1996-4 NGT GEODESIA lange traditie. Het werkterrein van de kleine Faculteit der Geodesie onder gaat thans grote veranderingen door ontwikkelingen op het terrein van in formatietechnologie en de faculteit pakt dat goed op (Uit: Bijlage 2 bij de Voortgangsrappor tage wetenschapsbeleid van de minister van OCW aan de 2e Kamer, vergader jaar 1995-19%, 24409.) Hoge nauwkeurigheid bij ruimte-experiment De Stichting Ruimte Onderzoek Ne derland (SRON) is verantwoordelijk voor de ontwikkeling en uitvoering van het LETG-experiment (Low Energy Transmission Grating) aan boord van de in aanbouw zijnde AXAF-satelliet (Advanced X-ray As trophysics Facility) voor waarneming van ruimte-röntgenstraling met hoge spectrale resolutie. Hiervoor diende een opstelling te worden gebouwd voor het aligneren van röntgentralies op een tralie draagstructuur. De alig- nering van tralie-elementen moet eerst op de grond worden uitgevoerd, getest en gekwalificeerd. Eenmaal gelanceerd zouden eventuele aanpassingen im mers niet meer mogelijk zijn. In opdracht van SRON heeft geo detisch ingenieursbureau Introtech uit N uenen de positionering van de LETG-onderdelen uitgevoerd, daarbij voornamelijk gebruikmakend van het ECDS 3D-meetsysteem (Electronic Co-ordinate Determination System). Dit mobiele systeem, gebaseerd op hoekmetingen (azimut en elevatie) door middel van elektro-optische hoeksensoren, is in staat zeer flexibel, snel en vooral zeer nauwkeurig grote objecten (contactloos) in XYZ-coördi- naten om te zetten. De „schone'' ruimte waarin de posi tionering plaatsvond, vereist niet al leen speciale procedures bij het via sluizen betreden en verlaten van de ruimte, maar ook dat de meetappara tuur stofvrij moet worden geblazen. Er werd een coördinatensysteem ge creëerd met een precisie van 0,01 mm, waarbinnen de verschillende onderde len op de juiste posities in de juiste oriëntering werden gebracht. Aanvul lend werd de bewegingsvrijheid van de door stappenmotoren beweegbare on derdelen gekalibreerd ten opzichte van de positionering. De gerealiseerde ruimtelijke nauwkeurigheid was klei ner dan 0,10 mm en lag ruim binnen de gestelde nauwkeurigheid van maxi maal 0,20 mm. Bentley Europe slaat eerste paal voor nieuw kantoor Bentley, marktleider op het gebied van professionele CAD-produkten en diensten, bouwt een nieuw kantoor in Hoofddorp. Op 5 maart 1996 sloeg Scott Veniet, president van Bentley Europe, de eerste paal voor dit pand op het centraal gelegen bedrijfsterrein Beukenhorst-Oost. Sinds 1994 zijn zowel Bentley Europe als Bentley Benelux gevestigd in het Transpolis-gebouw in Hoofddorp. Door de enorme groei van het perso neelsbestand naar op dit moment vijf enzestig werknemers ontstond het af gelopen jaar een nijpend ruimtege brek. Het nieuwe pand zal een opper vlakte van ongeveer 3500 nr beslaan en vier verdiepingen tellen. In het nieuwe kantoor worden onder meer trainings- en demonstratieruimten in gericht, waar Bentley haar partners en klanten professionele ondersteuning kan bieden. Naar verwachting zal het nieuwe kantoor eind 1996 worden op geleverd. tien medewerkers en zal zich richten op uitvoering van projecten en deta chering. K V Van Alphen blijft leverancier van standaard software en aanvullende diensten in de lokale overheidsmarkt. K V Van Alphen automatiseringsdiensten zal in de pro jecten gebruikmaken van basisproduk- ten voor workflow management, kop peling database/tekstverwerker, geïn tegreerd kennissysteem, standaard adressenmodule en standaard per soonsmodule. Het draagvlak van deze belangrijke basisprodukten zal daar door groter worden. Het bedrijf is gevestigd aan Hofplein 33 te Rotterdam. Inlichtingen: K V automatiserings diensten, Postbus 19215, 3001 BE Rotterdam, telefoon (010) 412 14 33, fax (010) 411 38 48. Vooraanmeldingen TU-studie geodesie Per 13 januari 1996 had de (kleine) Faculteit der Geodesie van de TU Delft procentueel de grootste stijging vooraanmeldingen van studenten. Bij een aantal van 23 en een verschil van +7 betekent dat wel 44% meer dan in januari 1995. (Uit: TUD-blad Delta, 18 januari 1996) Bowhouse Data vult dienstverlening aan door overname RAET-Geocad BOWHOUSE iimi.nii'iüTT* DATA ^QQQQQQQ K V Van Alphen automatiseringsdiensten K+V Van Alphen informatica advi seurs heeft op 1 januari 1996 een zusje gekregen: K V Van Alphen auto matiseringsdiensten. Beide bedrijven maken deel uit van de K V Van Alphen IT-groep, die op haar beurt weer samenwerkt binnen de K V- groep. Partner/directeur van automa tiseringsdiensten is Bart Jacobs. Automatiseringsdiensten bestaat uit Alle activiteiten van RAET Applicaties en Services inzake Geocad zijn per 1 maart 1996 ondergebracht bij Bow house Data te Utrecht. Geocad is een in eigen beheer ontwik keld landmeetkundig topografisch in formatiesysteem, dat is geïmplemen teerd bij een groot aantal gemeenten, nutsbedrijven en ingenieursbureaus. Het is een algemeen toepasbaar sys teem voor opbouw, beheer, onder houd en presentatie van digitale topo grafie. Dit betekent dat Geocad onaf hankelijk van de aard van de organisa- 180

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 46