A Van de 4e Nauwkeurigheidswater passing kan worden vermeid dat de standaardafwijking ten opzichte van Amsterdam langs de grens ongeveer 7 mm bedroeg. In de secundaire waterpasnetwerken bedraagt de stand- daardafwijking ten opzichte van de aangehouden Ondergrondse Merken ongeveer 5 mm. Fig. 5. Verticale bewegingen van peilmerken in de periode 1926-1995 in de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland. entreegeld de hoogtegegevens en wijzigingen toegestuurd door middel van lijsten. Thans kan men zich zowel abon neren op peilmerkkaarten en -lijsten, als op een videotex- systeem, NAPTEX genaamd. Tegen betaling wordt de abonnee dan regelmatig van nieuwe kaarten en lijsten voor zien, terwijl hij door raadpleging van NAPTEX zich de meest actuele hoogte-informatie kan verschaffen en tevens de geschiedenis van het peilmerk kan raadplegen. Overi gens kan men op aanvraag ook de geschiedenis van peil merken in lijstvorm ontvangen. Modernisering van de peilmerkkaart en NAPTEX (o.a. via Internet) zijn in voor bereiding. Sinds 1989 geeft de afdeling NAP een jaar- bericht uit, waarin vermeld staat welke werkzaamheden het afgelopen jaar zijn uitgevoerd en welke er voor het komende jaar staan gepland. Een inventarisering van de hoogtemetingen in ons land in het verleden laat zien dat hoogte-informatie niet alleen gebonden is aan een vaste plaats op aarde, maar dat die informatie ten opzichte van de aarde kan veranderen. Voor de peilmerken komt dit tot uitdrukking in veranderende hoogten in de peilmerklijsten of in de historische over zichten van het NAP. Deze veranderingen reflecteren bewe gingen van de bovenste aardlagen. Basis vormden daarvoor de in verticale zin als stabiel aangehouden Ondergrondse Merken en het datumpunt in Amsterdam. Fundamenteel onderzoek en kinematische bewegingsanalyses leverden het bewijs dat ook de aardlagen waarin de Ondergrondse Mer ken zijn gefundeerd, in hoogte veranderen en dat Neder land aan de rand rond de 2 dm per eeuw kantelt. Hierbij zakken relatief de kustregio's en stijgen de zuidoostelijke ge bieden. Dat heeft als gevolg dat ook het gebied Amsterdam met het datumpunt - afhankelijk van het referentiemodel - sterk verandert (fig. 5). Voor de lokaal aangesloten secun daire waterpassingen geldt dat ze momenteel geen uniforme referentie meer hebben, de samenhang is licht verstoord. Voor de toekomst werden recentelijk voor een betere hanteerbaarheid zowel de gegevens uit het nationale HIS als de gegevens uit het bewegingsonderzoek in één systeem geïmplementeerd, het Geografisch InformatieSysteem Bo- demBeWeging (GISBBW). Het systeem maakt de verticale bodembeweging binnen de grenzen van Nederland en de relatie met de zeespiegelvariaties, de incidentele waterover last, de verdroging van het land op bepaalde plaatsen en de mogelijke klimaatverandering zichtbaar. De resultaten zijn van nationaal belang en zijn door deelname aan internatio nale projecten en door presentatie en publikatie op con gressen en symposia naar buiten gebracht. De 5e Nauwkeurigheidswaterpassing De berekende resultaten van bewegingen van Ondergrond se Merken en peilmerken hebben geleid tot een omslag in het geologisch/geodetisch denken: bodembewegingen zijn in Nederland zo opmerkelijk, dat er rekening mee moet worden gehouden: een statische verwerking van gegevens op nationale schaal is niet meer verantwoord; Aanvankelijk werden de waterpassin gen per traject gearchiveerd en gepu bliceerd. Maar vrij spoedig (eind vori ge eeuw) ging men over tot het aan leggen van losbladige registers per verkenmerk (later peilmerk genaamd), per gemeente en per provincie. De pu blikatie geschiedde in elf boekdelen, twee per provincie (de zogenaamde rode en blauwe boekjes), terwijl de bij houding van deze publikatie gebeurde door wijziginglijsten en aanvullingen. Vanaf 1960 werd overgestapt op een archivering middels een kaartsysteem per peilmerk per topografisch blad 1 25 000. De publikatie werd ge wijzigd, de klant kon voortaan een peilmerkkaart bestellen (waarvoor per bestelling diende te worden betaald) en kreeg na betaling van een eenmalig mm/|aar 99 NGT GEODESIA 1996-3 NAP in verandering Archivering en informatie verstrekking

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 9