WAquaNav Nieuwe zekerheid op zee: ECHOTRAC hydrografische dieptemeters van 0D0M land met een precisie van enkele cm. Het zuidelijke deel van Nederland is nog wat minder goed door het ont breken van goede zwaartekrachtdata in het noorden van België. Het nieuwe geoïdemodel komt be schikbaar in de vorm van een compu terprogramma. Op basis van een grid kan hiermee voor ieder punt in Neder land de geoïdehoogte ten opzichte van WGS84 of Bessel worden berekend. Dit programma is te verkrijgen bij de afdeling NAP van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. The geoid for The Netherlands Recently a new geoid model for The Netherlands has been computed. The de veloped geoid computation method, the data-accumulation, the geoid results and the quality analysis are discussed. The new geoid has a precision of 3-10 mm and can be obtained from Survey Department of the Rijkswaterstaat. [1] Polman, J., M. A. Salzmann, Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster. Apeldoorn, 1996. [2] Min, E. J. de, G. L. Strang van Hees, G. K. Lorenz, R. E. van Ree, P. Plugers, Themanummer zwaarte kracht. NGT Geodesia no. 2, 1993. [3] Min, E. J. de, Het eerste orde zwaartekrachtnet van Nederland en het Nederlands Zwaartekrachtdatum 1993. Nederlandse Commissie voor Geodesie, Publikatie 32, 1995. [4] Min, E. J. de, De geoïde voor Nederland. Proefschrift Technische Universiteit Delft (ook verkrijgbaar bij de Nederlandse Commissie voor Geodesie), 1996. [5] Nohlmans, R. A. M., Gravity measurements, processing and evaluation: testcases De Peel and South-Limburg. Afstudeerscriptie Faculteit der Geodesie, Technische Universiteit Delft, 1990. [6] Weesie, E. J. M., WADGRAVzeegravimetrie binnen Nederland. Afstudeerscriptie Faculteit der Geodesie, Technische Universiteit Delft, 1993. [7] Willigen, G. van, De berekening van degravimetrische geoïde van Nederland. Afstudeerscriptie Faculteit der Geodesie, Technische Universiteit Delft, 1985. 197 NGT GEODES1A 1996-5 Summary Literatuur De nieuwste generatie Echotrac dual frequentie meetsystemen van Odom baart wereldwijd opzien. Met verbluffende precisie verrichten de systemen dieptemetingen op zee. Daarbij kan ook het bodem verloop tot op de centimeter nauwkeurig worden afge lezen. Geen soortgenoot die deze prestatie evenaart. Belangrijk pluspunt is verder, dat de nieuwe Echotrac dieptemeters toepasbaar zijn op bestaande transducers. De printer produceert de gegevens op thermisch papier. De output strings kunnen naar elk gewenst formaat worden omgevormd. Bel snel voor complete documentatie. Of nog beter: vraag een vrijblijvende demonstratie aan van deze nieuwe zekerheid op zee. ECHOTRAC hydrografi sche diepte meter Dynamics in the world of high technology \Y Ketelweg 12-14, 3356 LE Papendrecht, Nederland tel. (078) 615 79 88 - fax (078) 615 20 27

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 11