9fl mm 1996-3 NGT GEODESIA gen bijvoorbeeld beschikbare kamers, prijzen (hotels), menukaarten, reser veren (restaurants), openingstijden, drukte (musea). Het systeem is uiter aard meertalig. Taalkeuze via touch- gevoelige nationale (of Friese) vlaggen. Technisch kan het. Geografische in formatiesystemen werken immers al lang. Hypertekst en touch-functies ook. Het moet in de openbare infor matieborden alleen nog worden ge combineerd. (Uit: Techno-info, nieuwsbrief voor ondernemers in het MKB van IC Rijn poort, november 1995) IJswaterpassing op bevroren IJsselmeer De Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat heeft een „ijswater passing" uitgevoerd op het bevroren IJsselmeer. Dat gebeurde vrijdag 9 fe bruari 1996 in het kader van de pre cieze hoogtebepaling van Nederland, de 5e Nauwkeurigheidswaterpassing. Normaal gebruikt RWS daarvoor een unieke methode die alleen in Neder land wordt toegepast: het hydrosta tisch waterpassen. Dit is een meting van het hoogteverschil, die is geba seerd op de wet van de communice rende vaten. Bij de meting gebruikt de Meetkundige Dienst een loden buis van tien kilometer lang, waarin het water aan beide zijden even hoog staat. Maar waterpassen over het IJsselmeer blijft onmogelijk, door de grootte van het meer. Er moet dus altijd om het meer heen gemeten worden, wat de nauwkeurigheid niet ten goede komt. „De winter helpt ons nu een handje", zegt J. P. de Jonge van de MD in Arn hem. „Wind en stromingen krijgen op het bevroren IJsselmeer geen kans en dus is het waterniveau overal gelijk. In feite kun je het nu als één groot com municerend vat beschouwen. Het was een snelle actie; de vorige keer dat we dit konden doen was in 1979 en daar voor in '63". De ijswaterpassing gebeurde door de hoogte van een aantal NAP-punten te meten ten opzichte van de waterhoog te, die precies evenwijdig ligt aan het Normaal Amsterdams Peil. De Jonge: „Op acht plekken hebben teams van twee man wakken gehakt. Daarin heb ben ze een waterpasbaak geplaatst en iedere vijf minuten een meting ge daan. Door de stabiliteit van het water hebben we nu nog nauwkeuriger kun nen meten". Op enkele plaatsen zijn ook hoogtemetingen uitgevoerd met behulp van satellietplaatsbepaling. De resultaten van de twee methoden zul len worden vergeleken. De ijswaterpassing kreeg royaal aan dacht van tv en pers. VI en LLK gefuseerd tot V L Vanaf 1 januari 1996 zijn de concern staven VI en LLK van het Kadaster ge fuseerd in de nieuwe concernstaf Vast goedinformatie Landinrichting, in de wandelgangen ook wel V L ge noemd. Binnen de concernstaf V L zijn de beleidsmatige functies met be trekking tot alle produkten en dien sten van het Kadaster verenigd. De verantwoordelijkheid van de concern staf V L is direct gerelateerd aan doel en missie van het Kadaster en richt zich primair op het vasthouden en uitbouwen van bestaande markten, diensten en produkten en de verken ning en ontwikkeling van nieuwe markten. V L zal functioneren onder een tweehoofdige directie: Paul van der Molen en Jan Sonnenberg. In een directiereglement wordt geregeld hoe de verdeling van aandachtsgebieden van de directeuren is. Binnen de concernstaf zijn de volgen de afdelingen gepositioneerd: Beleid en marketing; Informatie-manage- ment 1; Informatie-management 2; Openbare Registers en Kadaster en In ternational consultancy. Bij Beleid en marketing zal de beleidsontwikkeling plaatsvinden inclusief het concern marketing beleid. Beide informatie management-afdelingen concentreren zich op dit moment nog op de regis tratieve respectievelijk de kartografi- sche kant van de concernsystemen. Deze taakverdeling is beslist niet star, maar zal naar aanleiding van de trajec ten BMI (Bedrijfsmatige Methode voor Informatieplanning) en het ver loop van het IT-programma 2000 nader worden vormgegeven. De taak verdeling is dus flexibel in relatie tot de vele ontwikkelingen op dit terrein. Openbare Registers en Kadaster oefent de wettelijke functie van bewaarder in de vestigingen uit. Daartoe worden de bewaarders aan een aantal afdelingen bewaring toegewezen. International consultancy zal vanwege een uitbrei ding van de bezetting meer voortva rend kunnen opereren. Verder is de zogenaamde „pool van jonge inge nieurs" toegevoegd aan de concernstaf V&L. Na 165 jaar zijn de administratieve en de landmeetkundige „poten" van het Kadaster nu op concernniveau samen gevoegd. Op zichzelf is dit een kleine revolutie. Hiermee is een uitgangssi tuatie geschapen, waarmee het Kadas ter in de toekomst nog beter aan de behoeften en wensen van de klanten kan voldoen en waarmee kan worden ingespeeld op belangrijke ontwikke lingen op het gebied van de informa tietechnologie. (Uit: Kadaster Informatieblad, januari 1996) Geodesie in beeld In NGT Geodesia 1993 no. 10 ver scheen het artikel „Is geodesie meer dan waterpassen? Beelden van wand en straat". Daarbij ontbrak nog een gevelsteen die - zelfs in tweevoud - aanwezig is op het eilandperron van -

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 42