A staat consensus over het feit dat er in beginsel één „type" geodetisch ingenieur moet worden opgeleid, met een brede basis. Daar zijn diverse argumenten voor te noemen. Zo is het een kleine opleiding: het aantal studenten is gering. De toekomstige nieuwe mogelijkheden op de „markt vragen om een breed inzetbare ingenieur. Verder is er een grote onderlinge afhankelijkheid van deelgebieden in de vak wereld, zowel inhoudelijk gezien als ten aanzien van afzet gebieden. Daarom is gekozen voor een gemeenschappelijke basisstu die van ongeveer drie jaar. In deze basisstudie wordt voldoende aandacht gegeven aan algemene en geodetische onderwerpen om afstudeerders een goede basis mee te geven voor het oplossen van problemen van de toekomst. Eén en ander wordt geconcretiseerd door: afsplitsing en uitbreiding van Numerieke Analyse (met name de interpolatiemethoden); beperking van Analyse door weglating van enkele speci fiek op de hogere geodesie gerichte onderwerpen; meer aandacht voor fundamentele aspecten van ruimte lijke informatiesystemen: de basis in Informatica en in Discrete Wiskunde en uitgewerkt in GIS-datastructuren; introductie van Systemen en Signalen. Hierbij past ook een beperking van de „traditionele' prac tica in de basisstudie (Landmeetkunde, Fotogrammetrie, Kartografie). In de eindstudie wordt het evenwicht tussen breedte en spe cialisatie gerealiseerd door de hiervoor al genoemde twee nieuwe afstudeer richtingen geometrie en geo-informatie. Elke afstudeerrichting heeft zes ver plichte kernvakken, die met tenminste twee andere geodetische vakken moe ten worden aangevuld. Door de intro ductie van richtingsgebonden vakken in het derde jaar wordt bereikt dat enerzijds de gemeenschappelijke basis studie van voldoende omvang is om (in combinatie met overlap en keuze vakken in de eindstudie) de opleiding van één geodetisch ingenieur te waar borgen, terwijl anderzijds de basisstu die een goede voorbereiding vormt op zowel het profiel „geometrie" als dat van „geo-informatie". Gezien de gemiddelde feitelijke stu dieduur van ruim vijfeneenhalf jaar voor het oude programma en de stren ge eisen die de Minister thans aan de Per vak is aangegeven het aantal studiepunten: de eenheid waarmee de relatieve studielast wordt weergegeven. Eerste studiejaar 42 Algemene vakken: analyse 8 lineaire algebra 7 statistiek 3 informatica 2 recht 3 Geodetische vakken: introductie geodesie 1 inleiding hogere geodesie 3 landmeetkunde 3 vereffeningstheorie 3 GIS-kartografie 3 inrichting en beheer 3 zomerkamp I 3 Tweede studiejaar 42 Algemene vakken: numerieke analyse 3 systemen en signalen 3 mechanica 3 discrete wiskunde 2 informatietechnologie 2 bedrijfseconomie 2 Geodetische vakken: fysische geodesie 3 meetkundige geodesie 2 toetsingstheorie 2 puntsbepaling 3 remote sensing 2 fotogrammetrie en beeldverwerking (I) 3 GIS-datastructuren 3 ruimtelijke planning 2 kadasters 4 zomerkamp II 3 Derde studiejaar 42 Algemene vakken: ecologie 2 project 6 programmeren Fortran 3 Gemeenschappelijke geodetische vakken: ruimtegeodesie 3 navigatie 3 kwaliteitsbeheersing 3 fotogrammetrie en beeldverwerking (II) 3 GIS-toepassingen 3 ruimtelijke info.analyse 3 inrichtingsvraagstukken 4 Afstudeerrichting-gebonden vakken, geo-informatie: milieuvraagstukken 3 inrichtingsinstrumenten 3 zomerkamp III of operations research 3 Idem, geometrie: potentiaaltheorie 3 functionaalanalyse 3 zomerkamp III 3 Vierde en vijfde studiejaar 84 onderzoeksvaardigheden 5 stage 12 kernvakken (6x) 18 keuzevakken in overleg met afstudeer- hoogleraar 14 idem, vrije keuze student 10 afstudeeronderzoek 25 Kernvakken geo-informatie: ontwerp- en plannings technieken 3 vastgoedinformatierecht 3 GIS-kwaliteit 3 fotogrammetrie 3 remote sensing en beeld interpretatie 3 hydrografie en zeegeodesie 3 Kernvakken geometrie: fotogrammetrie 3 hydrografie en zeegeodesie 3 deformatieanalyse 3 GPS 3 fysische geodesie 3 navigatie of ruimte geodesie 3 Overige geodetische eindstudievakken: instrumenten voor beleidsuitvoering 3 grondeconontie 3 geo-informatieprojecten 3 rekentechniek 3 geodynamica 3 meetkundige geodesie 3 142 1996-4 NGT GEO DES IA Studeerbaarheid Vakkenoverzicht van de vijf studiejaren

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 8