Nederlands Geodetisch Tijdschrift 38e jaargang no. 4 april 1996 145 153 177 178 181 181 181 183 183 Het geodetische onderwijs aan de Technische Universiteit Delft wordt beschreven, met als uitgangspunt de recente verlenging van de cursusduur van vier jaar naar vijf jaar. Bij die gelegenheid is een nieuwe visie ontwikkeld op inhoud en vorm van het onderwijs. Verder is rekening gehouden met de bevindingen van de visitatiecommissie en met de conclusies van het Nationaal Geodetisch Plan. De structuur van de opleiding sluit daarmee aan op de behoeften van de hedendaagse beroepspraktijk. De implementatie van de veranderingen gaat echter niet altijd even gemakkelijk. FRANK is een terrestrisch-fotogrammetrische methode om met hoge precisie grootschalige geo-informatie in te winnen. Over het F RA N K-systeem is regelmatig maar verspreid gepubliceerd in diverse tijdschriften en andere media. Dit artikel beschrijft de actuele situatie van het gerealiseerde meetsysteem. Voorts stelt de auteur, die in oktober 1995 promoveerde op het ontwerp van de FRANK-methode aan de Technische Universiteit Delft, enkele praktische toepassingen en verdere ontwikkelingen aan de orde. Dit artikel is vooral een pleidooi. De kern van het pleidooi is dat geodeten niet alleen geo-gegevens moeten produceren en leveren, maar ook de wijze moeten analyseren waarop mensen deze gegevens gebruiken binnen hun eigen taakgebied. Dat een dergelijke studie een moeilijke aangelegenheid is, wordt door de auteur erkend. Maar door voort te bouwen op bestaande methoden uit andere vakgebieden kunnen geodeten en kartografen analysemethoden ontwikkelen. Het aangaan van deze uitdaging is van levensbelang voor het vakgebied. Zes jaar gelden beschreef de redacteur hoe het Kadaster van België in elkaar zat en hoe daar een veranderingsproces werd ingezet; de computer deed er zijn intrede. In dit verhaal beschrijft hij tot welke veranderingen dat inmiddels in de administratieve sector heeft geleid. De vraag wanneer ook de kadastrale kaart van heel België digitaal beschikbaar zal zijn, kon nog niet worden beantwoord, laat staan de vraag wanneer deze twee gegevensbestanden aan elkaar zouden kunnen worden gekoppeld om alzo uit te groeien tot een volwaardig vastgoedinformatiesysteem. Van de redactie Een meridiaan als monument Gebruik van satellietopnamen ten behoeve van ijsdetectie Commentaar Stichting Geodesia Agenda Berichten Verslagen Techniek Puhlikaties Personalia Scripties Sticht n g G e o d e s Ook de oude meesters in de schilderkunst hadden belang stelling voor kaarten maken. Vermeer schilderde op treffende wijze „De Geograaf'. Zie het artikel op p. 153. 137 issn: 1382-5925 I 39 Mini-serie „Onderwijs" (2) Faculteit der Geodesie klaar voor de toekomst!? ir. H. M. de Heus Meten met de FRANK- methode dr. ir. B. Beers Een taak, voor de gebruikers ir. R. van der Schans 161 Bedrijfs reportage Het dilemma van het Belgische Kadaster Theo Scheele en verder... I 38 169 173 175 177 1 a Bij de voorplaat

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 3