A vervolgcursus voor leerlingen met een MTS-diploma WW". De leerplancommissie'concludeerde echter dat het niet mogelijk was om MTS-ers LM in één jaar op te leiden. Zij stelde daarom een lestijdentabel, een leerplan en een outillagelijst (leermiddelenlijst) op voor de reeds bestaande differentiatie, hetgeen aansloot op de reeds gegroeide situatie. Deze werden later ook door het VMTS-bestuur, de Inspectie Middelbaar Technisch Onderwijs en het Ministerie goedgekeurd. Rustige periode De periode 1981 -1990 kenmerkte zich door relatieve rust. De vier MTS-en baseerden zich op de genoemde lestijden tabel en zij mochten van het ministerie apparatuur aan schaffen overeenkomstig de outillagelijst. De lestijdentabel van 1981 is weergegeven in tabel 1. De MTS-opleiding Landmeetkunde omvatte, evenals bij andere afdelingen en studierichtingen het geval was, vier leerjaren. Het stagejaar was in beginsel het derde jaar, maar in de praktijk liepen de leerlingen Landmeetkunde het vierde jaar stage. In 1986 is, op verzoek van de MTS'en en de VMTS, een nieuwe lestijdentabel ingevoerd, waarbij hoofdzakelijk ver anderingen in het eerste leerjaar doorgevoerd werden; deze wijzigingen zijn in tabel 1 tussen haakjes weergegeven. De constructie dat leerlingen LM in het eerste leerjaar de lessen WW volgden en nauwelijks landmeetkundige vakken kregen, werkte demotiverend op leerlingen die bewust voor een landmeetkundige opleiding hadden gekozen. Boven dien bleek het moeilijk het landmeetkundige programma in twee leerjaren samen te persen. Sinds 1986 bestaat er dus een volwaardige MTS-opleiding Landmeetkunde. De leerplancommissie Landmeetkunde van de VMTS, in middels bestaande uit vier docenten LM (van elke school één vertegenwoordiger), heeft op basis van de nieuwe les tijdentabel van 1986 en ook als gevolg van beroepsinhou delijke veranderingen het toen geldende leerplan aangepast. In het leerplan staat beschreven over welke kennis en vaar digheden de leerling aan het eind van zijn opleiding moet beschikken. Tevens staat hierin welke leerstof hem ge durende welke periode wordt aangeboden. Hierbij is nauw overleg geweest met een door de VMTS opgerichte klank bordgroep Landmeetkunde, met vertegenwoordigers van onder andere het Kadaster, RWS, gemeenten en particu liere bureaus. Ook paste de leerplancommissie de outillagelijst aan; im mers, de apparatuur waarmee de landmeetkundige werkte, was in die laatste tien jaar nogal gewijzigd. Het ministerie stelde echter geen geld beschikbaar voor aanschaf van moderne apparatuur. Daar de scholen zelf ook over weinig geld beschikten, trad er dus een behoorlijke veroudering van apparatuur op. Men was min of meer afhankelijk van „afdankertjes" van het bedrijfsleven. In deze situatie is trouwens tot op heden weinig verandering gekomen. Over het algemeen had elke school net voldoende leerlin gen voor één nieuwe klas landmeetkunde per schooljaar. De afname van het aantal leerlingen in het eerste leerjaar als gevolg van uitval werd deels gecompenseerd door een instroom van HAVO-leerlingen en gediplomeerde M TS-leerlingen WW. Hierbij werden HAVO-leerlingen in het tweede leerjaar geplaatst. Afhanke lijk van de school werd een gediplo meerde MTS-leerling WW in de tweede of soms zelfs in de examenklas geplaatst. In de jaren tachtig was van samen werking tussen de vier scholen weinig sprake, behalve dan op VM TS-niveau. Hooguit werden dictaten uitgewisseld en werden er afspraken gemaakt over de spreiding van stagiairs over de ver schillende bedrijven. Het Middelbaar Technisch Onderwijs kende (en kent) Tabel 1. geen landelijke eindexamens. Omdat Lestijdentabel, er slechts vier scholen waren met een Toelichting: MTS-opleiding LM zou het voor de V verplicht hand hebben gelegen om in dit geval examenvak, hiervan af te wijken. Er is door de be- K keuze- trokken docenten hiertoe ook een po- examenvak. ging gedaan en zelfs één jaar (school- lestijden na jaar 1987-1988) is dit gelukt. Daarna goedkeuring haakten scholen om diverse redenen le leerjaar LM weer af en thans kent elke school weer in 1986. zijn eigen wijze van examinering. 1996-5 NGT GEODESIA aantal lestijden week klas Vakken le 2e examenklas kl. kl. allen keuze 1. Nederlands 2 2 2. Engels 2 1 3K 3. Duits 1 1 3K 4. Maatschappijleer 1 5. Lichamelijke oefening 2 2 6. Wiskunde 4 2 3K 7. Natuur-, scheikunde 2 2 3K 8. Pract. natuur-, scheikunde 1 9. Landmeetkunde 1 (2) 3 3V 10. Landmeetk. rekenen - (1) 3 3V 11. Bedrijfskunde 1 (1) 1 3V 12. Driehoeksmeting - (1) 1 3K 13. Civiele techniek 5 (2) 2 3K 14. Vaktekenen WW 4 (-) 15. Vaktekenen LM - (5) 4 5 3K 16. Praktijk WW 4 (-) 17. Practicum LM 1 (4) 4 4 18. Niet genoemd 2 1 1 19 9 Totaal per leerjaar 31 31 28 200

(NGT) Geodesia | 1996 | | pagina 14