Apostelen Van gisteren 1996-4 NGT GEODESIA Verwerking van de mutaties met de PC via het computernetwerk. Naast het hoofdbestuur (cenitrale directie) zijn ook enkele centrale afdelingen in Brussel gevestigd, zoals het Centrum voor Beroepsopleidingen, de Fotogrammetrische Dienst en het Centrum voor Informatieverwerking. Deze laatste af deling verwerkt de duizenden gegevens over mutaties in onroerend goed, die van de negen gewestelijke (provinciale directies) worden ontvangen. Voorheen op papier: met de staten 223 A voor de perceelsgegevens en de staten 223 B voor de gegevens over de eigenaar. Die staten werden hier geaccordeerd, verwerkt en op fouten gecontroleerd, waarna het eindresultaat weer vertrok naar de gewestelijke directies en de buitendiensten, vertelt Ooms. Maar dat is verleden tijd. Inmiddels is er een computernetwerk opge zet: CADNET. De buitendiensten en de gewestelijke directies kunnen nu on line met Brussel communiceren en de enorme stapels formulieren zijn vervangen door ge gevens die zijn opgeslagen op harde computerschijven. In het begin merkte je daar niet zoveel van, omdat er bijna even grote stapels papier voor in de plaats kwamen: de „uit draaien" van de (computer)foutenlijsten. Het duurde een hele tijd eer Ooms erin geloofde dat het minder papier zou kosten, maar langzamerhand begint hij hoop te koesteren. Wij zitten momenteel in de tweede fase van CADNET, vertelt Ooms. De eerste fase was het automatiseren van de mutaties inzake de eigenaren. In 1994 werd hiermee een begin gemaakt. Vanaf 1995 werd in de tweede fase het perceelsgedeelte geautomatiseerd. Eind 1994 werd afscheid genomen van de staat 223. Sinds dat moment wordt de jaarlijkse mutatieslag via de computer interactief verwerkt. Het was een revolutionaire verandering die zich had vol trokken en die ging niet ongemerkt aan het personeel voor bij. Nu zijn we aangeland in de fase van bijsturen en aan passen. We noemen 1996 het consolidatiejaar. Er is vol doende ervaring opgedaan om enkele verbeteringen aan te brengen en vooral om het systeem gebruiksvriendelijker te maken. Vanaf 1997 kunnen we versneld verder met de derde fase, want dan zullen wij de mutaties, die nu nog een maal per jaar worden bijgewerkt (ten behoeve van belas tingvoorheffing), maandelijks gaan aanpakken en tenslotte op de voet gaan volgen. Uiteindelijk willen wij in de legger beschikken over de zakelijke rechtstoestand van gisteren. Vervaardiging van micro-ftches voor de gemeenten. De revolutionaire omschakeling op computergebruik heeft niet tot grote personele gevolgen geleid, zeker niet tot personeelsvermindering (afgezien van het afstoten van de „datatypis- tes"). Wel werd de sluipende perso- neelsafslanking in zekere mate opge vangen. De omscholing van de men sen is aangepakt op een manier waarin Ooms in het begin weinig vertrouwen had. Je kon verwachten dat het hoofd bestuur deskundig geïnstrueerde men sen de provincie in zou sturen om daar de betrokkenen eenduidig en uit de eerste hand te instrueren. Maar direc teur-generaal Vanhoecke koos voor de „watervalmethode" (in Nederland sneeuwbalmethode), waarbij vanuit de gewesten een aantal vrijwilligers werd gevraagd om in Brussel het systeem te komen aanleren, de zogenaamde apos telen. Die zouden ermee terug naar de buitendiensten gaan om het geleerde aan hun collega's over te brengen, tot iedereen op de werkvloer ermee kon omgaan. Ooms, gedachtig aan het berichten- overbrengingsspelletje waarbij er aan het eind een heel ander bericht uit komt dan er aan het begin is vertrok ken, geloofde niet erg in dit systeem. Hij was bang dat er tussen de verkon diging van het woord in Brussel en de verspreiding daarvan in de buitendien sten een wereld van verschil zou be staan. Maar hij geeft achteraf toe en Ooms zou trouwens al heel blij zijn als het de toestand van eergisteren zou zijn. 162

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 28