort op de markt hoopt te brengen: Kad/Gis noemt hij het voorlopig, maar er wordt misschien nog een leuke naam voor bedacht. Inhoudelijk is het de presentatiemogelijkheid van de digi tale kadastrale kaart (LKI) en de kadastrale boekhouding (AKR) samen, op een normale PC. Het programma is door het Kadaster ontwikkeld, van Roekei van der Schee maakt het geschikt voor de markt. Rondom het pakket 121 NGT GEODESIA 1996-3

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 31