Digitale werkers Fotogrammetrlsch optimisme 164 1996-4 NGT GEODESIA gaan doen, dat is geld weggooien. Eigenlijk moeten we voor ons eigen werk ook heel snel weten waar we naartoe gaan om onze werkmethoden daarop te kunnen aanpassen. Nauwkeurige kaarten van bebouwde kommen kunnen het snelst langs fotogrammetrische weg worden vervaardigd, vindt Schaumont. Voor landelijk gebied prefereert hij op meting met behulp van tachymetrie Schaumont is ook van oordeel dat, wanneer eenmaal het definitieve project inzake de digitalisatie van de kadastrale plannen is vastge legd en de inbreng van reeds bestaande digitale bestanden goed is geregeld (misschien doelde hij daarbij wel op be standen van de GBKV), men op een relatief eenvoudige De mogelijkheden wijze en tegen een aannemelijke kostprijs tot het vervaar- omarmen (beeld digen van een kadastraal GIS-bestand voor België kan bij de Financie- komen. Het is immers onzin om alles nog eens opnieuw te toren). overheid zou die kansen moeten inzien en de mogelijk heden moeten omarmen, al was het maar vanuit de ge dachte van algemene dienstbaarheid aan de maatschappij. Dat zich naast de administratie ook op technisch gebied veranderingen hebben voltrokken, was goed te zien op de afdeling fotogrammetrie waar de oude Santoni- en Morin- radiaalplotters hebben plaatsgemaakt voor moderne ana lytische fotogrammetrische uitwerkingsinstrumenten. Hier kun je ontzettend snel mee werken, vertelt afdelingschef Schaumont. De tijd die nu nodig is voor het oriënteren van beeldenparen, voorheen een tijdrovende zaak, is nu twee keer niks. En dat is algebraïsch inderdaad niet veel. Achter de Intergraph-planicomp hangt een fotomontage van de vliegstroken van de stad Aalst; daarnaast is de uitgewerkte situatie opgeplakt, waaraan Schaumont net het laatste stukje toevoegt. De lotovlucht, op 1000 meter hoogte uit gevoerd, geelt heel veel details van de werkelijkheid weer. Na aanvullingen met behulp van oude veldwerkschetsen (schets 207) en met de schattingsfiches, blijven er maar weinig zaken meer in het terrein te onderzoeken. Zo ont staat een nauwkeurige kaart van de stad Aalst op schaal 1 1000. Binnenkort volgt eenzelfde opdracht voor de stad Hasselt. De fotovlucht zal vermoedelijk, net als dat voor de laatste vluchten het geval was, door een niet nader te noemen Belgisch bedrijl worden uitgevoerd. Toch zag ik ergens op een kamer ook een kalender van een foto- grammetrisch bedrijf uit een ander land. Dus misschien is daarvoor ook nog hoop? Een eerste, voorzichtige stap naar een computergestuurde verwerking van hermeten plans (DGOAP Brugge). Het kost wat moeite om er binnen te komen. Alweer een ander pasje is no dig en mijn paspoort heb ik al bij de hoofdingang moeten afgeven. Binnen ziet de ruimte er weinig anders uit dan elk willekeurig computercentrum. Er staat een lange tafel met een groot aan tal terminals waar wat mee is; daar wordt aan gesleuteld tot ze weer bruik baar zijn. In een ander deel van de zaal worden software problemen onder zocht en zo mogelijk opgelost. Het is de helpdesk, bedoeld om controle en ondersteuning te geven aan de net werkgebruikers in heel België. Een toestel van geheel andere aard produceert een onafgebroken stroom microfiches van de legger, bestemd voor de buitendiensten, de gewestelij ke directies en de gemeenten, want die laatste krijgen op dit moment nog geen computerkopie gratis. Desge wenst kunnen zij wel een diskette of magneetband aankopen en de belang stelling daarvoor neemt snel toe. Een kopie van de analoge kadastrale kaart wordt eveneens jaarlijks verstrekt. Als teken van sportieve betrokkenheid, of om alle schijn van ambtelijke luiheid te vermijden, is op één van de kasten een uitgebreide verzameling verdiende sportprijzen uitgestald.

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 30