Het dilemma van het Belgische Kadaster BEDRIJFSREPORTAGE Digitaal of niet digitaal, dat is de vraag land management, cadastre, profde grondbeleid, Kadaster, reportage Alhoewel Napoleon de geestelijke vader heet te zijn van zowel het Belgische als het Nederlandse Kadaster, is er na het verdwijnen van de Nederlandse „staat 75" en de Belgische „staat 223" weinig meer dat aan die gezamenlijke geboorte doet terugdenken. Maar je mag beide Kadasters eigenlijk ook helemaal niet met elkaar vergelijken, evenmin als een appelboom met een kastanje, of een boot met een vliegtuig. Maar heel af en toe willen de zuiderburen toch wel even een blik in noordelijke richting wagen, 0111 dan heel snel de verzuchting te slaken: „Van zoiets durven wij hier alleen maar te dromen". Het verschil zit vooral in de taakstel ling van beide diensten: het Neder landse Kadaster als rechtsbeschermer van het onroerend goed, het Belgische bijna puur gericht op de belasting heffing. Bij de eerste speelt de exacte Theo Scbeele, redacteur. ligging van de grens, en daarmee de geometrie, een cruciale rol; landmeters of geodeten zijn daarbij onmisbaar. In België is het voornamelijk de opbrengst- of huurwaarde van het goed, het zogeheten kadastrale inkomen, waarvoor „Vader Staat" belangstelling heeft, als basis voor de belas tingheffing. Die waarde wordt vastgesteld door kadastrale taxateurs. Toch hebben beide Kadasters ook nog wat gemeen: de registratie van de eigenaren van alle vastgoedelementen in het hele land. Dat er in België ook aan kaartvervaardiging wordt gedaan en de landmeter dus geen onbekend feno meen is bij die dienst, mag uiteraard niet onvermeld blijven. De topografen van de DGOAP (Dienst van de Grote Opmetingen en Algemene Plans) zouden mij dat zeker euvel duiden. Maar het is (voorlopig in ieder geval nog) ogenschijnlijk geen hoofdtaak van de dienst. Waar mee tegelijkertijd iets van het genoemde dilemma is aan gegeven. Toen NGT Geodesia, alweer zes jaar geleden, een artikel wijdde aan de taken en verrichtingen van het Belgische Kadaster [1], schreef de toenmalige inspecteur-generaal R. Favoreel: Wellicht is er in de toekomst nog eens reden voor een reportagewant er zijn zeer interessante ontwikkelingen gaandewaarbij de toepassing van de computer een grote rol gaat spelen". Of, zoals hij het nader toelichtte: „De papieren informatiedrager ziet zijn monopolie aangetast door de micro film en stilaan meer en meer door de magneetband voor het uitreiken van massa-gegevens, en door de terminal voor punc tuele informatie En dat was goed gezien, want de papieren „staat 223" is inmiddels geheel geautomatiseerd en vervan gen. Favoreel zelf trouwens ook, want hij geniet tegen woordig met volle teugen van zijn pensioen. NGT Geodesia wordt nu even gastvrij ontvangen door zijn opvolger, auditeur-generaal H. Ooms, bijgestaan door auditeur J. Van Hemelrijck, op de zeventiende verdieping van de Financietoren aan de Kruidtuinlaan in Brussel. Financietoren. NGT GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN lllllfl HUI II llltl 1' mui hui 1 mui mui

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 27