A Van de redactie Onderwijs, grondslag voor het geodetisch vakgebied Mopperen op „het onderwijs van tegenwoordig" is van alle tijden. Volgens de mensen uit de praktijk leren „ze" er tegenwoordig geen vak meer. De Nederlandse traditie om het onderwijssysteem elk decennium overhoop te halen, draagt ongetwijfeld bij tot deze opvatting. Bekende begrip pen zijn verdwenen, nieuwe termen duiken op en ook de inhoud van het onderwijs verandert keer op keer. Dat geldt eveneens voor het geodetisch onderwijs. Dat de TH tot TU, en de HTS tot Hogeschool zijn gepromoveerd, was nog te volgen. Maar dat het klassieke meet-, reken- en tekenwerk bijna geen naam meer mag hebben, is een wezenlijke verandering. Nieuwe technieken als GIS en GPS, tezamen met de sterk verbeterde computergestuurde apparatuur, geven de hedendaagse geodetische opleidingen een heel ander aanzien. Nu zullen weinigen het betreuren dat het eindeloze reken werk met Brunsviga's en rekenlinealen grotendeels is weg gevallen. Van dagenlang graveer- en radeerwerk was ook niet iedereen gecharmeerd; en afstandsmeting met meet banden, strompelend door de modder, was wel ambachte lijk maar niet altijd even opwindend. Het vak is „schoner" geworden: mooie efficiënte machines doen nu al dat hand werk en veel van het rekenwerk. Er komt dus tijd vrij om een landmeter/geodeet andere vaardigheden bij te brengen. Anderzijds zit er een groot gevaar in deze ontwikkelingen: ook niet-geodeten kunnen omgaan met deze black-boxen, die daarmee, ondanks hun geringe kennis van het vak, toch heel aardige resultaten kunnen behalen. Verder worden de geodetische opleidingen geconfronteerd met de schaalvergroting in de onderwijswereld. Hierdoor marginaliseren de kleine geodesie-opleidingen: op bijvoor beeld de Hogeschool van Utrecht, met meer dan 20 000 studenten, vallen de ongeveer 200 geodesie/geo-informa- ticastudenten niet meer op. De opleidingen staan voor belangrijke keuzes: wat is de toe komst voor geodeten/landmeters op TU-, Hogeschool- en MTS-niveau? Waarin moeten die excelleren om de niet- deskundige black-boxgebruikers de loef af te kunnen steken. Welke nieuwe vaardigheden zijn nodig? Hoe over leven de opleidingen binnen de grote instellingen en hoe sluit men aan op de behoeften uit de beroepspraktijk? Dat zal nog een hele kluif worden en niet alleen omdat het op zichzelf veel werk is. De samenwerking en afstemming tussen de onderwijsinstellingen houdt niet over. De cam pagne Promotie Geodesie stagneert door gebrek aan finan ciën. De afstand tussen de instellingen en de „afnemers" (diensten, bedrijven) is nogal groot. Het Nationaal Geo detisch Plan (NGP) biedt weliswaar veel aanknopingspun ten, het is echter (nog?) niet het handboek voor geodetisch- strategisch handelen. Kortom, iedereen is wel druk doende, maar van een gecoördineerde aanpak is niet echt sprake. NGT Geodesia brengt een mini-serie, te beginnen in dit nummer, waarin elk van de onderwijssectoren zijn visie en opvattingen zal beschrijven over doel en inhoud van hun onderwijspraktijk. De redactie hoopt hierdoor enerzijds het inzicht van „het veld" in de hedendaagse onderwijspraktijk te vergroten, anderzijds een discussie over de toekomst van het geodetisch onderwijs uit te lokken. Want voor een stevig gefundeerd vakgebied vormt goed onderwijs nu eenmaal de grondslag. Ad van der Meer, redacteur 94 1996-3 NGT GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 Gj Apeldoorn telefoon (055) 528 58 26 fax (055) 522 53 62 Redactie NGT Geodesia ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft ing. J. Löwik, Arnhem ing. A. j. van der Meer, Amsterdam G. M. van Osch, Apeldoorn M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Inlichtingen/abonnementenadministratie mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 kw Apeldoorn tel. (055) 367 07 71 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 366 96 49 (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1996. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 68,-; bedrijfs- abonnees binnenland 115,-; persoonlijke abonnees Europa 110,-; bedrijfsabonnees Europa 155,-; persoonlijke abonnees luchtpost 155,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (m) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit Buitenweg 9 - 5683 pm Best telefoon (0499) 39 86 89 fax (0499) 37 44 97 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie of opnemen van een bijsluiter in een bepaald nummer kan alleen worden gega randeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn^mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. ngt Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 4