Een taak, voor de gebruikers Een pleidooi voor onderzoek door geodeten en kartografen naar het gebruik van geo-informatie gis/lis, data users, background gis/lis, gegevensgebruikers, achtergronden Is het een taak van de gebruikers om aan te geven hoe geodeten en kartografen de ruimtelijke informatie moeten verzorgen of is het beter dat wij zelf, op een methodische wijze, door samenspraak met die gebrui kers, hun werkzaamheden en het informatiegebruik daarin analyseren, om dan vervolgens tot de opzet van een informatiesysteem te komen? Kortom, wat is onze taak voor de gebruikers? In dit artikel wordt betoogd dat we ons niet passief moeten opstellen en dat we door gebruikmaking van taakanalysemethoden zowel de externe gebruikers (,,de markt") als de interne gebruikers (de geodeten en kartografen op de werkvloer) beter van dienst kunnen zijn. De discussies rond het Nationaal Geo detisch Plan, toch al niet erg verhit, zijn in de afgelopen maanden volledig verstomd. Zelfs een oproep van het NVG-bestuur mocht kennelijk niet baten. Een oorzaak zou kunnen zijn, dat de voordrachten van de studiedag op 10 maart 1995 (op één na) niet zijn gepubliceerd, en dat het redactionele verslag [1] geen beeld geeft van de ge stelde vragen en de antwoorden die daarop werden gegeven. Eén van de discussiepunten betrof de relatie tus sen het geodetisch vakgebied en het gebruik, de toepassing, van onze pro- dukten en diensten. Molenaar schet ste, in zijn als enige wel gepubliceerde voordracht, een voor de geodeten wei nig hoopgevend beeld van deze relatie: „Tot op heden hield de geodeet zich nadrukkelijk bezig met een bepaald toepassingsgebied, namelijk de plano- logisch-juridische geodesie. Het niet meer meenemen van dit veld verdui delijkt het profiel van de geodeet, maar het is wel de vraag of de geodeet de geformuleerde taken goed kan uit- ir. R. van der Schans, zelfstandig adviseur voor kaartgebruik en interactie bij GIS te Bennekom. voeren zonder inhoudelijke kennis van tenminste een paar belangrijke toepassingsvelden van geodetische produkten. De vraag is of de geodetische invalshoek op die aan dachtsvelden wel de meest voor de hand liggende is. Is het niet beter de onderzoeksvragen binnen de context van andere disciplines aan te pakken? Wat heeft die geodetische invalshoek meer te bieden dan of toe te voegen aan de benadering door anderen? Voor alle voorbeelden geldt dat onderzoek op deze velden vanuit andere disciplines zeker te rechtvaardigen is, omdat men daar de technieken ontwikkelt en hun bruikbaarheid toetst vanuit een ge- bruiksvraagstelling: men weet waarom men meet en met welk doel gegevens verwerkt moeten worden. Daardoor komt het onderzoek naar deze technieken in een duidelijke gebruikerscontext te staan." [2]. De conclusie, niet uitgesproken overigens, kan haast niet anders luiden: laat de gebruikers het maar uitzoeken. Dit gaat mogelijk nog verder dan het door de subcommissie NGP (SC) geformuleerde standpunt: „Als kenmerkende onderwerpen voor het onderzoek ten behoeve van de marktsector 'inrichting en beheer' ziet de SC metho dologie van het ontwerpen van GIS en geo-informatie- structLiur volgens specificatie' [3, cursivering vdS], Wanneer de gebruikers maar de specificaties opstellen, dan voeren wij het wel uit. Als de SC dit werkelijk zo bedoeld heeft, is het hele NGP, en het vakgebied, ten dode opgeschreven. Collega Adriën Maas heeft dit haarfijn aangevoeld in zijn prachtige „pleidooi voor een minder introverte geodetisch generalist": „Voor mij duikt een geo-informant op, die zich slechts bezighoudt met het aanleveren van vastgoed informatie. Het roept bij mij het beeld op van de verstofte archivaris die alles wat hem wordt aangereikt, zo zuiver en volledig mogelijk probeert te bewaren en te behoeden om dat er wel eens iemand langs kan komen die het nodig zou kunnen hebben. Inmiddels zijn de archiefwetenschappen al zo ver om te weten dat dat een heilloze weg is". [4], Maar hopelijk heeft een op zich goede gedachteninhoud van de SC (onderzoek naar methoden) een wat ongeluk kige uitdrukkingsvorm gevonden. Mijn ervaring is, dat NGTGEODESIA 1996-4 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 19