mm ml a Een meridiaan als monument m Een speurtocht door Parijs SlSElii Ontstaan van het kunstwerk NGT (ïEODESIA [996-4 Na verhitte discussies tussen vooral Engeland en Frankrijk is in 1884 besloten om de meridiaan van Greenwich als internationale nulmeridiaan te gaan gebruiken. De Frans-Engelse rivaliteit strekte zich ook uit tot geometrische aangelegenheden en de Fransen achtten de meridiaan van Parijs uiteraard meer geschikt. Ad van der Meer, redacteur. [Ciardill uilèries .ar&lai-nc B pnnr,F Fig. 1. Uitsnede kaart van Parijs met plaats van meridiaan in Sindsdien is die meridiaan min of meer buiten gebruik geraakt en wordt hij alleen nog aangegeven op Franse topografische kaarten. Maar sinds 1994 is hij uit de vergetelheid gehaald doordat er een kunstwerk van gemaakt is ter ere van de Franse wetenschapper Arago. Frangois Arago (1786-1853) groeide op in een dorpje in Zuid-Frankrijk. Vermoedelijk heeft hij in zijn jonge jaren de wetenschapper Méchain ontmoet, die in het dorp was om metingen te verrichten voor het gedeelte van de meri diaan tussen Duinkerken en Barcelona. Het werk van Méchain was een gevolg van een besluit van de „Revolutio naire Assemblée" om een nauwkeurige lengtemeting van een (deel van een) lengtecirkel te laten uitvoeren; daarvoor werd de meridiaan gekozen, die over het Observatorium in Parijs liep. Met de resultaten kon de grootte van de nieuwe lengtemaat, de meter, worden vastgesteld; want de Assem blée had die gedefinieerd als een/veertigmiljoenste deel van een volledige lengtecirkel om de aarde. De beroemde één- meter-staaf van iridiumhoudend platina, in het Internatio nale Bureau voor Maten en Gewichten in Sèvres bij Parijs, is rechtstreeks van deze metingen afgeleid. Arago was kennelijk zodanig gefascineerd geraakt door al dat meetwerk, dat hij de polytechnische hogeschool door liep en op z'n twintigste in Spanje en op de Balearen het meetwerk van Méchain en de zijnen voortzette. Het was een roerige tijd: in de periode rond 1806 was het overal onveilig en er waren veel oorlogen (Napoleon was zeer actief). Arago maakte veel omzwervingen, zat ruim een jaar opgesloten in een Spaanse gevangenis, ontsnapte enkele keren aan de dood en keerde pas na drie jaar, door iedereen doodgewaand, weer terug naar Frankrijk. Daar begon hij een indrukwekkende wetenschappelijke carrière vanuit zijn dienstwoning op het terrein van het Observatorium. Jaren lang was hij er hoofd van het Bureau des Longitudes (meridianen). Zijn interesse en bemoeienis strekten zich echter op velerlei terreinen uit. Naast het wetenschappelij ke werk was hij ook zeer actief in de politiek: hij was lange tijd volksvertegenwoordiger, hoofd van een departement (vergelijk onze commissaris van de koningin), zelfs een korte periode staatshoofd een soort Franse Schermer- horn, zou je kunnen zeggen. Lange tijd werd Arago op klassieke wijze geëerd met een (bronzen) standbeeld aan de Rue d'Arago in Parijs, pal achter het observatorium. Het beeld is echter tijdens de Tweede Wereldoorlog voor oorlogsdoeleinden omgesmol ten. Omdat de originele mal niet meer terug te vinden was, kon het beeld niet opnieuw opgericht worden. Ter gelegen heid van de herdenking van het 200e geboortejaar van 169

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 35