studieduur stelt, verdient de studeer baarheid van het nieuwe programma de nodige zorg. In principe moet nu de basisstudie reëel in drie jaar vol bracht kunnen worden en dient de tijdsbesteding aan de afstudeerscriptie binnen redelijke grenzen te blijven. Ter waarborging hiervan zijn verschil lende inhoudelijke en vooral organisa torische maatregelen getroffen. Om dat het oude studieprogramma veel te vol was voor de vierjaarsperiode, is de verruiming van de cursusduur ook ge bruikt om wat meer lucht in het stu dieprogramma te brengen. Evaluatie Het nieuwe studieprogramma is op de gehele FU Delft in het cursusjaar 1994/95 ingevoerd. Voor een defini tieve evaluatie van dit programma is het daa rom nog te vroeg. De indruk is dat het eerste studiejaar - dat momen teel voor de tweede keer gegeven wordt redelijk voldoet aan de ver wachtingen. In het lopende tweede studiejaar tekent zich een aantal pro blemen af en lijken enkele kwartalen te zwaar. Hier vindt inderdaad een concentratie plaats van enkele als moeilijk ervaren onderdelen uit het voormalige eerste jaar (gedeelten van Analyse en van Mechanica) en de „nieuwe" basisvakken als Numerieke Analyse, Systemen en Signalen, Infor matietechnologie en Discrete Wis kunde, aangevuld met een flink aantal, niet gemakkelijke geodetische (basis)- vakken. Het derde jaar zal voor het eerst wor den gegeven vanaf september 1996. Het zou niet verbazen als daar verge lijkbare perikelen als in het tweede jaar Eerstejaars studenten bezig met een practicum. optreden, omdat ook het derde jaar nogal ambitieus is ingevuld. Bovendien wekt de uiteindelijke invulling van de richtingsgebonden vakken de indruk van herstel of zelfs uitbreiding van voorkennis voor de oorspronkelijke af studeerrichtingen „Fysische, Meetkundige en Ruimte- geodesie" en „Planologische en Juridische Geodesie" dan van profilering van de nieuwe richtingen „Geometrie" en „Geo-informatie". De oorzaak ligt vooral in aanpassingen die de oorspronkelijke voorstellen voor het nieuwe studie programma hebben ondergaan om in de gecompliceerde besluitvormingsstructuren van een universitaire Faculteit tot acceptatie te kunnen leiden. Hierbij is nog een andere, opmerkelijke, ontwikkeling waar te nemen. Iedereen, ook binnen de Faculteit, verwachtte dat het nieuwe studie programma veel meer werk met zich mee zou brengen voor het „middengebied" (vakgebieden als puntsbepaling en geo-informatie). Het blijkt echter dat de zogenoemde onderwijslast (inspanning door docenten) juist is verscho ven naar vakgebieden als grondbeleid en hogere geodesie. Het oordeel van de eerdergenoemde commissie over het nieuwe studieprogramma positief, maar nog geen eind station is dan ook een juiste en terechte typering. Er is veel waardevols bereikt, maar het is nog niet voldoende. Bij discussies rond het NGP wordt herhaaldelijk „de impasse op de Faculteit der Geodesie" opgevoerd als oorzaak voor de moeizame acceptatie en implementatie van het NGP. Uit het voorgaande moge blijken dat de term „impasse" een onjuiste typering is en zeker niet de visie van de Facul teit op de studie Geodesie betreft. Wel blijken de noodza kelijke veranderingen slechts met moeite te kunnen worden geïmplementeerd binnen de Faculteit. Gelukkig is onder wijsvernieuwing geen eenmalige actie, maar een continu proces. Daarom mag worden verwacht dat op korte termijn de noodzakelijke verdere stappen gezet zullen worden om te komen tot het moderne en toekomstgerichte studie programma, waarmee geodeten hun plaats in de markt kunnen behouden en versterken. Faculty of Geodetic Engineering ready for the future!? The Faculty of Geodetic Engineering of the Delft University of Technology has redefined its study-programme, because recently the duration of the course was extended from four to five years. The background of the new study-programme is described and the programme's setup is discussed in detail. The programme redefinition was completed in 1995 and is based on a clear vision of the future development of the geodetical education at university level. However, the implementation of the new programme is hampered by a complicated structure of decision-making; it will take some years before the programme will be fully in effect. 143 NGT GEODES1A 1996-4 Summary

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 9