gaan veranderen als ze de internatio nale concurrentie willen overleven. Al dus de heer Moedjiono, voorzitter van de Vereniging van Indonesische Onaf hankelijke Landmeters. Hij vindt dat de bedrijven te veel uitgaan van de „oude" methodiek waarbij alleen de kwaliteit van het eindprodukt wordt gecontroleerd. Ze moeten echter veel meer nadruk leggen op kwaliteitsbor ging tijdens alle stappen bij de voor bereiding en uitvoering van het werk. Moedjiono wijst op het komende tijd perk van vrije handel (Indonesië en zes buurlanden streven naar een volledige onderlinge vrijhandel in 2020, red.). Dat maakt dat bedrijven produkten moeten kunnen leveren conform de ISO 9000- en ISO 14000-normen. Momenteel kan slechts 10% van de zestig ingeschreven onafhankelijke landmeetkundige firma's voldoen aan deze eisen. Een ander probleem dat de Vereniging nogal eens tegenkomt, is het feit dat de leden zich niet aan de ethische be roepscode houden. Landmeters moe ten integer, betrouwbaar en werkelijk onafhankelijk zijn, ook als ze door een bepaalde klant worden betaald. De Vereniging zal door enerzijds het ver lenen van ondersteuning, anderzijds het aan de kaak stellen van misstan den, proberen verbeteringen te be werkstelligen. (Vrij naar: Jakarta Post, januari 1996) De digitale kaart als intermediair tus sen technische beheerinformatie en kadastrale gegevens: de gemeente Ven ray is een heel eind op weg naar deze vergevorderde vorm van automatise ring bij haar gemeentelijke (vast goed) taken. De basis voor de imple mentatie van een aantal GEOVAS- onderdelen was een vooronderzoek. Dit vooronderzoek leverde een inven tarisatie van eisen en wensen van toe komstige gebruikers van het groot schalige digitale bestand en de techni sche en administratieve beheersyste men. Dit eisen- en wensenpakket vormde het uitgangspunt voor de in voering van GEOVAS, het automati seringsconcept van „Oranjewoud" en L+T Informatica. 179 Met de inventarisatie is de behoefte aan een geografisch informatiesysteem gepeild. Het gaat hier zowel om de ge wenste kaartinhoud, de basisregistratie vastgoed geometrisch als om de vraag op welke plekken en in welk tempo automatisering wenselijk is. Op basis van de inventarisatie zijn tevens het bijbehorende opleidingenpakket en de benodigde authorisatie-structuur vast- gelegd. De kern van het geografisch informa tiesysteem wordt gevormd door de GBK-Venray en de digitale kadastrale kaart. De basis voor de GBK-Venray wordt gevormd door de GBKN-L(im- burg). Uit het in de gemeente gehou den vooronderzoek naar de gewenste kaartinhoud en het kaartgebruik, is naar voren gekomen dat de inhoud van de GBKN-L niet voldoende is voor de meeste gebruikers. Via ter- restrische inwinning zijn onder an dere functiescheidingen, bushaltepa- len, abri's en duikers aan het bestand toegevoegd. Het beheer van de op de ze wijze ontstane GBK-Venray is de verantwoordelijkheid van de werkeen heid Landmeten. De exploitatie van het bestand is gebaseerd op het geïn ventariseerde kaartgebruik. Naast de verbinding tussen de techni sche gegevens en de kadastrale kaart wordt in Venray ook de administra tieve kadastrale informatie (AKR) aan de kadastrale objectenkaart gekop peld. Het objectenbestand is met be hulp van software automatisch gege nereerd. Inmiddels hebben ook diver se was/wordt mutatieronden plaatsge vonden met behoud van een integere koppeling met de administratieve ge gevens. Met de objectenkaart als ingang kun nen technische beheerders direct ka dastrale gegevens over de te beheren objecten op het scherm oproepen. Dat is bijvoorbeeld van belang voor het be palen van de juridische status van een perceel. Bij de reconstructie van een weg is met behulp van deze koppeling meteen te zien welke grondeigenaren moeten worden aangeschreven. Ook eventuele belemmeringen op een per ceel voor het verrichten van graafwerk zaamheden, hijvoorbeeld in de vorm van leidingen, zijn in het gekoppelde systeem op te sporen. Inlichtingen: Oranjewoud Ooster hout, R. van Delden, telefoon (0162) 487000. Op 6 december 1995 is het bestuur van het „Landmeetkundig Ge zelschap Snellius" gewis seld. Sindsdien wordt het Gezelschap bestuurd door vijf man nen: het „Meermans" bestuur 95/96, bestaande uit: Anton Vogels, Voorzitter; Sander Oude Elberink, Secretaris; Bastiaan van Loenen, Penningmees ter; Leendert Dorst, Commissaris On derwijs; Marnix van der Wolk, Commissaris TU-Praktijk. Inlichtingen: telefoon (015) 278 32 95. ...Volgens dezelfde evaluatiecommis sie heeft Delft als „center of excellen ce" op het terrein van de geodesie een NGT GEODESIA Kadastrale en beheergegevens gekoppeld in Venray 1996-4 Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" SNELLIUS Dankzij het NGP?

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 45