Mini-serie „Onderwijs" (2) Faculteit der Geodesie klaar voor de toekomst!? MINI-SERIE Klare visie, maar implementatie nog niet klaar Ministerieel en TU-beleid NGT GF.ODES1A education onderwijs KEYWORDS TREFWOORDEN De Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft is de enige academische opleiding in de geodesie in Nederland. De cursusduur was oorspronkelijk vijf jaar; deze werd in 1982 teruggebracht tot vier jaar, maar is onlangs weer verlengd naar vijf jaar. Dit artikel behandelt de overgang van het laatste vierjarige curriculum (verder aan te duiden met „oude studieprogramma") naar het vijfjarige „nieuwe studieprogramma". Op grond van onder andere signalen vanuit het bedrijfsleven en de univer siteiten, alsook naar aanleiding van diverse visitatie-rapporten, heeft het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen een cursusduurverlenging naar vijfjaar mogelijk gemaakt voor de meeste universitaire ingenieursoplei dingen, waaronder ook de opleiding tot geodetisch ingenieur. De achter grond hiervan is de constatering dat het vereiste hoge abstractieniveau, gekoppeld aan een brede technische basiskennis en een vermogen tot ana lyse en synthese, niet binnen een cur susduur van vier jaar gerealiseerd kon den worden. Daarnaast schoot de internationale erkenning tekort. Uit rapportages van onder andere ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology, een onafhankelijk internationaal instituut), AWT (Ad viesraad voor het Wetenschaps- en Technologiebeleid) en K1VI (Konink lijk Instituut Van Ingenieurs) bleek dat er nogal wat kritiek was op de vier jarige ingenieursopleidingen. De pro blemen werden als volgt gekarakteri seerd: versnipperde en overladen program ma's; ir. H.M. de Heus, universitair hoofddocent/ bestuurslid Faculteit der Geodesie TU Delft. De in dit artikel verwoorde opinies zijn persoonlijk en behoeven daarmee niet de standpunten van de Faculteit der Geodesie weer te geven. een te laag ontwikkeld probleem-oplossend vermogen van de afgestudeerden; te veel nadruk op het reproduceren van het aangeboden materiaal; onvoldoende vaardigheid in het zelfstandig bestuderen van technisch-wetenschappelijke literatuur; te schools onderwijs met weinig samenhang tussen de verschillende studie-onderdelen. Met andere woorden: het onderwijs was te weinig acade misch. Er moest in de visie van de rapporteurs meer aan dacht besteed worden aan het zelfstandig leren omgaan met fundamenteel technisch-wetenschappelijke problemen. De discussie over de verlenging van de studieduur van vier naar vijf jaar heeft vele jaren geduurd, onder andere door dat er een kabinetswisseling overheen ging. De TU Delft heeft indertijd besloten om op het definitieve besluit te anticiperen door alvast de nieuwe studieprogramma's te ontwikkelen. Het wettelijke besluit voor de vijfjarige cursusduur werd van kracht met ingang van het studie seizoen 1995/1996, door deze werkwijze heeft de TU Delft een experimenteel nieuw studieprogramma reeds per 1994/1995 kunnen invoeren; de definitieve studieprogramma's zijn vanaf het seizoen 1995/1996 in gevoerd. De Minister was niet zonder meer bereid zijn goedkeuring aan de verlenging van de studieduur te verlenen. Om te controleren of de nieuwe studieprogramma's beter aan sloten op de wensen van het bedrijfsleven, werd voor elke faculteit een externe commissie ingesteld, bestaande uit mensen uit de praktijk, met als opdracht het nieuwe pro gramma te keuren en de Minister te adviseren. Deze com missie bestond voor de studierichting Geodesie uit ir. G. Jacobs (Oranjewoud), voorzitter, dr. ir. F. J. J. Brouwer (Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat) en ir. P van der Molen (Kadaster). De commissie heeft het studiepro gramma voor de Faculteit der Geodesie - deels tijdens de laatste fase van het opstellen ervan, deels na de „opleve-

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 5